В секи допуска грешки. Най-често на тях се гледа като на нещо лошо, което трябва да бъде избягвано на всяка цена, но истината е, че те могат да бъдат и много полезни, тъй като ни помагат да подобряваме уменията и знанията си.

А замисляли ли сте се какво ни кара да вземаме лоши решения? Причините, разбира се, могат да бъдат различни, но според психолозите съществуват някои модели на поведение, които са сходни при почти всички хора.

Ето част от тях:

Ефектът на неяснотата

Повечето хора не обичат да рискуват. Когато сме изправени пред някаква дилема, ние почти винаги вземаме онова решение, резултатът от което ни е предварително известен.

Доказателство в подкрепа на това твърдение са резултатите от прочуване, извършено от експерти от университетите в Орегон и Пенсилвания. Участниците в него трябвало да теглят топчета от кутия. Преди да го направят, те давали своите прогнози какъв ще бъде цветът на избраното от тях топче. Ако познаели, получавали парична награда. В кутията имало общо 90 топчета, 30 от които били червени, а останалите – черни или жълти. Изненадващо или не, повечето хора решили да заложат на червеното – независимо от факта, че в кутията можело да има 60 черни или 60 жълти топчета.

Като се има предвид колко много неща в живота са абсолютно непредвидими, този принцип често ни кара да избягваме излишните рискове.

Пример в това отношение е търговията с акции. Повечето хора биха предпочели да инвестират парите си в някоя добре позната и утвърдена компания, а не в такава, която е основана само преди няколко месеца. Това може да се разгледа и като проявление на инстинкта ни за самосъхранение – всеки би предпочел да изяде плод от дърво, за който знае, че не е отровен, вместо такъв, който вижда за пръв път.

В същото време, именно тази черта ни пречи „да ударим джакпота“, инвестирайки в някоя стартираща компания, която след известно време може да се превърне в наследника на „Гугъл“.

Хипотезата за справедливия свят

Ужасни неща се случват всеки ден и ние няма как да променим това. Единственото, което можем да направим, е да се примирим с тази мисъл. В същото време много хора споделят убеждението, че всеки си получава заслуженото. Според тях добрите дела един ден се възнаграждават, а лошите се наказват, като за спазването на това морално равновесие следи някаква универсална сила – като Бог или съдбата.

Именно тази концепция стои в основата на т. нар. хипотеза за справедливия свят. Понятието е описано за пръв път от социалния психолог Мелвин Лърнър през 60-те години на миналия век. Той искал да разбере защо високообразовани студенти осъждат бедните хора като „мързеливи и некадърни“, независимо че повечето от тях са жертви на социално-икономически процеси, които са извън техния контрол.

Лърнър смята, че за да поддържат психологическото си спокойствие, хората имат нуждата да вярват, че живеят в справедлив свят – в такъв, в който всеки си получава заслуженото.

През 1966 г. той провел следния експеримент: на група хора било обяснено, че трябва да наблюдават как един човек изпълнява различни задачи. Когато не се справял, той бил наказван по особено жесток начин – през тялото му преминавал мощен електрически импулс („наказанието“, разбира се, не било истинско, но групата не знаела това).

Наблюдателите нямало какво да направят, за да помогнат на човека. В резултат, съвсем скоро те започнали да се убеждават взаимно, че той най-вероятно е направил нещо, с което си е заслужил наказанието.

Хипотезата за справедливия свят е изключително деликатна тема. В голяма степен именно това е причината, поради която някои хора оправдават домашното насилие. В техните очи, ако жена е станала жертва на психически или физически тормоз, то тя е направила нещо, с което го е заслужила. Това е и причината редица програми, предназначени да помагат на малцинства или маргинализирани групи, да не получават необходимата подкрепа. Особено показателни са резултатите от изследване, проведено през 2009 г., според които издигането на монументи в памет на жертвите от Холокоста може да доведе до увеличаване на проявите на антисемитизъм.

Ефектът на Пелцман

Според тази теория, създадена от професора от университета в Чикаго Сам Пелцман, вземането на твърде много предпазни мерки често има обратен ефект и води до повече инциденти и контузии, тъй като те създават чувство за неуязвимост.

Казано по друг начин, колкото по-сигурни се чувстваме, толкова по-големи рискове сме склонни да поемаме. Изследване на учени от университета „Джордж Вашингтон“ разкри нещо много любопитно: хокеистите, които носят предпазни маски, извършват нарушения по-често.

Причината е, че те не просто се чувстват по-сигурни, но и имат нужда да поемат по-големи рискове, за да усетят същия прилив на адреналин, както когато играят без въпросните маски.

Ефектът на Пелцман е обект на разпалени дебати. Причината е, че на практика е невъзможно да се измери в каква степен той действително влияе върху човешкото поведение.

Според някои учени ефектът може да се забележи особено отчетливо при шофьорите. Въвеждането на все по-ефикасни системи за безопасност на колите води до осезаем спад в броя на смъртните случаи при катастрофи. В същото време обаче те карат шофьорите да се чувстват по-сигурни в своите автомобили и да карат по-рисково. Доказателство за това е високият брой пътни инциденти.

