Е кип от чешки археолози са открили изгубена гробница, принадлежала на древноегипетския чиновник, наречен Птахшепс, живял преди около 4400 години (през 24-ти и 25-ти век пр.н.е.). Откритието съдържало дори мумифицираните останки на тази значима личност
Според изявление, публикувано от Чешкия институт по египтология във Facebook, изгубената гробница е открита в зоната между пирамидалните полета на Абусир и Саккара, Египет.
4,400-year-old lost Egyptian tomb found with mummy inside https://t.co/FJFJSPLGkY
— Cosmos - the Science of Everything (@CosmosMagazine) October 2, 2023
"Това беше трудно търсене, продължило няколко години", обяснява в изявлението Мирослав Барта, ръководител на изследванията в Абусир. "Подробни сателитни снимки на района и проучване на стари карти доведоха до преоткриването на гробницата на Птахшепс през 2022 г."
Преди около 160 години френски учен на име Огюст Мариет открива този обект и частично го "разкопава". Мариет изважда фалшивата врата на Птахшепсес - символична порта, която египтяните са вярвали, че покойникът може да използва, за да влиза и излиза от гробницата, както и преграда, първоначално поставена над култовия параклис. Гробницата обаче изчезнала под пясъка и била изгубена досега.
Артефактите, намерени от Мариет, понастоящем са изложени в Британския музей. Самата врата предоставя обширен и уникален разказ за кариерата на Птахшепс. В нея се обяснява как е получил образованието си в двора на последния владетел на Гиза - Менкауре (на гръцки "Микеринос") - и как по-късно се е оженил за дъщерята на фараона Узеркаф. Самият Узеркаф е важна фигура, основала Петата династия на царете-слънца.
"Това споменаване само по себе си показва, че Птахшепс е първото известно длъжностно лице от нецарски произход в египетската история, което е получило привилегията да се ожени за царска дъщеря", обясняват от Института.
"Освен това върху надгробната плоча се споменава едно от най-ранните свидетелства за бог Озирис. А това прави официалния Птахшепс още по-уникален, защото на него може да се припише идеята за въвеждането на известния бог на египетския задгробен живот в египетския пантеон."
Гробницата е датирана към управлението на Нюзера Ини, шестият владетел от Петата династия през периода на Старото царство.
The mummy belongs to an incredibly important figure from the Old Kingdom period.https://t.co/MT0vLAADZl
— IFLScience (@IFLScience) October 5, 2023
"Като се има предвид политическото, историческото и религиозното значение на Птахшепс, гробницата е едно от най-забележителните открития от последните периоди в египетската археология", се допълва в изявлението.
"Тя също така представлява изключително важно липсващо звено между сравнително малките мастаби с един култов параклис и обширните семейни гробници като съседната гробница на Ти, построена приблизително по същото време."
По време на разкопките, проведени през 2022 г., археолозите разкриват обширна надстройка на мастаба (правоъгълна структура на египетските гробници) с дължина 42 метра и ширина 22 метра. Тя разкрива добре запазен параклис, допълнен с рисувана украса на входа, две сердаби (пространства, използвани за статуи на собственика) и дълъг коридор за достъп.
Lost 4,400-Year-Old Tomb Found With Ancient Egyptian Mummy Inside https://t.co/5LWa9jUYQc
— David Allen Lambert (@DLGenealogist) October 3, 2023
След това, през 2023 г., екипът влезе в погребалната камера, в която имаше огромен варовиков блокиращ камък. Камерата е била оградена в древността, но все още е съдържала част от оригиналното оборудване, използвано за погребението, включително дарове и керамика. Интересно е, че гробницата е съдържала и мумифицирана риба, която е първата по рода си открита.
След това в частично отворен саркофаг, който все още лежал по гръб, се намирали мумифицираните останки на самия чиновник. Изследването на останките му разкри нови идеи за еволюцията на мумифицирането през периода на Старото царство.
"По този начин беше преоткрита гробницата на човек, променил хода на египетската история, което представлява едно от най-големите скорошни открития на експедицията. Изследванията все още продължават и вероятно ще бъдат направени още открития, които ще хвърлят нова светлина върху семейството и времето му", добави Барта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!