Б ългарска ли е чалгата и има ли връзка между българската народна музика и поп фолка - отговорите търси видеото в канала на Vbox7.com "ПатриотичНО".
Чалгата се отделя като музикален стил у нас в последните няколко години на социализма, като бурно се развива през 90-те години та чак до наши дни.
Привържениците й я определят като съвременна популярна фолклорна музика на етно основа с балкански ритми. Но дали е вярно това? Възможно ли е Теди Александрова да се окаже носител на традиционната народна музика, макар и в съвременен вид?
Думата чалга идва от турски език и означава свирня, музика.
Ориенталските ритми, каквито се използват и сега в поп фолка,
идват заедно с появата на циганите през 15 век, дошли от Изток по времето на Османската империя.
И носят със себе си т.нар. "циганска музика". Относително понятие, защото в съвремието унгарската циганска музика е вариант на унгарската народна музика - вербункош. На испанските цигани е вариант на испанската народна музика - фламенко. На руските цигани е вариант на руската народна музика - романс.
В България основният ритъм в "циганската музика" е кючекът.
А той не е с български произход. Смята се, че той е персийски народен танц с неравноделен такт - девет/осми. През 17 век танцът е много популярен в двореца на султана в Истанбул. Изпълнявал се е основно от момчета. Затова и османската дума "кючек" произлиза от персийската "малък, дребен".
За разлика от наши дни, когато кючекът основно се изпълнява от жени, често със силиконови прелести.
А българската народна музика също има свои заемки от съседните държави,
включително Турция. Причината е общото съжителство дълго време в Османската империя. Затова има еднаква мелодия, разпространена с различни текстове във всяка от държавите в Балканския полуостров. Но те обикновено не са ориенталски ритми.
Такъв е случаят с химна на Странджа "Ясен месец", за който се разказва в документалния филм "Чия тази песен?" на Адела Пеева. Песента се оказва с варианти в Турция, Гърция, Сърбия, Албания, Босна... И навсякъде хората я приемат за своя традиционна фолклорна музика.
Още от "ПатриотичНо":
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!