Д нес е Международният ден на жената - 8 март. Осми март се отбелязва, за да се подчертаят постиженията на жените в света без оглед на национални, етнически, езикови, културни, икономически и политически различия между тях.
Започва да се чества в началото на 20-ти век в Северна Америка и Европа като ден за защита на правата на жените. На 28 февруари 1909 г., по предложение на Социалистическата партия на САЩ, е отбелязан Национален ден на жените в САЩ по повод на женската стачка от 1908 г. в Ню Йорк за по-добри условия на труд, предаде БТА.
На Втората международна конференция на жените социалистки в Копенхаген, Дания (26-27 август 1910 г.), с участието на 100 жени от 17 страни, е прието решение да бъде установено отбелязването на международен ден на жената, за да се почете движението на жените за техните права. Тогава не е установен конкретен ден.
Като резултат на инициативата от Копенхаген за първи път Международният ден на жената е отбелязан на 19 март 1911 г. в Австрия, Германия, Дания и Швейцария, като в него се включват повече от 1 млн. души с искания за избирателни права на жените, както и за правото им на работа и професионално обучение.
От 1975 г., обявена от ООН за Международна година на жената, денят започва да се отбелязва на 8 март. Мотото на деня за 2021 г. е "Избери да предизвикваш".
За век правата на жените еволюират, но въпреки плановете за равнопоставеност на работното място, все още остават разликите в заплащането между половете. Правото на равнопоставеност на възнагражденията съществува в ЕС от 1957 г., но и днес жените получават средно 14 на сто по-малко от мъжете за едно и също място (в Естония разликата наближава 22 на сто) и в годината работят почти два месеца безплатно в сравнение с колегите си от другия пол.
През миналата седмица Европейската комисия представи предложение за нова директива, която да гарантира, че жените и мъжете в ЕС получават еднакво заплащане за равен труд. Обявената цел е да се въведат мерки за прозрачност на заплащането, сред които: даване на информация за размера му на търсещите работа, право да се знаят нивата на възнагражденията на работниците, които извършват същата работа, както и изискване към големите компании да отчитат разликите в заплащането на половете.
Предвижда се фирмите в ЕС с над 250 служители да са длъжни да разкриват повече информация за заплатите, включително разликата между това какво получават мъже и жени за една и съща позиция, както и данни колко средно може да изкара един кандидат за обявено място още преди да се е явил на интервю за него. Идеята е разликите в заплатите да се определят от обективни критерии, а не на базата на това дали позицията е заета от мъже или жени.
По случай днешния празник премиерът Бойко Борисов, както и президентът
Румен Радев отправиха следните пожелания в социалната мрежа Фейсбук:
"Честит празник на всички майки и жени!
Вярвам в силата на жените да възпитават и изграждат поколения, идеи и политики.
ГЕРБ винаги е била партия, която дава възможност на всеки можещ и знаещ човек да се развива, независимо от възрастта, пола или религията му. И на тези избори ГЕРБ е партията, която има най-много жени водачи на листи. Това е знак на нашето уважение и признателност към силата, духа и качествата на българската жена!", написа Бойко Борисов.
"Честит празник, скъпи български жени!
Бъдете обичани и ценени! Продължавайте да изпълвате с любов и да носите красота в живота на вашите близки!
Картина „Сватбено хоро“ на Владимир Димитров – Майстора", написа Румен Радев.
Корнелия Нинова също честити празника:
"Нека е честит празникът на жената и майката!
Да бъдем здрави, уважавани и обичани.
Ние раждаме и отглеждаме живот, създаваме дом и уют, доказваме се в професията всеки ден.
В нас са заложени съзидание и грижовност.
С обич - честит празник на двете майки - рождената и свекърва ми", написа Нинова във Фейсбук.
8 силни и смели жени, които промениха историята
След нейното откритие тази болест вече не е смъртна присъда
Жената, която отведе човечеството до Луната
Ту Йоуйоу - жената, която спаси милиони животи
Чернобил я превърна в шампион, а не в жертва
Джоан Морган – единствената жена в контролната зала на „Аполо 11”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!