П исател, преводач, издател, пътешественик – само някои от превъплъщенията на автора от български произход Илия Троянов. Неговата одисея започва, когато той е едва на шест години. През 1971 г. родителите му бягат през Югославия и Италия, за да получат политическо убежище в Западна Германия. Година по-късно семейството се премества в Кения, където бащата на Троянов намира работа като инженер. От 1972 до 1984 г. бъдещият писател живее в Найроби.
It was lovely exploring #Hyderabad with renowned German writer Ilija Trojanow and Stefan Winkler, Director Goethe Institute Pakistan 😊 pic.twitter.com/DdIvcZabrK
— Ariba Jalbani (@AribaJB) February 15, 2017
По-късно Троянов се премества в Париж, а след това и в Мюнхен, където изучава право и етнология. Сърцето му обаче го отвежда на множество пътешествия из африканския континент, които стават основа за написването на първата му книга („В Африка. Мит и всекидневие в Източна Африка“), а също и за създаването на издателство „Марино“, което специализира в африканска литература.
Дебютният му роман е „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, който разказва историята на едно балканско семейство в италиански бежански лагер. Творбата запознава българската аудитория с писателя. В още по-голям успех се превръща екранизацията на книгата, дело на режисьора Стефан Командарев. Главните роли във филма са поверени на сръбския актьор Мики Манойлович и немеца Карло Любек.
"Изгнание. Както се казва, дори царският син е никой в чужбина. Един изгнаник пък още по-малко. Дали, като напусне родината си, той умира напълно, или само част от него, подобно на изкорубено дърво, от което покарва млада вейка?"
През 1998 г. Троянов отива в Мумбай. От Индия той пише репортажи и есета за някои от най-известните немски вестници. Малко след това написва и „Кучешки времена“ - роман за промените в България след 1989 г.
Авторът не спира да пише, нито да пътешества. В началото на новия век той ходи три месеца пеша из Танзания, следвайки стъпките на английския откривател – сър Ричард Франсис Бъртън. Това, което Троянов вижда по време на пътешествията из Южна Африка и Антарктика, е описано е книгите му: „По пътя на Ганг“, „Номад на четири континента“, както и „Ледовете се топят“.
След като с години пътува по следите на сър Бъртън, през март 2006 г. авторът публикува романа, посветен на него - „Събирачът на светове“. Творбата печели наградата на Лайпцигския панаир на книгата и се превръща в бестселър в Германия, Швейцария и Австрия.
За родината си България Илия Троянов заснема и документален филм - „Напред и никога не забравяй – балада за българските герои“. В него той представя бивши политически затворници от времето на комунизма. „Там, където е погребан Орфей“ пък е творба, съвместно издадена с фотографа Кристиан Мубарек. Книгата показва истории и снимки от България. През 2016 г. излиза романът, който критикува процесите по време на тоталитаризма, а и след него - "Власт и съпротива". Две години по-късно излиза и „След бягството“, в което авторът описва собствения си бежански маршрут, както и топографията на живота след напускането на родината.
Троянов издава още няколко книги, като в една от тях размишлява за собствената си одисея, за пътуването като изкуство, което трябва да бъде преоткрито. И ни примамва да прекрачим границите – както държавните, така и литературните.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!