И ма няколко мита за консумацията на чесън, които са породили объркване относно неговите свойства. Въпреки че е вярно, че това е здравословна храна, някои от „почти чудодейните“ ефекти, които му се приписват, не са верни.
Интересувате ли се да научите повече за това? Разказваме ви всичко в детайли.
1. Чесън на гладно за отслабване
Един от най-разпространените митове за консумацията на чесън е, че приемът му на празен стомах може да ви помогне да отслабнете. Твърди се, че дъвченето на скилидка чесън сутрин активира метаболизма и насърчава изгарянето на мазнини.
Тези твърдения обаче са отречени както от лекари, така и от диетолози и учени. На първо място, няма доказателства, че яденето на чесън на празен стомах има по-голям ефект, отколкото ако се приема по друго време на деня.
От друга страна, няма нито една храна, която само по себе си да доведе до значителна загуба на тегло.
2. Чесън за детоксикация на кръвта
Има хора, които консумират чесън с идеята да "пречистят" или "детоксикират" кръвта. Аргументът е, че серните съединения в тази храна могат да насърчат елиминирането на токсините от кръвта чрез стимулиране на чернодробната функция.
Но вярно ли е това? За съжаление, това е още един от многото митове.
Няма научни доказателства, че чесънът пречиства кръвта. Обратно, медицински експерти и специалисти по хранене предупреждават, че всичко, което се твърди, че е "детоксикиращо", вероятно няма да бъде от полза.
Причината е много проста: както черният дроб, така и бъбреците са отговорни за филтрирането на кръвта и разграждането на отпадъчните вещества. По този начин, докато тези органи са здрави, не е необходима външна помощ, за да може процесът да извърши нормално.
Разбира се, чесънът е една от многото храни, които осигуряват основни хранителни вещества за правилното функциониране на тези органи. Но както и в предишния случай, сам по себе си той не е пречиствател.
Най-ефективните начини за поддържане на тялото свободно от токсини е чрез приемане на здравословна храна, ежедневна физическа дейност и начин на живот, отдалечен от навици като алкохол и тютюнопушене.
3. Чесън срещу рак
Без съмнение това е един от митовете за консумацията на чесън, в които всеки трябва да спре да вярва. Яденето на чесън не може да предотврати, още по-малко да излекува рака.
Наличните доказателства не са достатъчни, за да потвърдят противораковите свойства на чесъна. Необходими са по-строги проучвания, за да се определи по-точно ролята му срещу това заболяване.
Накратко, включването на чесън в менюто ви може да осигури няколко ползи за здравето. Но противно на това, което много хора си мислят, само по себе си той не е чудотворен, нито е вариант за лечение на различни болести или наднормено тегло.
Всъщност е препоръчително да внимавате с ежедневния му прием, особено суров, тъй като може да предизвика гадене, парене в устата и дразнене в стомаха. Най-добре е да се приема в умерени количества и в комбинация с други храни (като добавка към някакво ястие).
Още от автора:
СТОП на нощното преяждане: 7 полезни съвета
Десет мита за консумацията на сол, които ще ви изненадат
Как да готвим без глутен: Основни съвети и 5 насоки
Като в Италия: 3 рецепти със сирене Бурата
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!