Ц арски вагон, произведен преди 104 години в заводите на някогашната Австроунгарска империя за нуждите на принц Кирил Сакскобурготски, отпътува от Стара Загора за София.
Досега той ръждясваше на старозагорската гара, но стана ясно, че предстои да бъде реставриран в София.
Вагонът от царската композиция е пристигнал в Стара Загора през 1958 година. Той е използван през Първата и Втората световна войни, возел е както принц Кирил така и цар Борис III. Никой не знае къде са изчезнали мебелите, с които е бил обзаведен.
Във видеото вижте едни от най-бързите влакове в света
В салона, където се е поднасяла храната още личат местата за няколко стенни часовника, отмерващи различно европейско време. Запазени са бронзови ръкохватки и табелки, указващи годината на построяването и мястото.
Симеон Сакскобургготски от дете до днес - СНИМКИ
В петък (6 октомври) специален кран вдигна 18-тонната конструкция.
Съобщението за преместването на вагона изненада областния управител на Стара Загора.
Гергана Микова призна, че няма официална информация за това какво се случва и къде ще замине вагонът, пише DarikNews.
Както своите предшественици, Микова е подновила искането царският вагон да бъде предоставен на областна управа, на историческия музей или на община Стара Загора.
Познайте кое е това момче! Управлявал е България два пъти
Княз Кирил завършва Военното училище в София и участва като офицер за свръзки в Балканските (1912– 1913) и Първата световна война (1915 – 1918). За участието си във войните е награден съответно с Военен орден „За храброст“ IV степен 2 клас и 1 клас.
Като младеж княз Кирил се увлича по автомобилите, по-късно управлява винаги сам собствения си „Пакард“. След абдикацията на цар Фердинанд I на 3 октомври 1918 г. заминава с баща си в град Кобург, Германия.
През 20-те години учи агрономия в Прага. Завръща се в България едва през 1926 г.
Известен е с бохемския си живот.
Симеон Сакскобургготски: Ставайки премиер, аз се самопонижих
Скоро след смъртта на брат му – цар Борис III, през 1943 г. княз Кирил е избран за регент от XXV Обикновено Народно събрание, заедно с проф. Богдан Филов и генерал-лейтенант Никола Михов.
След тримесечно пленничество в Съветския съюз, принц Кирил е съден от т. нар. Народен съд – през януари-февруари 1945 г. – като виновен в сътрудничество с Германия и осъден на смърт, заедно с проф. Богдан Филов и генерал-лейтенант Никола Михов, осем царски съветници, 22 министри от кабинетите на Филов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!