Н а 3 октомври през далечната 1889 г. се ражда Карл фон Осиецки – човекът, който по-късно ще се противопостави на Хитлер.
Баща му е държавен служител, който умира, когато Карл е едва на 2 години. Майката на Осиецки се омъжва повторно за Густав Валтер – социалдемократ, който оказва влияние върху формирането на политическите нагласи на момчето.
#OnThisDay 1889 wird Carl von Ossietzky in Hamburg geboren.
— FES history (@FEShistory) 3 октомври 2019 г.
1936 bekommt der vom NS-Regime drangsalierte Schriftsteller den Friedensnobelpreis des Jahres 1935 verliehen. 1938 stirbt er an den Folgen von Tuberkulose, an der er in KZ-Haft erkrankt war. pic.twitter.com/48jZwUgKmk
Осиецки не се представя много добре в училище и го напуска, когато е на 17 години, за да стане държавен служител в администрацията на родния си град Хамбург. Скоро се насочва към журналистиката - професията, в която изгражда кариера. Първата му публикация е в „Das Freie Folk” („Свободният народ“) – седмичен орган на Демократическия съюз.
Не след дълго неговият критичен поглед към войната му донася обвинение за „обида към общото благо“. Пруското министерство на войната не е съгласно със статията му, критикуваща провоенното решение на съда в Ерфурт. Осиецки трябва да се яви в съда, но младата му съпруга тайно успява да плати глобата му.
Пацифизъм
Въпреки че здравето на Осиецки е влошено, той е призован за военна служба през юни 1916 г. След Първата световна война Карл вече е утвърден пацифист и демократ. Той се завръща в Хамбург, където изнася речи как хората трябва да бъдат възпитани към „миролюбиво мислене“.
Carl von Ossietzky was a German peace activist and journalist who exposed Germany’s secret rearmament violating the Treaty of Versailles. When Nazis came to power, they put him in a concentration camp. Assange is the Carl of our times.
— Polly Tickal (@PollyTickal) 10 юли 2019 г.
Who are the Nazis? 🤔 pic.twitter.com/WzHkrvMn9Z
След като опитите му за бизнес се провалят, Осиецки приема да стане секретар на Германското дружество за мир, което е със седалище в Берлин. Но неговият темперамент не му позволява да привикне с работата в офис и скоро той заема поста на чуждестранен редактор към „Berliner Volkszeitung”. Редакторската политика на изданието е безпартийна, демократична и антивоенна.
Журналистическа кариера
Карл все пак има кратък флирт с политиката, когато през 1923-1924 г. целият редакторски състав на вестника участва в създаването на нова партия – Републиканската партия. След поражението на партията в изборите за Райхстага през май 1924 г. Осиецки се присъединява към политическия седмичник „Tagebuch”, където описва разочарованието от политическите си усилия, както и известния скептицизъм по отношение на мъдростта на масите.
Am 4. Mai 1938 starb Carl von #Ossietzky, kompromissloser Pazifist, an den Folgen seiner KZ-Haft. #AnDiesemTag pic.twitter.com/Te8Q2T1PCe
— Rosa-Luxemburg-Stiftung (@rosaluxstiftung) 4 май 2019 г.
През 1926 г. Зигфрид Якобсон, основател и редактор на „Die Weltbühne“ („Световна сцена“), предлага на Карл позиция в редакцията му. Якобсон се опитва да разкрие и оповести тайното превъоръжаване на Германия, а Осиецки трябва да продължи тази непопулярна редакторска политика след смъртта на Зигфрид.
Разкрития срещу нацистите и Хитлер
Карл го прави като публикува статия на Бертолд Якоб, в която Ваймарското правителство е обвинено, че поддържа полувоенни формирования. Понеже е отговорен редактор, Осиецки е съден за клевета, признат за виновен и осъден на един месец затвор.
Въпреки това Осиецки отказва да бъде сплашен и през март 1929 г. отново публикува статия (на Валтер Крайзер), която е против тайното превъоръжаване на Германия в нарушение на Версайския договор. Този път той е обвинен за издаване на военни тайни и през 1931 г. е осъден на 18 месеца затвор. Освободен е след седем месеца по време на коледната амнистия от 1932 г.
Избира да се бори за мир в родината си
До началото на 1933 г. Осиецки разпознава тежестта на политическата ситуация в Германия, но отказва да напусне страната. Според него човек говори с празен глас отвъд границата.
Carl von Ossietzky died #OnThisDay in 1938. A journalist and pacifist, Ossietzky was convicted of espionage after publishing details of Germany’s secret rearmament. He was prevented from traveling to Oslo to accept a Nobel Peace Prize and later died under Gestapo surveillance. pic.twitter.com/DgxYHBynK7
— PEN International (@pen_int) 4 май 2019 г.
На 28 февруари 1933 г., сутринта след пожара в Райхстага, Осиецки е задържан в дома си от тайната полиция. Първо е изпратен в затвор, а след това и в концентрационен лагер. Там, според сведения на други затворници, той е бил малтретиран, дори е бил принуден да извършва тежък труд, въпреки че е претърпял сърдечен удар.
Нобелова награда за мир
Кандидатурата на Осиецки за Нобеловата награда за мир е предложена за първи път през 1934 г. Предприета е петиция за получаването на наградата от Осиецки. Много известни личности я подписват. И през 1936 г. Нобелът е присъден на немския пацифист.
В този момент Осиецки е болен от туберкулоза и му остава съвсем малко време живот. Въпреки това нацисткото правителство отказа да го освободи от концентрационния лагер. Дори иска той да откаже наградата. Осиецки не уважава това искане.
Today on #WorldPressFreedomDay we memorialise a whistleblower - the German journalist and pacifist Carl von Ossietzky (1889-1938). He wrote articles critical of Hitler’s Nazism and revealed that the Nazis were secretly engaging in rearmament. #NobelPrize pic.twitter.com/CpNJ1ixdHK
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 3 май 2018 г.
Германското министерство на пропагандата обявява публично, че Осиецки е свободен да отиде в Норвегия, за да приеме наградата. Документите на тайната полиция обаче сочат, че на Карл е отказан паспорт и въпреки че му е разрешено да влезе в цивилна болница, той е държан под постоянно наблюдение до смъртта си през май 1938г.
На германската преса е забранено да коментира присъждането на наградата на Осиецки, а германското правителство постановява, че в бъдеще никой германец не може да приеме нито една Нобелова награда.
Последната публична изява на Карл е в кратко съдебно заседание, на което адвокатът му е осъден на две години тежък труд заради присвояване на повечето пари от наградата на Осиецки.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!