В икингите най-често са описвани като безстрашни и жестоки воини, които били истински кошмар за всеки, който се осмелявал да се изправи срещу тях на бойното поле.

В същото време те били и опитни мореплаватели – неслучайно се смята, че достигнали бреговете на Северна Америка около пет века преди Христофор Колумб.

Съществуват редица предания за могъщи викингски владетели и подвизите, извършени от тях. Повечето изследователи обаче отбелязват, че тези разкази не са достоверни исторически източници и представляват крайно идеализирани описания на реални личности и събития.

Какво всъщност знаем за някои от най-известните викингски крале?

Първият крал на Норвегия

Когато става въпрос за легендарни викингски владетели, няма как да не бъде споменато името на Харалд Прекраснокосия (наричан още Харал Хорфарге). Той е полумитологична фигура и често е определян като първия крал на Норвегия. Повечето историци смятат, че Харалд наистина е съществувал, макар че достоверността на повечето биографичните факти за него, съдържащи се в староисландските саги, е повече от спорна.

Предполага се, че той успял да обедини под властта си обширни части от територията на съвременна Норвегия, въпреки че не е ясно кои точно са те. Решаващ момент се оказала битката при Хафърсфиорд. Тя се състояла между 870 и 900 г., като в нея взели участие редица мести владетели. Победата, която Харалд постигнал, му помогнала да затвърди своята власт. На мястото, на което се предполага, че се провела битката, днес е издигнат 10-метров монумент в памет на Харалд и владетелите, които победил.

В сагите се разказва още, че той пристъпил към подчиняването на норвежките територии, за да се ожени за Гийда, дъщеря на Айрик, владетел на Хордалан. Тя отхвърлила предложението за брак на Харалд, заявявайки, че не желае да се омъжи за незначителен владетел. Тогава бъдещият крал се зарекъл, че няма да подстригва косите си, докато не стане достоен за ръката на Гийде и не я спечели за жена. Именно оттук идва и прозвището му „Прекраснокосия“. Според повечето исторически източници, след като постигнал редица военни успехи, Харалд предал властта на сина си Ейрик Кървавата брада през 930 г.

Рюрик, основателят на Русия

Знаете ли кои са варягите? Това са викинги от Швеция и Норвегия, които се занимавали с търговия, наемничество и пиратство. Някои от тях пътували до Каспийско море, Константинопол и дори Багдад. Значението на думата „варяги“ е обект на много спорове. Повечето изследователи смятат, че тя означава „похвала“, „обещание“ или „клетва“. Причината е, че някои опитни скандинавски воини се заклевали във вярност на византийските императори и техните васали, преди да започнат да им служат.

Според редица историци през IX век свързваната с варягите народност рус поставила основите на една от най-големите държави в Европа през Средновековието – Киевска Рус, която оцеляла до монголските нашествия. Варяжкият военачалник Рюрик установил контрол над Ладога през 862 г. и построил селището Холмгард в Новгород. В написаната през XII век „Начална руска летопис“ се твърди, че той бил поканен от няколко славянски племена, за да им помогне да въдворят ред в контролираните от тях територии. Някои историци, обаче, оспорват достоверността на този документ и дори поставят под въпрос самото съществуване на Рюрик.

Варяжкият владетел починал през 879 г., след което на престола се възкачил Олег. Той управлявал в продължение на повече от 30 години от името на сина на Рюрик, княз Игор. Именно представителите на династията на т. нар. Рюриковичи преместила столицата в Киев. Няколко днешни княжески рода произлизат по права линия от Рюрик, като последния Рюрикович, управлявал Русия, е Василий IV, който починал през 1612 г.

Обширното кралство на Кнут I

В началото на XI век английският крал Етелред II наредил да бъдат извършени масови кланета на датчани, живеещи на територията на Англия. В резултат на това, през следващите години кралят на Дания Свен I Вилобради организирал няколко похода, а през 1013 г. лично повел голямо нашествие в Англия, подчинил цялата страна и влязъл в Лондон като крал. Етелред на свой ред бил принуден да избяга в Нормандия.

След смъртта на Свен I през 1014 г. властта преминала в ръцете на сина му Кнут I Велики. Много скоро, обаче, английските благородници му обърнали гръб и подкрепили Етелред, който се завърнал триумфално в Лондон, а Кнут избягал в Дания. Там той веднага се заел със задачата да събере мощна армия, като се обърнал за помощ към своя брат (и крал на Дания) Харалд II. Привлечени от обещанията за богата плячка, под знамената на Кнут се събрали около 10 000 воини, сред които имало не само датчани, но и много шведи, както и поляци.