Ефектът ИКЕА

Този ефект е свързан с идеята, че хората ценят повече онези предмети, които са направили или сглобили сами – дори и ако имат някакви дефекти или несъвършенства. За нас те са с много по-висока стойност от всеки артикул, купен от магазин. Процесът на създаването на даден предмет също така е демонстрация на нашите способности. Любопитна подробност е, че ефектът се наблюдава най-вече при хората, които са били обект на подигравки заради своята несръчност. Те са склонни да придават изключително висока стойност на всяко свое творение – независимо дали то е качествено или не.

https://twitter.com/Toffeemen68/status/1427781026458312707

Ефектът ИКЕА получава името си от доклад от 2011 г. в изданието Journal of Consumer Psychology, авторите на който са Майкъл Нортън, Надиъл Мокон и Дан Ариели. Те избират въпросното име по една проста причина – продуктите на шведския производител обикновено изискват известно сглобяване. За да потвърдят емпирично този феномен, те провеждат експеримент, който включва както сглобяване на мебели от ИКЕА, така и сгъване на оригами и конструиране на Lego. Резултатите са показателни – хората възприемат творенията си като много по-ценни от тези, правени от други.

Влиянието на въпросния ефект може да бъде забелязано навсякъде. Именно заради него вашият шеф е твърдо решен да следва собствения си план, без да се вслушва в полезните съвети на своите подчинени. Ако пък е подложен на постоянни критики и всеки му повтаря, че ще се провали, това само ще увеличи решимостта му да следва този план. Нашата нужда да доказваме своите качества често може да попречи на способността ни да изберем най-добрия начин на действие, особено когато е предложен от някой друг.

Още от автора:

Малтусианският проблем – обречено ли е човечеството

Теория на игрите – какво стои зад решенията, които вземаме

Очаквай неочакваното: Какво представлява теорията на хаоса

Мъж към жена си: - Скъпа, поканих днес за вечеря един приятел. Жената: - Поканил си? Как можа? Детето е сополиво, имам толкова много за…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Първата трансплантация на генномодифициран свински черен дроб</p>

Революция в медицината: Първата трансплантация на генномодифициран свински черен дроб

Любопитно Преди 45 минути

Учените са извършили шест генни редакции на черен дроб от миниатюрно прасе Бама

,

Захранваща батерия предизвиква пожар по време на полет

Свят Преди 46 минути

Полетът се приземи благополучно, а пътниците бяха свалени от самолета с автобуси

Нов протест на медици и здравни работници

Нов протест на медици и здравни работници

България Преди 2 часа

Организаторите са в готовност за национален протест на жълтите павета, ако не бъдат чути

Започва поставянето на ваксина срещу менингококова инфекция

Започва поставянето на ваксина срещу менингококова инфекция

България Преди 2 часа

Желаещите трябва първо да си купят препарата от аптека

Запознайте се с жената, която може да подуши болестта на Паркинсон

Запознайте се с жената, която може да подуши болестта на Паркинсон

Любопитно Преди 2 часа

Паркинсон е най-бързо развиващото се неврологично заболяване в света

<p>Изгубен ръкопис за Мерлин и крал Артур разкрива нови тайни</p>

Откритие след векове: Изгубен ръкопис за Мерлин и крал Артур разкрива нови тайни

Любопитно Преди 2 часа

Това е единственият оцелял фрагмент от изгубен средновековен ръкопис, разказващ за Мерлин и първите героични години в двора на крал Артур

Йелоустоун под напрежение: Нов вулканичен отдушник разкрива тайните на супервулкана

Йелоустоун под напрежение: Нов вулканичен отдушник разкрива тайните на супервулкана

Любопитно Преди 2 часа

Отворът може да е свързан с подобна активност, която се е разразила преди повече от две десетилетия

Apple подготвя AI лекар към приложението си за здраве

Apple подготвя AI лекар към приложението си за здраве

Технологии Преди 2 часа

Компанията има големи планове за услугите си

Нилсен: Гренландия не принадлежи на никого и сами определяме бъдещето си

Нилсен: Гренландия не принадлежи на никого и сами определяме бъдещето си

Свят Преди 10 часа

„Ще получим Гренландия. Да, 100%“, каза Тръмп

.

Открити са телата на 15 души, убити при израелски обстрел по линейки в Газа

Свят Преди 10 часа

Инцидентът е станал на 23 март в квартал Тал ал Султан в град Рафах

Тръмп каза, че не се шегува, когато говори за трети президентски мандат

Тръмп каза, че не се шегува, когато говори за трети президентски мандат

Свят Преди 11 часа

Републиканецът встъпи в длъжност на 20 януари за втори президентски мандат

.

България отново е на дъното в класацията на PISA: Учениците ни са сред най-неграмотните в ЕС

България Преди 11 часа

Страната ни се намира под средния резултат от 472 точки - с 417

Макрон призова Нетаняху да прекрати израелските удари по Газа

Макрон призова Нетаняху да прекрати израелските удари по Газа

Свят Преди 12 часа

Нетаняху настоява, че Израел ще атакува всяка точка в Ливан

Google пуска Gemini 2.5 Pro безплатно за всички потребители

Google пуска Gemini 2.5 Pro безплатно за всички потребители

Любопитно Преди 12 часа

Gemini 2.5 Pro беше представен от Google като „най-умния модел на AI“ на компанията до момента

.

Новият премиер на Гренландия заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров

Свят Преди 12 часа

Това изявление Нилсен направи в пост във Фейсбук

Извадиха оцелели от развалините след земетресението в Мианмар

Извадиха оцелели от развалините след земетресението в Мианмар

Свят Преди 13 часа

Голямо предизвикателство може да се окаже осигуряването на достатъчно лекарства