Е дна от най-обсъжданите теми във фитнес средите и сред хората, спазващи хранителен режим, е т.нар. "чийт хранене".
Понятието произхожда от английското "cheat" – "мамя" и представлява отклонение от конкретна диета, предимно с цел отслабване или намаляване на подкожните мазнини. Основната идея е човек да се наслади на любими за него храни, без това да се отрази негативно на следвания от него модел на хранене, резултатите, здравето и фигурата му.
Т.е. основното му предимство е такова хранене да се прави с цел психическо разтоварване чрез консумация на "забранения плод" (пица, торта, сладолед или др.).
Съществуват теории, че
чрез "чийтинг" можете да стимулирате метаболизма си, тъй като при всеки един режим, който ви поставя в калориен дефицит, метаболизмът ви се забавя. Вкарването на "мръсно" хранене в режима (т.е. повече калории) подава сигнал на тялото, че ограниченията са приключили и временно обмяната на вещества ще се ускорят. Ако преди това сте били стриктни и в калориен дефицит, то повечето калории ще заредят вашите гликогенови депа, а няма да се отложат като подкожна мазнина.
Същото обаче може да бъде постигнато и без "чийт", а просто с ден/дни с хранения с повече въглехидрати и калории.
Защо "чийт храненето" може да провали усилията ви
В основата му лежи идеята, че нарушаваме някакви правила. Че преди него се лишаваме и сега можем да се възнаградим. "Чийт" храненето само по себе си предполага, че за нас здравословният начин на живот не е избор и не е никакъв начин на живот, а просто необходимост, за да постигнем определена цел.
Голяма част от хората са на принципа "Без едно мога, само с едно - не". Те губят самоконтрол и не могат да се задоволят само с парче пица или торта, а изяждат цялата, както и в не редки случаи продължават така през делия ден/вечер. Тези хора преди всичко трябва да работят върху нагласата си и отношението към храната, защото често проблемът е чисто психологически.
При други пък "чийт" храненето завършва с огромно чувство на вина, че са нарушили режима си и всичките им усилия до момента са били напразни. В този момент те решават, че е безсмислено да продължават да следват режима си и единичното "мръсно" хранене се превръща в цял "мръсен" ден, което вече е проблем. Вината продължава и на следващия ден и обикновено се "изкупва" с цял ден глад, което не е по-малко лошо от преяждането. И всичко това се случва независимо, че тези хора са напълно наясно с идеята и целта на "чийтинга" в диетата.
За някои "чийт" храненто служи просто като оправдание (най-вече пред тях самите), че са хапнали нещо непозволено. Но това започва да се повтаря след няколко дни, след това през ден, докато накрая не стане ежедневие, а диетата напълно изгуби смисъл. Тези хора продължават да се самозаблуждават, че я спазват и се чудят защо нямат резултати.
До какво води "мръсното" хранене?
В опита си до момента съм установила, че разрешен ли е подобен ден, то той винаги се превръща в празник за всеки, който мине на хранителен режим.
Не е нормално обаче това да бъде най-чаканият миг, защото:
- Цяла седмица живееш с усещането за лишение и копнееш за един ден свобода
- Радваш се в деня на "празнуването", но на следващия си понасяш последствията
- Нямаш желание за нищо, освен да седиш и да бездействаш
- Вечерта преди да заспиш ти е тежко
- Сънят ти става неспокоен
- Събуждаш се подпухнал
- Липсва ти енергия;
- Преминаваш през фази на остър глад, независимо от факта, че си изял големи количества храна
- Изпитваш силна жажда
- Страда не само тялото ти, но и психиката ти
Ако искате да предизвикате позитивна реакция от страна на тялото си, която да доведе до ускоряване на метаболизма и възстановяване на гликогена в мускулите, то това може да се случи и с качествена храна. Не е нужно да изяждате целия свят и то от празни калории, които единствено и само вредят на организма.
Защото тялото не обича крайностите! То предпочита да получава енергия от качествени източници, която след това да използва по предназначение.
Преди да посегнете към "чийт" храненето, се замислете
дали всъщност не изпитвате потребност от него, защото се храните еднообразно, небалансирано или безвкусно. Научете се да си приготвяте ястията по ваш вкус, да използвате подправки, които харесвате и да разнообразявате храната си по правилния начин.
За още съвети и идеи, свързани със здравословното хранене, както и с тренировките, последвайте профила на Василена Василева в Instagram.
Още от автора:
Йо-йо ефектът: Защо килограмите се връщат след отслабване
Каква е тайната на плоския корем
Във форма за лятото: Как да постигнем перфектното тяло
Фитнес моделът, който пребори булимията
Как да си направим вкусно хлебче от нахут
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!