С оцепохата предизвиква интерес и до днес.
За чужденците, които искат да разберат какво точно е представлявала тя и какво е било нейното съдържание. За българите, които искат да се върнат към спомените си и за младите – за да усетят атмосферата на историите от онзи период, които им разказват техните родители, баби и дядовци.
Всичко това дава тласък на идеята на няколко млади хора, които създават The Red Flat "Червеният апартамент"– домът на сем. Петрови и портал към живота на българите през 70-те и 80-те години на миналия век.
На това местенце всеки детайл напомня за онзи период от историята ни –
Списания, вестници, детски играчки, празни шишета от бира и лимонада, колело "Балканче", жълти китеници, ръчно изплетени карета и още много предмети и украшения от соца.
ВЪРНЕТЕ СЕ КЪМ МИНАЛОТО В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
За осъществяването на необичайната идея е била необходима близо година.
"Червеният апартамент" е съвместен проект на Сдружение 365 - автори на градски разходки като Free Sofia Tour, Sofia Alternative Tour и Communist Tour, и Валери Гюров – архитект, собственик на туристическия магазин галерия Gifted.
Защо мястото предизвиква голям интерес за посетителите?
"Зависи за коя група посетители става дума. Туристите, от една страна, проявяват много жив интерес към този етап от нашата история. Голяма част идват от от държави, които са били във "вражеския" лагер по време на Студената война. Техният интерес се корени основно в две направления: от една страна техните държави и общества не са преминавали през социалистически строй и искат да разберат в какво по-точно се е изразявал той; от друга страна, те съзнават, че този период е ключов за разбирането на настоящите характеристики на Източна Европа и смятат, че така ще получат по-пълна картина.
Що се отнася до българите, на които повечето от предметите им говорят много неща още от пръв поглед, те по-скоро идват, за да се върнат към спомените си, а по-младите – за да усетят атмосферата на историите от онзи период, които им разказват техните родители, баби и дядовци", коментира един от организаторите на експозицията - Стефан Огнянов.
- Апартаментът представя живота на хората от 70-те и 80-те години, как и къде успяхте да намерите всички емблематични неща от интериора?
- Имахме късмет да намерим апартамент, чието обзавеждане беше до голяма степен запазено в този вид. След това се разтърсихме в собствените си домове, мазета, тавани. Питахме родители, баби и дядовци, много приятели и познати също се включиха. Естествено, някои неща се наложи да купим, но може би ще се изненадате колко голям пазар за вещи от тази епоха има.
За Стефан любима част от апартамента е детската стая.
"Когато събирахме неща за тази стая откривах и вещи, които отдавна бях забравил, че някога са съществували, но щом ги видях, веднага се сетих как съм си играл с тях като малък", разказва той.
- Какви са отзивите на посетителите?
- До този момент са много положителни. Българите много се забавляват да четат списания и вестници от онова време. Чужденците пък обикновено са изключително впечатлени от този доста непосредствен поглед върху ежедневието на хората от социалистическия блок.
Обичайно информацията, която те имат за периода, е силно формална – дати, имена на политици, исторически събития. Живият живот е нещо, до което те много по-трудно биха се докоснали и което им дава не по-малко информация, отколкото сухата фактология, която могат да прочетат и чуят навсякъде.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!