С офия през 2019-а година - забързан, шумен и развиващ се със скоростни темпове град.
В навечерието на своята 140-та годишнина от обявяването на града за столица на България, София посреща празника си с немалко разкопани улици и тротоари в историческия център, където продължава обновяването на знакови улици и градинки, както и продължаващото строителство на третия метродиаметър.
Oчaквa ce oщe в ĸpaя нa тoвa лятo дa започнат да се движат първите пробни влакове по новоизграденото трасе на Линия 3 на столичното метро в участъка между метростанции "България" и "Красно село".
ЕТО КАК ЩЕ ИЗГЛЕЖДАТ НОВИТЕ МЕТРОСТАНЦИИ - СНИМКИ
Тази придобивка определено е една от най-очакваните от всички жители на София, защото ще облекчи трафика в града.
Ремонтните дейности на ул. "Граф Игнатиев", градинката пред църквата "Св. Седмочисленици", както и "Кристал" предизвикаха смесени коментари и реакции относно естетическите качества, както и тяхната реална реализация на този етап.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ЧАСТ ОТ СГРАДИТЕ, СТРОЕНИ ОТ БЪЛГАРСКИ АРХИТЕКТИ В СОФИЯ
Някои архитектурни решения, като водната стена на пл. "Гарибалди", която се появи бързо, но и изчезна също толкова светкавично, предизвика изумление сред някои столичани. "Перките" също бяха сериозно дебатирани в социалните мрежи.
Интересен факт е, че тази година София попадна в класацията на Economist Intelligence Unit, в която са изредени най-скъпите градове в света. София бележи сериозен скок в цените за миналата година и се изкачва с 29 места до 90-а позиция
Днес обаче няма да разглеждаме в подробности темите по-горе. Ще насочим вниманието към някои от най-бележитите български архитекти, оставили дълбок отпечатък в историята и сърцето на София.
Махат монолита на "Гарибалди" по разпореждане на Фандъкова
Махат „перките на акули” от „Граф Игнатиев”
Всеки ден минаваме покрай тези сгради - Военният клуб, Министерство на земеделието, храните и горите, къщата на д-р Димитър Моллов на пл. "Народно събрание". Списъкът е дълъг.
Вижте: "Люлин", "Младост" и още софийски квартали преди 40 г. (СНИМКИ)
Те са завещани на поколенията от един бележит мъж.
Архитект Никола Лазаров
Той е роден в град Карлово и завършва архитектура като държавен стипендиант в Париж.
Започва работа като архитект по поддръжка на правителствените здания в княжеството, след което открива в София частно архитектурно бюро. Лазаров е едно от големите имена в архитектурно-строителното минало на България. Талантливият архитект проектира над 60 забележителни сгради в София и много обекти в цялата страна. Неговият стил е подчертано елегантен, а с просто око може да се види френското влияние.
Съвременник на Лазаров - арх. Георги Овчаров.
Роден в Силистра, но с мечтите си да учи стига до Мюнхен, където следва архитектура, а след като завършва се връща в България, както и много други видни българи по това време правят. Учат в чужбина, за да градят ново и светло бъдеще в родината.
София става постоянна Европейска столица на спорта
Овчаров е повлиян от Неокласицима. Първата си голяма поръчка получава от цар Борис III - две малки жилищни сгради в Евксиноград. Една от големите му перли обаче и до днес гордо краси столицата - сградата на Биологическия факултет (тогава агрономически). Стилът на Овчаров е също отличителен, макар да се говори, че в гилдията има разностранни мнения за него. Строи също и жилищни сгради, сред които е кооперацията на улиците "Славянска" и "Шести септември" - един от паметниците на неговото изкуство.
Сградата е масивна, построена през 1928 г. и се отличава силно от всички останали постройки в района с червената си тухлена фасада, напомняща тази на Биологическия факултет. В тази сграда Овчаров живее до своята кончина.
Не може да се пропусне, че Овчаров в съавторство с Рачо Рибаров и Иван Данчов, изгражда за кратко време през 1949 г. Мавзолея на Георги Димитров. Според една от историите дават 3 дни на арх. Овчаров, за да направи проект. Той успява в срок и го изготвя в свой стил – с дорийски колони. Проектът обаче не е одобрен от Политбюро на ЦК на БКП и принуждават Овчаров да го опрости, което се и случва. Мавзолеят бе разрушен през лятото на 1999 г.
Големите проекти на "Фингов-Ничев-Юруков" в София.
Още трима бележити архитекти, които творят в столицата на България в началото на XX в. Интересен факт е, че арх. Никола Юруков е бил деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Македонската федеративна организация.
За арх. Георги Фингов е известно, че е привърженик на Сецесиона. Проектирал е голям брой обществени, училищни и жилищни сгради, главно в София и Пловдив.
Димо Ничев завършва архитектура в Германия. Интересна личност със завидна обща култура, той владее 8 чужди езика – румънски, немски, френски, английски, унгарски, турски, гръцки и италиански.
Талант, креативност и действие - така може да опишем най-добре тримата бележити архитекти, дали много за промяната на София.
Благодарение на тях до днес се радваме на великолепните сгради, сред които тази на Българска търговска банка, известна и като банката на Буров, която се намира на ул. "Граф Игнатиев".
Също и зданията на Чиновническо кооперативно спестовно застрахователно дружество на булевард "Цар Освободител", по-късно ДЗИ, както и красивата зелена сграда на улица "Московска" №19, която също е предназначена за банка.
Списъкът с имена на видни родни архитекти, творили и завещали много на София, е дълъг.
Важно е да опазим наследството, да го интегрираме спрямо съвременните нужди на хората и града, за да можем не само да се гордеем с мястото, на което живеем, но и да има какво да покажем на идните поколения.
Едно със сигурност може да се каже: София безспорно "Расте, но не старее".
В галерията горе може да разгледате снимки на едни от най-красивите софийски сгради, както и кои са техните архитекти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!