С лавой Жижек.
Словенският културен деец, чрез който философията оживява.
Родил се е на 21 март 1949г. в Любляна в семейство на атеисти. Баща му Йоже Жижек е бил икономист по професия, а майка му Весна е работила в сферата на държавната администрация.
Детски мечти
През младежките си години Славой много размишлява върху въпроса за своята бъдеща професия. Дълго обмисля варианта да стане филмов режисьор, но в последствие се отказва, защото открива философията.
Голямо влияние върху погледа на Жижек върху живота оказва словенският философ и марксист Божидар Дебеняк. Славой започва образованието си към Философския факултет в университета в Любляна, където изучава принципите на немския идеализъм.
По време на студентските си години се увлича по френската култура и език. През 1967г. прави първия превод на словенски език на трудове на Жак Дерида. Става и голям почитател на френския психоаналитик Жак Лакан.
Спънки и успехи
През 1971г. Жижек се дипломира със специалност философия и социология в Университета в Любляна.
Заради приятелството си с противоречиви личности не получава работа във Философския факултет и остава безработен. Изкарва прехраната си най-вече с писане на статии и критики.
През 1975г. дипломната му работа е отхвърлена, защото по думи на преподавателя му е била недостатъчно марксистка. Жижак е принуден да я преработи.
Едни от най-запомнящите се цитати на Славой Жижак:
„Единствената мярка за истинска любов е, ако можете да се обидите един друг”.
„Думите никога не са „просто думи”; те са важни, защото определят контурите на нашите възможности”.
„Ако имате причина да обичате някого, то значи не го обичате истински”.
„Проблемът ни е не дали желанията ни са удовлетворени или не. Проблемът е дали знаем какво искаме”.
„Човечеството си е наред, но 99% от хората са скучни идиоти”.
Жижек днес
Словенският философ Славой Жижек има много добри познания по четири чужди езика – сръбско-хърватски, немски, френски и английски. Жижек има и базови знания по италиански.
Словенецът е редовен лектор в колеж по медии и комуникации в Ню Йорк и е гост-лектор в много учебни заведения по света.
В произведенията и научните си трудове Жижек се разпростира в широк спектър от теми – от политическите борби и скрити мотиви, до свободата на човешкия дух и любовта през погледа на философията.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!