През 1015 г. въпросната армия нахлула в Уесекс. След решителната битка при Ашингтън, която Кнут спечелил, той отново станал крал на Англия. През 1018 г. поел властта и над Дания, след като брат му починал, а през 1028 г. успял да превземе Норвегия след продължителни и кървави конфликти с местните владетели. По време на управлението на Кнут I Велики било поставено началото на рицарството в Дания, а освен това започнало и регулираното сечене на монети. Той се утвърдил като един от най-могъщите монарси в цяла Европа, но обширната държава, която създал, се разпаднала скоро след смъртта му през 1035 г.

Последният викингски крал

Олаф III, известен с прозвището Тихия, според мнозина е последният истински викингски крал. Той бил син на Харалд Хардрада (който направил неуспешен опит да превземе Англия и бил убит в битката при Стамфорд Бридж през 1066 г.) и останал в историята като опитен политик, успял да модернизира Норвежкото кралство. Управлението му често се определя като период на мир и разцвет. В продължение на четвърт век кралството не взело участие в нито една война. На Олаф III се приписва създаването на търговските гилдии и построяването на първите каменни църкви. Освен това той бил първият норвежки крал, който умеел да чете и пише.

Олаф III също така основал Берген през 1070 г., като градът останал столица на Норвегия до 1299 г. По време на управлението му за пръв път били записани редица закони. От брака си с Ингерид Датска той нямал деца, но имал син от наложницата си Тора – бъдещият крал Магнус III Босоносия. Олаф III умрял от болест на 22 септември 1093 г. и бил погребан в катедралата в норвежкия град Тронхайм.

Още от автора:

Смелият воин, изправил се сам срещу цяла армия

Четири забравени битки, които промениха историята

Биеха се голи и не създадоха държава, но промениха историята

"Носоотрязаният" император, провъзгласил хан Тервел за "кесар"

Ужасяващата история на кралските раждания

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Всички артефакти от българската изложба в САЩ вече са в България

Всички артефакти от българската изложба в САЩ вече са в България

България Преди 4 часа

Те могат да бъдат разгледани в четиринадесетте музея, които се включиха в изложбата

Сръбските студенти пристигнаха в Страсбург, изминаха 1300 км

Сръбските студенти пристигнаха в Страсбург, изминаха 1300 км

Свят Преди 5 часа

Повече от сто души се събраха на площад „Клебер“, за да ги приветстват

Нов сблъсък между Китай и Филипините

Нов сблъсък между Китай и Филипините

Свят Преди 7 часа

Китайската брегова охрана обяви, че филипинският кораб се е приближил твърде много

САЩ обявиха, че спират грантове, включително за България

САЩ обявиха, че спират грантове, включително за България

България Преди 8 часа

Държавният департамент отменя 1,7 млн. долара по програма за медийна грамотност

Доналд Тръмп-младши идва в България

Доналд Тръмп-младши идва в България

България Преди 8 часа

Той ще участва в среща на бизнес елита

ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН: Оставаме непоколебими

ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН: Оставаме непоколебими

България Преди 8 часа

Те са категорични, че България се нуждае от редовно правителство

Не е установена развалена храна в хотела в Сандански

Не е установена развалена храна в хотела в Сандански

България Преди 9 часа

БАБХ продължава да работи в координация с РЗИ – Благоевград

Митов: В  редиците на МВР има нужда от преподреждане

Митов: В редиците на МВР има нужда от преподреждане

България Преди 9 часа

Митов: Трябва да се обръща внимание на "феномени", които влияят негативно на образа на МВР

ДПС-ДПС спира подкрепата за управляващото мнозинство

ДПС-ДПС спира подкрепата за управляващото мнозинство

България Преди 10 часа

ДПД-ДПС: Ще обсъдим и подкрепата си за вота на недоверие

.

Софийските жилища поскъпват с 200% за 10 години

България Преди 11 часа

Как пазарът на жилища променя градовете ни

Никой не ни е канил в новите военни съюзи на Балканите

Никой не ни е канил в новите военни съюзи на Балканите

Свят Преди 11 часа

България е запозната с инициативата на Албания, Хърватия и Косово и внимателно анализира текста

От 1 май декларираме купени в чужбина автомобили пред НАП

От 1 май декларираме купени в чужбина автомобили пред НАП

България Преди 11 часа

Строителните материали, автомобилни части и торовете също са в Списъка със стоки с висок фискален рис

Любовта зад „Beautiful Things“: Коя е приятелката на Бенсън Буун?

Любовта зад „Beautiful Things“: Коя е приятелката на Бенсън Буун?

Любопитно Преди 11 часа

Бенсън има връзка с инфлуенсърката и актриса Маги Търмон от края на 2023 г.

Българин е загиналият с микробус в Дунав

Българин е загиналият с микробус в Дунав

Свят Преди 11 часа

Паспорт на 53-годишен български гражданин с инициали Ю. Х. Б. е намерен на мястото

Черногорски престъпен бос е арестуван в елитен квартал в София

Черногорски престъпен бос е арестуван в елитен квартал в София

България Преди 12 часа

По оперативни данни на полицията в Черна гора Люмович е идентифициран като предполагаем член на клана "кавачки"