П реместването на стрелките с час напред няма особен смисъл според д-р Мирослав Ненков, лекар от ВМА и бивш министър на здравеопазването.
Той поясни, че адаптирането на хората към смяната на астрономическото време отнема от 3 до 7 дни.
Адаптацията към смяната на времето е индивидуална и зависи от много фактори – възраст, интензитет на натоварване, обективно здравословно състояние, даже личностната настройка, обясни в „Здравей, България” по НоваТВ, д-р Ненков.
Най-трудно, по неговите думите, се адаптират хората с негативна нагласа към света. Няма рецепта за приспособяване, всеки се правя по своя си начин.
Смяната на астрономическото време със сигурност се отразява на здравословното състояние на хората, особено, когато съвпада с резки промени на климатичните условия, както тази седмица.
„Смяната на времето влияе върху всеки – дали на някого ще му се обостри хроничното заболяване, по-скоро е спекулация”, заяви Ненков.
Той посъветва хората да се опитват да спазват новото астрономическо време, нищо, че тялото им все още не е привикнало към него.
„Да се отмени смяната на лятното часово време е голямо решение. Това става на базата на обективни данни. Такива обаче няма”, на мнение е той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!