Н ово проучване на екип от учени към университета Уисконсин открива, че когато растенията са ранени, подават сигнал подобен на този, който преминава през нервната система на хората.
Когато хората са ранени нервната им система се активира и освобождава невротрансмитера глутамат. Това стимулира част от мозъка, която от своя страна освобождава адреналин и той ни дава енергия да се борим със заплахата или да избягаме от нея.
Растенията нямат нервна система,
но видео, заснето от екипа от учени показва, че те имат свой начин да реагират на заплаха, който наподобява този при хората. И въпреки че растенията нямат нервна система, те също отделят глутамат. Това отключва процес, който протича през цялото растение и отделя хормони на стреса.
Чрез изследването за пръв път се показва колко бързо се разпространява реакцията на растенията при нараняване из тялото им. Според екипът от учени процесът протича за по-малко от 2 минути, движейки се със средна скорост два милиметра за секунда.
В научните среди отдавна е известно, че растенията реагират
на заплаха и нараняване, но преди това изследване не беше напълно ясно какво точно отключва процеса и как протича той.
За да могат да наблюдават какво се случва вътре в растенията, когато са атакувани, учените ги модифицират генно, за да произвеждат протеин, който свети ярко в близост до калций. Това им позволява да наблюдават стресовата вълна, която се разпространява из целите растения след като са наранени.
By genetically modifying plants to glow, scientists are able to see how they communicate danger https://t.co/tqPOuJviLM
— National Geographic (@NatGeo) 13 септември 2018 г.
Учените атакуват растенията с гъсеници, ножици или късат парченца от тях. След като растенията подават сигнала до всички крайчета на тялото си, по листата се появява защитен хормон, който да ги пази от следващи нападения.
ВИЖТЕ ЕДНИ ОТ НАЙ-СТРАШНИТЕ РАСТЕНИЯ В ГАЛЕРИЯТА
Тези хормони съдържат както вещества, помагащи за по-бързото възстановяване, така и вещества отблъскващи нападателите.
Реакцията на растенията при нараняване не може да бъде сравнявана с тази при хората или животните, но може да бъде интерпретирана като тяхна версия на такава.
Така че растенията може и да не изпитват болка както хората, но това ново проучване доказва, че те реагират по впечатляващо близък до хората начин.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!