В рамките на разпродажбата на кралски и благороднически бижута в Женева следващия месец Sotheby's ще продаде на търг колекция от бижута, принадлежали някога на Фердинанд I, първия цар на съвременна България.
(Във видеото: Продават 300-каратова огърлица, свързвана с Мария-Антоанета)
„Царско съкровище: Фердинанд Български (1861-1948)“ ще включва 114 лота, които обхващат един век и са били част от историята на семейството на цар Фердинанд Сакскобургготски.
Тези експонати, които не са били виждани публично от близо 100 години, правят своя дебют на търг, на който колекцията се оценява на 1,2-1,8 млн. долара, пише National Jeweler.
Предложението включва лични бижута на цар Фердинанд и реликви от майка му, както и бижута, предадени от членове на най-близкото му родословие, и бижута, изработени за децата му.
Неговите лични вещи „великолепно издигат“ типично мъжки и практични лични предмети, като копчета за ръкавели и цигарени кутии, в произведения на изкуството, заявиха от аукционната къща.
Sotheby's събира на едно място редки и красиви предмети, които разказват уникални истории и завинаги остават в историята и паметта. През вековете благородниците и кралските особи са играли водеща роля в покровителството на изкуството и в създаването на богати колекции от изящни произведения на изкуството и редки бижута.
Скъпоценните камъни и бижутата отдавна символизират власт и богатство сред кралските домове по света. Най-ранната европейска корона - Желязната корона на Ломбардия - е изработена още през VI век. Към средата на XVI в. скъпоценните камъни стават важна част от кралските съкровищници в Европа. Разцветът на европейските кралски колекции от бижута е достигнат в средата на XVIII в., за което допринася притокът на диаманти от новооткрити източници в Бразилия, както и на изумруди от Колумбия.
Очарователни мебели, произведения на изкуството, картини и бижута често се събираха под чукчето на аукционната къща Sotheby's с колекциите от най-прочутите дворове в началото на века. Някои от най-великите английски благороднически къщи и най-могъщите управляващи фамилии в Европа предоставиха доказателства за своите предпочитания и отличителни стилове, разкрити в любовта им към бижутата, личните съкровища, перлите и диамантите - всички те оцеляха през историческите катаклизми и продължават да предизвикват интереса на колекционерите по света и днес.
От сложни микро- и мозаечни творби от 19. век до ренесансови гоблени и ослепителни бижута с благороднически и кралски произход - тези скъпоценни предмети са обиколили целия свят, преди да попаднат в аукционната къща на Sotheby's, където чукчето пада отново и ги свързва с нови взискателни колекционери.
Колекцията от кралски и благороднически скъпоценности на Sotheby's застава начело на Дубай
Обиколка на изложбата „Кралски и благороднически бижута"
През октомври тази година великолепната обиколка на Sotheby's Royal & Noble Jewels Highlights пристига в Дубай, за да заслепи публиката с експонати с кралски и благороден произход. Преди да стъпи в Дубай, в началото на октомври изложбата ще обиколи градове като Ню Йорк и Хонконг и др. Обиколката ще завърши в Женева преди търга на Sotheby's на 11 ноември. Изложбата ще покаже някои от най-впечатляващите и исторически значими бижута от различни аристократични домове - събитие, което продължава да затвърждава наследството на Sotheby's да предлага изключително важни кралски колекции, както илюстрира продажбата на Бурбон-Парма през ноември 2018 г.
Благодарение на бижутата на кралица Мария-Антоанета търгът на Sotheby's за семейни скъпоценности Бурбон-Пармски донесе 53,1 млн. долара. Само един експонат - специална перла, собственост на кралицата - счупи световния рекорд с естествена перла, продадена на търга за 36,2 млн. долара.
Смята се, че преди да бъде заловена и екзекутирана, Мария Антоанета внимателно увива скъпоценните си камъни - перли, диаманти и рубини - в памук и ги изпраща в сандък в Брюксел. Оттам бижутата стигат до Виена, където австрийският император, племенник на Мария Антоанета, ги пази. През 1795 г. той връща колекцията на дъщерята на кралицата. По-късно бижутата стават част от колекцията на бурбонското семейство Парма, което в крайна сметка ги предлага на търг в Sotheby's.
Тазгодишната разпродажба на търга в Женева най-вероятно ще повтори предишните рекорди, постигнати от Sotheby's, като се очаква целият търг да привлече високи цифри, по-специално благодарение на едно рядко и изключително важно бижу от XVIII век, което преди това е било в колекцията на маркиз Ангълси.
Търгът завършва с обширна селекция от бижута от благородническа колекция, която обединява ослепителен ансамбъл от произведения от XIX в. нататък.
Една от най-редките диамантени огърлици, предлагани някога на търг, е от края на XVIII в. и тежи приблизително 300 карата, като се появява за първи път на публично място от петдесет години насам. Бивша част от колекцията на маркиза на Ангълси, огърлицата се очаква да бъде оценена на 2 587 000 долара.
Въпреки че точният произход остава загадка, смята се, че огърлицата е изработена малко преди Френската революция. През 1937 г. Марджъри Паджет, маркьорина на Ангълси, носи това украшение на коронацията на крал Джордж VI - момент, увековечен в портрет на известния фотограф Сесил Бийтън. Шестнадесет години по-късно, през 1953 г., нейната снаха носи същите наследствени бижута за коронацията на кралица Елизабет II.
Огърлицата е с чифт старинни диамантени пискюли с форма на възглавничка, свързани с три реда старинни диаманти с форма на възглавничка и кръгло шлифовани диаманти, с обща дължина около 670 мм. Това рядко и историческо произведение ще бъде изложено в Дубай от 28 до 30 октомври като част от глобалната обиколка и преди търга на кралски и благороднически бижута на живо в Sotheby's Geneva на 11 ноември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!