Сега светът вижда и много бърза технологична революция
Можете ли да си представите, че само преди 120 години населението на планетата е било малко над 1 милиард, а потреблението на различни стоки е било миниатюрно в сравнение със сегашното? Само за един век човечеството прави огромен скок, много по-голям и бърз от всяка друга епоха, и това се дължи както на откритието на ваксините и антибиотика например, така и на индустриалната революция и скоростното развитие на технологиите.
Ако преди няколко века технологично откритие е била например печатарската машина, и тя е останала недостъпна и далечна за десетки хиляди хора дори и години след откритието си, то сега светът вижда и много бърза технологична революция. От магнетофона и черно-белия телевизор много бързо стигнахме до концепцията за летящи коли и изкуствен интелект, докато междувременно всекидневно ползваме предимствата на десетки видове електрически и електронни уреди. С тях животът ни е лесен и приятен, те спестяват време и труд и са неотменна част от всяко домакинство, офис или голяма администрация.
В същото време обаче тези уреди имат определен жизнен цикъл и след неговия край би следвало да бъдат третирани по правилен начин, който не замърсява природата, защото докато тя е в голямата си част константа, то човечеството не спира да увеличава числеността си, а с нея – и консумацията на различни стоки и продукти.
Ако всичко това ви звучи клиширано и някакси общо, то погледнете го така: всяко домакинство и всеки отделен човек допринася през целия си живот за натрупването на десетки, ако не и стотици електрически и електронни уреди. Представете си вашето потребление на подобен тип оборудване, умножено по броя на хората, населяващи Земята, и може би ще започнете да разбирате размера на опасността от натрупване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване и защо темата е важна за всички нас.
Но да започнем малко по-отдалече и първо да изясним какво е „Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване“ (ИУЕЕО).
Това са електрически и електронни уреди и оборудване, които вече са отпадък, в това число и всички компоненти, монтажни възли и резервни части, които са част от уреди в момента на освобождаване на отпадъка.
За да придобиете максимално ясна представа колко много уреди ползва човечеството, ще ви помогнат следните данни:
- през 2021-ва година в света са генерирани 57.4 Mt милион метрични тона ИУЕЕО
- Азия – 24.9 Mt, САЩ – 13.1 Mt и Европа - 12 Mt, са образували най много ИУЕЕО
- към днешна дата на Земята и ма повече от 347 Mt нерециклирано ИУЕЕО
- само 17% от образуваното ИУЕЕО е рециклирано безопасно.
А сега да влезем и в допълнителни подробности, като тези, че:
- 52.7% от образуваното ИУЕЕО са големи домакински уреди с размер над 50 см от всяка страна (милиони перални, хладилници и други подобни)
- средно 14.6% е от потребителски уреди и фотоволтаични панели
- 14,1% е от информационно технологично и телекомуникационно оборудване (телефони, таблети, лаптопи)
- средно 10.1% е от малки домакински уреди с размер под 50 см от всяка страна
За да разберете какъв е въглеродният отпечатък, който вашият дом оставя, може да последвате стъпките, в които ви води калкулаторът, поместен на страницата на Макметал Холдинг (www.makmetal.eu) Това ще ви помогне да изградите стратегия за неговото намаляване и да получите точна информация какъв би бил вашият личен принос към грижата за природата и средата, в която живеем ние и децата ни.
В старите електроуреди се съдържат опасни вещества и е много важно да се разбере, че те не са биоразградими – тоест, няма шанс да се разпаднат на безопасни частици дори и след хиляди години; не представляват метален скрап, а когато бъдат счупени и изоставени, отделят опасни вещества – изброени по-горе.
И може би най-фрапиращото – излезлите от употреба електрически и електронни уреди са и фактор за промяната на климата. През 2019 година неправилно третираните и изоставени хладилници и климатици са отделили въглеродни емисии, които образуват 0,3 от общото количество вредни емисии в света.
Всичко това, разбира се, не е причина да изпадаме в паника и да се лишим от всякакви уреди около нас и в близко обкръжение, а да придобием знание (и да го разпространяваме) за това как следва да бъдат третирани подобни уреди, след като спрат да ни вършат работа.
В България компанията Макметал Холдинг от години се грижи за рециклирането на подобни уреди (и не само), като само с едно безплатно обаждане на национален телефон 0800 14 100 всеки от нас може да заяви изнасяне от дома и рециклиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО).
Заявка може да бъде направена и на имейл order@makmetal.eu , а след това домът ви/офисът/вилата или където другаде имате натрупани такива уреди, ще бъде посетен от мобилна група, която ще вземе остарялата техника.
Уредите се изнасят без значение дали в сградата има асансьор или не – важното е да бъдат изключени и разкачени от електрическата или водопреносната мрежа. Тази услуга е напълно безплатна за физически лица.
Всичко това е само част от общата ни отговорност при употреба и разпространение на електрически и електронни уреди, а какви са задълженията и изискванията в тази посока можете да научите от Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и Наредбата за излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване. Част от тях ще разгледаме в отделна статия, защото е критично важно всеки член на обществото да подхожда информирано и отговорно към употребата на такъв тип уреди – преди, по време и след края на жизнения им цикъл.
Още за процеса и ползите от рециклирането на излезлите от употреба уреди вижте в следното видео: