В ъзможността за ядрена война изглежда все по-близо. За да определи какви ще са последиците от една ядрена война за света, 24/7 Wall St. са подбрали информация и факти от различни източници, които да ни разкрият какъв би бил сценарият при избухването на ядрена война.
Въпреки че не всяка картина, включваща използването на ядрени оръжия, завършва с Армагедон, използването на най-смъртоносните оръжия в ограничен или регионален конфликт има тежки последици за планетата.
Една тотална война, която експертите наричат "немислима", вероятно означава край на нашия свят. Градовете ще бъдат атакувани с многобройни оръжия, а смъртоносните валежи ще обхванат голяма част от Съединените щати. Първоначално повече от половината от населението на САЩ ще бъде убито, а оцелелите ще бъдат изложени на достатъчно висока радиация, която ще доведе до понижена устойчивост към болести и по-голяма честота на фатални ракови заболявания.
17. Радиация
Когато всяко ядрено оръжие се взриви, се получава интензивен взрив на ядрена радиация, предимно гама-лъчи и неутрони. Тази пряка радиация се получава при самите ядрени реакции на оръжието и продължава по-малко от секунда. Смъртоносната директна радиация може да се разпространи на няколко километра от експлозия с мощност 10 килотона.
16. Огнени кълба
След детонацията се образува огнено кълбо от прегрят въздух, което бързо се разраства. Десет секунди след взрив с мощност 1 мегатон огненото кълбо е с диаметър километър и половина. Ранните етапи на 1-мегатонно огнено кълбо са многократно по-ярки от Слънцето.
15. Тежки изгаряния
Интензивната топлина може да възпламени пожари и да причини тежки изгаряния на откритата плът на разстояние до 30 километра от голяма термоядрена експлозия.
14. Взривна вълна
Когато огненото кълбо се разширява във въздуха, то създава взривна вълна, състояща се от внезапен скок на въздушното налягане. Отначало вълната се разпространява навън със скорост хиляди километри в час, а след това се забавя, докато се разпространява. Тя носи около половината от взривната енергия на бомбата и е отговорна за по-голямата част от физическите разрушения.
13. Въздушен взрив
Най-широкообхватните щети по структурите се нанасят при въздушен взрив - детонация на хиляди метри над целта. Взривната вълна от въздушния взрив се отразява от земята, което увеличава разрушителната ѝ сила. При нападения срещу градове вероятно ще се използват въздушни взривове.
12. Наземно взривяване
Земният взрив създава огромен кратер и разпръсква всичко в непосредствена близост. Ефектът от взрива не се разпростира толкова далеч, колкото при въздушния взрив. Наземните взривове ще се използват срещу укрепени цели като подземни ракетни силози.
11. Радиус на разрушението
Радиусът и обемът на разрушението зависят от мощността на взривното вещество. Но тъй като обемът е пропорционален на радиуса, умножен по кубик, обемът се увеличава приблизително с корен от кубик на добива, така че относителното увеличение на разрушителния ефект в сравнение с увеличението на добива е малко. Въздействието на ядрените оръжия върху населението също зависи от много екологични и географски променливи.
Останалите седем последици може да разгледате в нашата ГАЛЕРИЯ:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!