Н ека си признаем, че бръсненето може да създаде голямо неудобство, независимо дали става дума за брада, крака или нещо друго. Въпреки това повечето от нас редовно го правят под една или друга форма.
Защо?
Най-интересното приспособление за хора с мустаци
Кога е започнала тази тенденция? Е, доказателствата за бръсненето датират отпреди 30 000 години! Разглеждайки историята на бръсненето, можем да видим, че дори и днес в някои отношения ние всъщност не сме толкова различни от нашите предци.
Ранни свидетелства и история на бръсненето
Вероятно няма да е шокиращо да разберем, че се бръснем отдавна. Макар да не сме напълно сигурни кога точно хората са започнали да се бръснат, имаме доказателства за бръснене още между 30 000 и 10 000 години преди Христа. От тази епоха датират пещерни рисунки, на които се вижда, че предците ни са имали гладки брадички.
Тъй като по онова време не е имало самобръсначки, се смята, че вместо да се бръснат, тези хора са се скубели, като са използвали краищата на две раковини, за да издърпат нежеланото окосмяване.
Малко по-късно започнали да използват кремъчни остриета с вода, за да ускорят процеса.
Употребата на сложни перуки в Древен Египет
Тъй като липсват писмени доказателства по темата, можем само да правим предположения защо хората са започнали да се бръснат. Праисторическите хора вероятно са започнали да се бръснат от хигиенни съображения, тъй като това е нелош начин да се оттърват от паразити като въшки и акари.
Бръснете се като египтянин: Чистота, перуки за бради и фалшиви бради
Бръсненето обаче започва да се развива едва около 3000 г. пр. Появата на медните инструменти променя всичко. Но именно египтяните са първата цивилизация, която започва да се занимава сериозно с бръснене.
Египтяните са били обсебени от чистотата и окосмяването се е свързвало с нечистотата. В египетската жега повече коса означава повече пот. А повече пот означавало повече миризма.
Всъщност не е било необичайно висшите слоеве на египетското общество да са обръснати от главата до петите. Често се бръснели до голо, а след това използвали ръчно изработени перуки.
Още по-хубаво е, че перуките за брадичка действително са се наложили. Египтяните все още свързвали властта и мъжествеността с окосмяването по лицето и не било необичайно египетските лидери (мъже и жени) да украсяват бръснатите си лица с изкуствени бради.
Оттук идват и всички йероглифи, на които фараоните са с бради.
За съжаление, както е при хората, бръсненето скоро започнало да се свързва с класата и статуса. Косата означавала, че сте миризлив селянин, твърде беден или глупав, за да се обръснете добре.
По това време хората започнали да използват опасни отвари от арсеник и негасена вар като депилиращи кремове. Това поставило началото на злощастната тенденция хората да изглеждат добре за сметка на здравето си. Започнал общественият натиск да изглеждаме по определен начин.
Стратегическият смисъл на бръсненето
Трябвало да мине известно време, за да се наложи бръсненето като практика и извън Египет, като то станало по-популярно сред древногръцките и римските мъже едва около IV в. пр. Това обикновено се приписва на Александър Велики, който решава, че бръсненето има стратегически смисъл.
Александър Велики осъзнава, че липсата на брада дава на врага по-малко неща, за които да се хване, затова нарежда на всички свои македонци да се обръснат. Скоро бръсненето става модерно. Кой не би искал да прилича на як македонски войник?
Римляните наистина възприели бръсненето. Мъжете прекарвали часове в тонзорите (бръснарниците), където клюкарствали и се бръснели. Първото бръснене на мъжа дори се превръща в ритуал на преминаване. Подобно на Древен Египет, римляните скоро започнали да приравняват обезкосмяването с общественото положение.
Като оставили древните цивилизации зад гърба си, през Средновековието бръсненето останало популярно в някои части на света, но по различни причини. Когато през 1054 г. Католическата църква се отделя от Източноправославната църква, бръсненето се превръща в религиозен въпрос.
Лидерите на Западната църква започнали да насърчават своите практикуващи мъже да се бръснат като начин да се разграничат от съседите си мюсюлмани и евреи, чиито религии им забраняват да се бръснат. Това се превърнало в закон през 1096 г., когато архиепископът на Руан забранява изцяло брадите. Точно така, бръсненето се превръща в инструмент за религиозно преследване.
Конструиране на мъжествеността и женствеността: Бръснене и мода
От около XV в. бръсненето изглежда станало норма на Запад и се съобразявало повече със съвременните стандарти за красота. Така например именно кралица Елизабет I популяризира скубането на веждите на жените с пинсета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!