В сички ние в даден момент сме си казвали „Чувствам се така, сякаш мразя тялото си“. В действителност не е лесно да го обичаш всеки ден или да оценяваш всяко негово несъвършенство и форма. През последните години обаче все повече хора имат лоша връзка със собствената си физика. Как да се справим с това?
Възможно е всеки път, когато се погледнете в огледалото или на снимки да не харесвате видяното. В кой момент обаче започваме да се тревожим за нашите собствени възприятия? Кога преминаваме границата от "нормално" към "патологично"? Въпреки че е нормално да имаме притеснения относно външния си вид, когато те станат прекомерни, можем да попаднем в спектъра на боди дисморфията.
Колкото и да ви казват да се приемате такива, каквито сте, не е лесно да се приложи на практика. Това е така, защото умът е доминиран от когнитивни пристрастия, които подхранват негативния възглед за образа на собственото тяло.
Също така налице са заучени вярвания и с години подхранвани песимистични представи за себе си, които не е лесно да се премахнат. Промените в това отношения изискват време и работа.
Рекламата, киното, телевизията и социалните мрежи налагат изкривената идея, че съществуват конкретни идеали за красота. По този начин човекът, който не отговаря на тези мерки, форми и пропорции, се чувства отхвърлен и дори смята, че има нещо дефектно в него. Използването на социални мрежи и показването на идеалистични образи на тялото стоят зад много разстройства и страдания. Ето защо е важно сами да вземете мерки.
- Перифразирайте социалните послания, които ви подтикват към съвършенство: помнете, че не съществуват идеални тела, съществуват истински тела.
- Следвайте акаунти, които приемат всички форми, но насърчават здравословен начин на живот: в момента, в който започнете да следвате инфлуенсъри или знаменитости, които ценят и уважават всички типове тяло, алгоритъмът ще продължи да ви показва подобни профили.
- Ограничете или регулирайте използването на мрежите: понякога може би прекарате твърде много време, излагайки се на болезнени съобщения и публикации, които несъзнателно засилват омразата към тялото ви. Прекарайте повече време сред природата, вместо пред телефона.
Възможно е първият път, когато сте усетили, че не се харесвате, да е бил в ранните ви тийнейджърски години. Често най-близкото ни обкръжение засилва в нас отхвърлянето на собствения ни образ. Изказвания като „ще бъдеш по-красив/а, ако отслабнеш“ ни създават дискомфорт по отношение на собствената ни представа.
За да се излекувате и изградите добра връзка с вашето тяло, трябва да преформулирате всички тези вярвания, които някой е насадил във вас в даден момент. Това е сложна психологическа задача, която включва преразглеждане на целия ви живот от юношеството до този момент.
В случай, че не можете да спрете да мислите за тялото си и това се отразява на социалния ви живот, е време да потърсите помощ. Като цяло, това постоянно отхвърляне често се превръща в самонараняване и при някои хора е възможно да възникнат суицидни мисли. Избягвайте да стигате до тази точка. Има хора, специализирани в тази област, които могат да ви помогнат много ефективно.
Още от автора:
Алкохол и секс: Защо смесването им може да бъде рисковано?
Атипични сексуални практики: Кои са най-често срещаните парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!