И зследователите са открили как се е развил мозъкът на най-голямата група животни, след като са намерили останки от микроскопично, подобно на червей същество, живяло преди половин милиард години.
(Във видеото може да научите повече за: Най-опасните буболечки на планетата!)
Според ново изследване, публикувано в сряда (31 юли) в списание Nature, съществото е починало още в ранното си развитие, или ларвен стадий, и принадлежи към нов вид, наречен Youti yuanshi, което съчетава стандартните китайски думи "yòutǐ", което означава "ларва", и "yuánshǐ", което означава "примитивен".
Y. yuanshi е обитавал камбрийските морета и е спомогнал за възникването на живи членестоноги като насекоми, паяци и раци. Въпреки че е с размерите на песъчинка, вкаменелостта е изключително добре запазена и разкрива невиждани досега детайли, които помагат да се обясни как членестоногите са развили сложни мозъци.
'My jaw just dropped': 500 million-year-old larva fossil found with brain preserved https://t.co/Jo7IBp3fny
— Dr Gavin M. (@drgavinm) July 31, 2024
"Когато мечтаех за фосила, който най-много бих искал да открия, винаги си мислех за ларва на членестоноги, защото данните за развитието са толкова важни за разбирането на тяхната еволюция. Но ларвите са толкова миниатюрни и крехки, че шансовете да се намери вкаменена такава са практически нулеви - или поне така си мислех!", казва в изявление водещият автор на изследването Мартин Смит, доцент по палеонтология в университета Дърам във Великобритания.
Екип от изследователи открива фосила в скалната формация Юаншан в провинция Юнан в Китай. Те сканират вкаменелостта с рентгенови лъчи, за да създадат виртуални 3D изображения на вътрешните ѝ структури. Изображенията разкриват мозък и примитивна кръвоносна система, включително следи от нерви, обслужващи простите крака и очи на ларвата, според проучването.
"Вече знаех, че този прост червеобразен фосил е нещо специално, но когато видях невероятните структури, запазени под кожата му, челюстта ми просто падна - как е възможно тези сложни функции да са избегнали разпадането и все още да са тук, за да ги видим половин милиард години по-късно?" Смит казва.
Въпреки че изследователите не са сигурни как животното се е превърнало в такава изключителна вкаменелост, в някакъв момент скоро след смъртта меките му тъкани са били заменени с фосфат и запазени в скалата. Смит заяви пред Live Science, че във водата трябва да е имало по-високи нива на фосфор, които са осигурили суровините за превръщането на клетките на съществото във фосфатни минерали.
Изключителната съхраненост позволява на изследователите да видят повече от анатомията на ранните членестоноги, отколкото обикновено. Това включва признаци, че по времето на Y. yuanshi мозъкът на членестоногите е станал по-сложен. Например ларвата е имала мозъчна област, която се е превърнала в зародиш на по-специализирана глава на членестоногите с антени и различни други придатъци, според изявлението. Тези специализирани глави са означавали, че съществата са могли да водят разнообразен начин на живот, включително да се превърнат в изтънчени хищници.
"Тъй като мозъкът на членестоногите се е развил, това е позволило на членестоногите да проявяват много по-сложно поведение и още по-сложна морфология. Това е довело до бързото нарастване на разнообразието им, което те са запазили до наши дни", казва Смит.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!