П реди около 66 млн. години, животът на Земята се изправил пред едно от най-големите предизвикателства в своята история. Астероид с диаметър от близо 10 км. паднал в района на Мексиканския залив, образувайки огромен кратер, който днес наричаме Чиксулуб. Последиците от сблъсъка били апокалиптични. Учените смятат, че въпросното събитие довело до измирането на приблизително две трети от всички видове, които обитавали нашата планета до този момент, включително и динозаврите. Какво всъщност знаем за тази глобална катастрофа и космическото тяло, което я причинило?
A study of rocks from deep inside the Chicxulub impact crater has allowed scientists to build an unprecedented timeline of the geologic chaos on the day sparking the dinosaurs' demise https://t.co/INFqQQotQJ
— National Geographic (@NatGeo) September 10, 2019
Земетресение, което продължило половин година
Изследване, проведено през 2014 г. на остров Горгона, намиращ се близо до бреговете на Колумбия, разкри нещо изненадващо за катаклизма, довел до изчезването на динозаврите. Става въпрос за специфични сферични отлагания, състоящи се от слоеве пясък, пълни с парчета стъкло. Те се образували, след като астероидът се врязал в земната кора с огромна скорост, при което голямо количество почва и скали се разтопили и разпръснали в атмосферата. По-късно те паднали обратно на земята под формата на нещо, което учените описват като „стъклен дъжд“. Това разкрива една важна подробност – астероидът предизвикал мега-земетресение, което продължило няколко месеца. Изследователите дори допускат, че продължителността му била близо половин година. Доказателства за това били открити в Мексико и в няколко района на САЩ. Експертите допълват, че трусът бил приблизително 50 000 пъти по-мощен от унищожителното земетресение през 2004 г., чийто епицентър беше близо до остров Суматра.
Най-катастрофалното цунами
Споменатото вече земетресение в Индийския океан предизвика огромни вълни цунами, които отнеха живота на близо 228 000 души. Въпреки че това е едно от най-катастрофалните природни бедствия в съвременната история, то бледнее пред онова, което се случило след падането на астероида. Изчисленията сочат, че образувалите се вълни били около 30 000 пъти по-мощни от тези през 2004 г. Приблизително десет минути след сблъсъка, те били с височина от над километър и половина. Помитайки всичко по пътя си, около час по-късно те излезли извън пределите на Мексиканския залив и навлезли в Северния Атлантически океан. На четвъртия час след сблъсъка, вълните цунами достигнали Тихия океан, а в рамките на едно денонощие преминали през по-голямата част от Световния океан. Два дни по-късно, на практика всеки един бряг на нашата планета вече бил наводнен.
Dinosaurs were thriving before asteroid wiped them out, landmark study reveals ⬇️ https://t.co/QA5dkrP4j7
— The Independent (@Independent) December 7, 2022
Какво се случило с птиците?
Повечето палеонтолози са единодушни, че съвременните птици са произлезли от динозаври, които успели да оцелеят след глобалния катаклизъм. Въпреки това, темата не спира да бъде обект на разпалени дебати. Изследване, проведено през 2018 г., разкри нещо изненадващо. Според неговите автори, всички видове птици, съществували по времето на динозаврите, изчезнали в резултат на падането на астероида. Ударът довел до избухването на огромни пожари, които унищожили голяма част от горите. Това на свой ред довело до измирането на огромен брой животни и растения. Проучването установило още, че съвременните птици произлизат от няколко вида динозаври, които се отличавали със скромните си размери (някои от тях били с големината на пъдпъдъци). Далеч не всички учени са съгласни с тази теория. Според някои, последиците от сблъсъка с астероида били катастрофални в районите, намиращи се в Северното полукълбо, но това не довело до изчезването на всички птици, тъй като поне малка част от тях успели да мигрират на юг.
Киселинни дъждове
Всеизвестен факт е, че падането на астероида довело до значително повишаване на киселинността на океаните. Доскоро се смяташе, че това било постепенен процес, но проучване от 2019 г. промени тази представа. Сблъсъкът с космическото тяло довел до отделянето на значителни количества сяра в атмосферата, което на свой ред причинило продължителни киселинни дъждове. В резултат, киселинността на водните басейни нараснала рязко. Учените сочат като доказателство за своето твърдение открито от тях голямо находище на фосилизирани черупки, натрупани в пласт глина малко след катаклизма. Във въпросните фосили били открити значителни количества от елемента бор. Това означава, че киселинността се увеличила за кратък период от време, което довело до измирането на приблизително половината видове, обитаващи океаните.
