Н якои произведения на изкуство остават актуални, колкото и години, векове, епохи да минат от тяхното създаване.
Примерите за подобни класически творби са много, а една от тях несъмнено е „Голямата вълна край Канагава” – картина, която със сигурност сте виждали в книгите, по телевизията или в интернет поне веднъж в живота си.
Нейният автор – японският художник Хокусай, я завършва някъде в периода между 1829 и 1833г.
„Голямата вълна край Канагава” е едно от най-разпознаваемите произведения на изкуството не само в архива на Хокусай, а и в цялата история на японското изкуство.
„Голямата вълна край Канагава” е първата творба от поредица на Хокусай – „Тридесет и шест изгледа към вулкана Фуджи”.
Картината изобразява огромна вълна, която е на път да залее три лодки край брега на град Канагава (днес – Йокохама), а образът на вулкана Фуджи може да се забележи в далечината.
Въпреки че вълната често се интерпретира като цунами, според някои експерти тази хипотеза не е изцяло вярна. Както и повечето творби от поредицата „Тридесет и шест изгледа към планината Фуджи” картината представя някакво определено състояние на природата, а някъде във фона се вижда и вулканът.
Типичен нюанс за повечето произведения от поредицата е берлинското синьо, което се получава вследствие на оксидация на фероцианидови соли.
Интерпретации на „Голямата вълна край Канагава” могат да се видят в музея „Метрополитън” в Ню Йорк, Британския музей, Чикагския институт по изкуствата, Националната галерия в Мелбърн и други.
А ето някои от другите картини, част от поредицата „Тридесет и шест изгледа към планината Фуджи”:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!