Г рупа от учени използваха система от математически уравнения върху дигитален прототип, за да погледнат по нов начин на структурата на човешкия мозък.
Те откриха, че мозъкът ни е пълен с многоизмерни геометрични структури, които работят в 11 измерения.
Във видеото горе вижте изумителни факти за мозъка
Свикнали сме да мислим за света от 3D перспектива, затова откритието на учените за мнозина може би звучи непонятно.
То може да се окаже доста важна стъпка в изучаването на една от най-сложните структури, които познаваме – човешкия мозък. Именно затова е добре да се опитаме да го разберем.
Учени: Мозъкът работи и след смъртта
„Открихме свят, който не сме си представяли “, казва водещият на изследването, Хенри Маркрам, специалист по невробиология към Федералния политехнически университет в Лозана (EPFL).
Екипът открива, че групи неврони се свързват
в по-големи групи и общият брой на невроните определя размерите на многоизмерния геометричен обект.
„Има десетки милиони от тези обекти дори в малки участъци от мозъка ни и те достигат седем измерения. В някои връзки открихме структури и до 11 измерения“, обясянва Хенри Маркрам.
Какво става с мозъка, когато спрем захарта
За да достигнат до това заключение, учените използват алгебрична топология, дял от математиката, който използва средства от алгебрата за изследване на топологични пространства.
„Алгебричната топология е както телескоп, така и микроскоп. Може да доближи до връзките и да открие скрити структури… също и празните места – всичко едновременно“, разяснява математичката Катрин Хес от EPFL.
Тези празни места или „вдлъбнатини“ са много важни за мозъчната функция. Когато учените стимулират дигиталния мозък с математически кодове, забелязват, че невроните реагират много бързо и организирано.
Study: "Human Brain Operate in 11 Dimensions - Multiverse-Like Structures": https://t.co/hHQ8IyaDzF via @Bopuc pic.twitter.com/tpW4u8eaWI
— samim (@samim) 13 юни 2017 г.
„Сякаш мозъкът реагира на стимулите, като създава връзки – първо възли (1 измерение или 1D), после линии (2D), кубове (3D) и по-сложни геометрични фигури с 4D и повече…“, обяснява шотландският математик Ран Леви – част от екипа.
За математическите тестове учените използват детайлен модел на мозъчната кора от проекта „Blue Brain“ от 2015 г.
Важно е да се отбележи, че в случая не става въпрос за класическите физически измерения -
трите измерения, според които от определена точка в пространството можем да се движим нагоре/надолу, надясно/наляво и напред/назад, както и „четвъртото измерение“ – времето. Тук става въпрос на колко нива са свързани невроните в мозъка ни.
Откриха лекарства, които изглежда спират смъртта на мозъка
„Връзките в мозъка често се анализират в рамките на групи от разклонения, свързани едни с други. Броят на невроните в една група определя размерите ѝ и по-просто казано – нейните измерения“, обясняват учените в своя доклад, публикуван в научното списание „Frontiers of Computational Neuroscience“.
В човешкия мозък има над 86 млрд. неврона
Всеки от тях е свързан с други клетки във всяка възможна посока, което формира широка клетъчна мрежа, отговорна за способността ни да мислим и да осъзнаваме. С такъв голям брой връзки не е изненада, че все още не можем добре да разберем как точно работи нервната система в мозъка.
Науката смята, че мозъчната кора е най-скоро развитата част от човешкия мозък и същевременно е отговорна за едни от най-сложните функции като съзнание и сензорни възприятия.
Ground-breaking research reveals brain's deepest secrets - 11 dimensions structures and spaces #Bluebrainproject https://t.co/11Bn5u8383 pic.twitter.com/AisL580Cpr
— Frontiers (@FrontiersIn) 12 юни 2017 г.
„Открихме изключително голям брой и разнообразие от многоизмерни групи, което до момента не е описано в трудове нито за истински, нито за изкуствен мозък“, пишат учените.
Откритието ни предлага един съвсем нов поглед
върху това как мозъците ни обработват информацията и ни води крачка напред в създаването на дигитален мозък напълно идентичен с човешкия.
Как английските учени отглеждат човешки мозъци
Следващата задача на невробиолозите ще бъде да разберат как сложността на тези многоизмерни геометрични фигури от неврони ръководи още по-сложни дейности и команди.
Сънищата отварят вратата към изучаването на подсъзнанието
Има много неща, които остава да научим за най-мистериозния човешки орган – мозъка.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Във видеото вижте още интересни факти за мозъка:
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!