Google има традиция да създава забавни и креативни драскулки (doodle) за отбелязване на специални поводи и събития. Днес гигантът за търсене представи нов doodle, за да отпразнува високосната година, която се случва веднъж на всеки четири години. Драскулката включва подскачаща жаба с числото 29, илюстрирано върху тялото ѝ, скачаща между два камъка, отбелязани с 28 и 1, представляващи 28-ми ден от февруари и 1-ви март, и жабата, представляваща високосния ден.
Как се е появила и развила идеята за високосната година
Щракването върху анимирания doodle води до страница, където Google е предоставил описание за него. Разделът „За високосния ден 2024 г. Doodle“ на уебсайта включва сладко пожелание от Google: „Невероятни новини, високосният ден е! Високосният ден, 29 февруари, се случва само на всеки четири години, за да поддържаме нашите календари в съответствие със Земята и Слънцето".
"Насладете се на този бонус ден от февруари — Честит високосен ден!"
Високосна година е година, която има 366 дни вместо обичайните 365 дни. Това е така, защото орбитата на Земята около Слънцето не е точно 365 дни, а около 365,24 дни. За поддържайте календара в синхрон със сезоните, към февруари се добавя допълнителен ден на всеки четири години Последната високосна година беше през 2020 г., а следващата ще бъде през 2028 г., пише TimesOfIndia.
Защо има високосни години и как се появиха?
Концепцията за високосните години води началото си от 45 г. пр.н.е. когато Юлий Цезар, древноримският император, въвежда Юлианския календар. Този календар се състои от 365 дни, разделени на 12 месеца. Въпреки това Юлианският календар се оказа донякъде неточен, работейки при предположението, че една слънчева година обхваща точно 365,25 дни, което води до годишно несъответствие от приблизително 11 минути. В продължение на векове тази грешка се натрупваше и изместваше сезоните извън съответствието с календара. За да разреши този проблем, папа Григорий XIII въвежда григорианския календар през 1582 г., който прецизира правилата за високосните години и премахва 10 дни от календара, за да възстанови правилната дата на пролетното равноденствие. Григорианският календар е този, който използваме днес и се счита за най-точната и широко приета календарна система в света.
Високосните години имат някои интересни факти и традиции, свързани с тях. Например, хората, които са родени на 29 февруари, се наричат "скачащи" или "скачащи" и обикновено празнуват рождения си ден на 28 февруари или 1 март през невисокосните години.
Някои страни, като Ирландия и Шотландия, имат обичай да позволяват на жените да предлагат брак на мъжете на високосния ден.
Има и някои суеверия, според които високосните години са нещастни или носят промени.
Независимо дали вярвате в тези митове или не, можете да се насладите на допълнителния ден от годината, като правите нещо забавно и смислено. Можете също да разгледате предходните драскулки на Google за високосна година, които включваха скачащ заек, пееща жаба и танцуващи 29. Честит високосен ден!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!