В ластите на Мадагаскар призоваха гражданите да се откажат от ритуала Фамадихана, който е танц с мъртъвците, заради епидемията от чума.
Власите отчаяно се опитват да задържат смъртоносна епидемия от чума в Африка, която заплашва 9 страни. Две трети от всички 1300 случая в Мадагаскар са от по-тежката форма - това е "най-смъртоносната и най-бърза форма на чума", показват данните на Световната здравна организация.
Смъртоносната болест е причинена от същите бактерии, които убиват най-малко 50 милиона души в Европа през 14 век, известна като Черната смърт.
„Ако човек умре от чума, а след това разравят гроба му за извършване на ритуалния танц Фамадихана, инфекцията може да се предава на тези, които контактуват с тялото“, заяви представителят на здравното министерство на островната държава Вили Рандриамаротия.
Вижте още странни ритуали във видеото горе
По данни на Световната здравна организация (СЗО) от 1 август до 20 октомври в Мадагаскар са регистрирани близо 1300 случая на съмнения за чума, като 300 са потвърдени от лабораторни тестове. Досега са починали 124 души, предаде CNN. Чумата се е разпространила в 37 от 114 региона на острова, разположен в Индийския океан, източно от Африка.
Ето и как изглежда този танц:
Madagascar’s dance with the dead causes warnings contamination risk as plague infects more than 1,100 and kills 124 pic.twitter.com/4rKX9ptNp2
— TRT World (@trtworld) 30 октомври 2017 г.
Фамадихана е ритуална церемония за почитане на мъртъвците.
Покойниците се изваждат от гробовете, сменя се платното, с което са увити, хващат им ръцете и танцуват с тях. Накрая ги връщат обратно в гробовете.
Според местните поверия човек преминава в отвъдния свят, само когато тялото му се разложи напълно, а дотогава той трябва периодично да бъде „раздрусван“, общувайки с роднини и близки.
People in Madagascar are bringing back the Plague by digging up their dead relatives and dancing with them https://t.co/pIUlSAUzRE
— WildGoose (@WildGoos3) 1 ноември 2017 г.
Чумата се причинява от инфекция с бактерията Yersinia pestis. Симптомите включват болезнени, подути лимфни възли, треска, кашлица. Инкубационният период е кратък и заразеното лице може да умре в рамките на 12 до 24 часа.
За изложени на риск се считат Сейшелите, Южна Африка и Ла Реюнион, Мозамбик, Танзания, Кения, Етиопия, Коморските острови и Мавриций. 50 здравни работници също са заразени, съобщава Daily Mail.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!