Н якои закъсняват, защото са големи оптимисти що се отнася до преценката на времето, което ще им отнеме да извършат дадена дейност, дори и да е ежедневна, като например вземането на душ. Казват си „Аз имам много време“. Преди обаче да напуснат дома си им се случват неща, които са непредвидени за тях и за останалия свят.
Очевидно е, че тези, които закъсняват, имат нереалистична представа за времето. Освен това повечето не го правят съзнателно, за да постигнат ефект, като например да се поставят в по-висша позиция пред другите, а се случва от само себе си.
Ето и кои са най-вероятните причини да закъснявате всеки път:
1. Проблеми с работната памет
Работната или оперативната памет определя онази компетентност, която позволява информацията да бъде съхранявана в съзнанието. Използвате я, например, по време на изчисление на ум. Такава памет може да се насити, както RAM-а в компютъра, и това би повлияло винаги да закъснявате.
Как възниква това явление? Човекът поддържа в този тип памет ненужни мисли, които го разсейват при изпълнение на задачи, което от своя страна го забавя и отнема време. Най-доброто решение при тези обстоятелства е да си водите бележки или да настроите аларми на телефона си, които да ви насочват за времето.
2. Хронични проблеми в управлението на времето
Причината някои хора постоянно да закъсняват, е неправилното управление на времето и проспективната памет, тоест когнитивната способност за запомняне и планиране на бъдещи действия. Тази функция е свързана с организацията на предстоящите задачи.
Има хора, които показват ясни пристрастия, когато става въпрос за структуриране и изчисляване на времето, както и запомняне на онези дейности, които трябва да бъдат изпълнени в следващите няколко минути или часове.
3. Закъснение и синдром на хронична изостаналост
Възможно е закъснението да произтича от доста широко разпространен синдром. Той се състои в това, че някои хора изпитват реално удоволствие или прилив на адреналин от преживяването на забавяне. Не го възприемат като безотговорност, а като начин на живот. Тези хора се опитват да оставят всичко за последния момент.
4. Отлагане
Има и друга причина, поради която винаги закъснявате и това е отлагането. Може да сте от онези, които оставят всичко за последния момент и почти без да знаете как, времето винаги идва. Зад хроничното отлагане може би се крие страх или безпокойство.
Следователно може да се окаже, че закъснението ви се дължи на тази тревожност, която идва от ходенето на определени места и изправяне пред дадени ситуации. Това е често срещано сред тези, които страдат от социална фобия.
5. Навици, наследени от вашата среда
Начинът, по който сте възпитани и семейната, както и социалната ви среда са определящи. Родителите, учителите и приятелите са онези фигури, чието поведение и навици се имитират. Възможно е вкъщи да не са ценели точността, дори като дете да са ви водили късно на училище. Средата е този първи социален сценарий, от който се придобиват множество навици и вярвания, които по-късно се повтарят в зряла възраст.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни нараняват
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!