A museum on mass extinction was opened in Stevns Klint by Denmark’s Queen Margrethe. The UNESCO World Heritage Site offers evidence of the impact of the Chicxulub asteroid that wiped out most of the world’s plant and animal species some 66 million years ago pic.twitter.com/NLGBW74Yhf
— Reuters (@Reuters) October 13, 2022
Не един, а два астероида
През 2020 г. едно откритие, направено край бреговете на Западна Африка, разкри нещо повече от любопитно. Става въпрос за кратер, който най-вероятно бил образуван след сблъсък с астероид. Това се случило по същото време, когато в Мексиканския залив паднало космическото тяло, за което се смята, че причинило измирането на динозаврите. Откритият наскоро кратер, наречен Надир, се намира на около 400 км. от бреговете на Гвинея. Учените отбелязват, че астероидът, който го образувал, бил сравнително малък – диаметърът му бил приблизително половин километър. В резултат на сблъсъка се образувало огромно огнено кълбо, както и вълни цунами с височина от близо един километър. Последвали и земетресения, някои от които с магнитуд между 6 и 7 по скалата на Рихтер. Един от най-важните въпроси е дали този астероид е свързан с онзи, паднал в района на Мексиканския залив. За да бъде даден задоволителен отговор, скали от кратера Надир трябва да бъдат извадени на повърхността и подложени на подробен анализ. В интерес на истината, предположението, че изчезването на динозаврите е резултат от сблъсъка на няколко астероида с нашата планета, не е ново. Някои изследователи допускат, че обектът, образувал кратера Болтиш в Украйна, също е свързан с това катастрофално събитие. Други дори смятат, че всички тези астероиди са паднали на Земята в рамките на един ден. Съществува и още една теория, според която астероидът-убиец се е разпаднал на няколко части при навлизането си в атмосферата.
Образуването на Амазонската джунгла
Амазонската джунгла е най-голямата екваториална гора в света, която се простира от Андите на запад до Атлантическия океан на изток и между Гвианската планинска земя на север до Бразилското плато на юг. Учените отбелязват, че една от основните причини за нейното образуване е сблъсъкът с астероида, който причинил измирането на динозаврите. Изследване, продължило цели 12 години, разкри изненадващи подробности за този процес. Падането на космическото тяло довело до изчезването на цели екосистеми. Преди глобалната катастрофа, в района на Амазония имало предимно иглолистни дървета и папрати. Сблъсъкът заличил почти половината от растителните видове в Южна Америка. Възстановяването на горите било бавен процес, продължил близо 6 млн. години. Постепенно, там се появили бобови растения, които обогатили почвата с азот. Това се оказало важна стъпка по пътя към създаването на една напълно нова екосистема, която днес познаваме като Амазонската джунгла.
Още от автора:
Забравените постижения на науката през Средновековието
Най-абсурдните твърдения за животните, на които хората някога са вярвали
Трагичната история на Хелмут Хюбнер – момчето, което се опълчи на нацистите
Световните лидери и решенията, които взеха с помощта на астрологията
Загадки, феномени и конспирации – непознатото лице на Индия
Как НАСА ще избере астронавтите, които ще се отправят към Луната
Конспиративните теории, за които (не) сте чували
Изумително! Скритите тайни на въздушния шпионаж
Пет войни, които приключиха без нито една жертва
Между футбола и политиката: Как се справи тази страна
Забравената трагедия, която отне живота на 5 млн. души
Най-дългата и кървава война в историята на Европа
Мир между Русия и Украйна – постижим ли е?
Заплашват ли Източна Европа имперските амбиции на Путин
Фалшивите новини и войната в Украйна – как действа руската пропаганда
Успех или провал е стратегията на руската армия в Украйна
След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна
Чеченските войни и конфликтът в Украйна: Уроците на историята
Какъв ще бъде следващият ход на Русия?
Истината vs пропагандата: Защо Русия нахлу в Украйна
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!