И спания, 1936 г. В страната бушува гражданска война. Три години по-късно Испания се намира под авторитарното управление на генерал Франсиско Франко. Настъпват тежки времена на репресии и преследвания, ограничаване на човешките права, екзекуции и арести без съд и присъда.
По същото време в малкия крайбрежен град Ещорил в Португалия се ражда единственото дете в едно от най-видните и стари аристократични фамилии в Испания. Малката Луиса Изабел Алварес де Толедо живее със семейството си в Португалия, където е заточено по време на гражданската война, след което се завръщат в семейния палат Медина Сидония в Санлукар де Барамеда.
След време дребната и слаба бъдеща херцогиня Де Толедо ще шашне света с доблестта си да пише провокаторски книги, да организира смели демонстрации за социална справедливост и да говори открито за хомосексуалността във времена, когато всичко това е забранено.
Черната овца на аристокрацията
Както подобава на една млада дама, Луиса де Толедо прави първите си стъпки сред висшето общество след навършване на пълнолетието си. Скоро обаче всички очаквания за спазване на благоприличие и добри обноски в аристократичните среди, ще бъдат сринати. Възпитанието под строгите правила на висшата класа не е в състояние да спре младата девойка да покаже коя е и какво иска от живота.
Tal día como hoy de 1936, nació Luisa Isabel Álvarez de Toledo, 21ª Duquesa de Medina Sidonia. 11 horas antes de su muerte, en 2008, Luisa Isabel se casó con su compañera y secretaria desde 1983, Liliana María Dahlmann, en una ceremonia civil celebrada en su lecho de muerte. pic.twitter.com/m3Mn5t2ZH8
— Kifkif (@Kifkif_iguales) August 21, 2022
Съдбата на младата аристократка е предначертана като на всяко друго дете с подобен произход - да получи добро образование, да сключи брак с мъж с потекло, да бъде пример за добра майка и съпруга. Но както ще стане ясно, младата херцогиня е намислила друго.
Въпреки крехката си възраст и сериозно обществено положение, бунтарката не се притеснява да говори открито за своите атеистични разбирания и цялостното ѝ отношение към религията. Нищо чудно, че е изключена от няколко манастирски училища, което значително уронва престижа на семейството ѝ.
Очаквано тя се омъжва за благородник, преди да е навършила 20 години, а черната ѝ сватбена рокля не носи добър късмет на младото семейство. Въпреки че със съпруга си имат три деца (две момчета и едно момиче), бракът им трае едва пет години. Официално по това време разводът в страната не е законен, затова те са само разделени.
Испанците я обичаха, Франко - не
През 40-те години на миналия век по-голямата част от Испания гладува вследствие на гражданска война и установения режим в страната. В този труден момент фамилия Де Толедо помагат на бедните да преживеят, което се приема по-скоро като задължение, но това възпитава в Луиса силно чувство за социална отговорност и справедливост.
Вкопаното в нея силно чувство на дълг към нуждаещите се я кара след години да раздаде голяма част от наследствените си земи в полза на земеделски кооперации. Така херцогинята лишава собствените си наследници от имуществото, което им се полага.
Hours before her own death in 2008 Luisa Álvarez de Toledo, Duchess of Medina Sidonia (known as the Red Duchess due to her political leanings) married her secretary and long-time partner Liliane Dahlmann - the first same-sex marriage in Spain involving an aristocrat! 🏳️🌈#history pic.twitter.com/PTqD5qvjEL
— DSRGenealogist (@DSRGenealogist) September 22, 2019
През 1966 г. военен самолет на Съединените щати губи четири термоядрени бомби близо до крайбрежното село Паломарес, в южната провинция Алмерия. Докато правителствата на Испания и Съединените щати се опитват да омаловажат ядрения инцидент, ексцентричната аристократка застава на страната на фермерите, които я молят за помощ. Целта е да им бъдат изплатени обезщетения за загубите, възникнали в резултат на замърсяването на земите им с опасния ядрен отпадък.
Освен че се застъпва за потърпевшите, 21-вата херцогиня на Медина Сидония провежда протестно движение, което получава широк международен отзвук. Дори през 60-те години, новината за нейната протестна акция бързо обикаля света.
Въпреки че днес застъпването за важни обществени каузи от жени няма да е голяма новина, то по онова време испанките са имали изключително ограничени права. Меко казано, учудваща е била появата на жена-активист за човешките права, а това, че тя е била и с аристократичен произход, се е смятало за нещо изключително (в негативен за властта смисъл).
Тази обществена активност дразни властта и скоро Луиса е арестувана за нейната “престъпна” публична демонстрация в подкрепа на андалуски фермери. Титлата не може да я опази и херцогинята е изправена пред военен съд. Осъдена е на 13 месеца затвор във Вентас, където търпи наказанието си при много лоши условия.
Интересен факт е, че дори в затвора тя продължава да се бори за правата на осъдените и постигане на достойни условия за пребиваване. Самата Луиса не се ползва с особени привилегии. В затворническо училище доброволно учи неграмотни затворници да пишат и четат. Оттогава тя става популярна като "Червената херцогиня".
Америка не е открита от Колумб
Червената херцогиня не се страхува да говори, а острият ѝ език се чете и в редовете на книгите ѝ. Освен автор на предизвикалата фурор книга за прекараното време в мизерната килия „Моят затвор“ (Mi cárcel), Червената херцогиня публикува и други рискови романи като Стачката (La Huelga), атакуващ режима на Франко, за който за малко не влиза в затвора за втори път.
Години след излежаването на присъдата и гоненията от режима, Луиса вече има нова колкото лична, толкова и обществена мисия. Херцогинята посвещава времето до края на живота си на работа в семейната библиотека и шестте милиона документа, съхранявани в нея. Това е най-големият и значим частен архив в Европа, който пази безценни книжа с изключително историческо и научно значение от XVI век насам.
Изучаването на тези документи я водят към едно сензационно откритие - Америка е открита много време преди Колумб. Тезата си тя описва през 1992 г. в книгата “Не бяхме ние” (No Fuimos Nosotros), която предизвиква поредна сензация. Публикувана, за да съвпадне с 500-годишнината от откриването на Америка от Колумб, книгата твърди, че честванията са били неуместни, тъй като търговията между Испания и Америка е започнала много преди подвига на Колумб.
По-малко от денонощие преди да умре от пневмония през 2008 г., Луиса Толедо се жени за дългогодишната си партньорка и секретар Лилиана Мария Далман.
🏳️⚧️ Spanish Duchess Luisa Isabel Alvarez de Toledo married a younger woman on her deathbed in 2008.#Spain #LuisaIsabelAlvarezdeToledo pic.twitter.com/rt9CG7FYaT
— Pride in Law (@prideinlaw) October 13, 2021
Скандалният брак отново вдига шум около вече покойната херцогиня, която завещава цялото си имущество на съпругата си, включително доживотното управление на фондация “Медина Сидония“ и безценния архив в двореца в Санлукар де Барамеда.
Още от автора:
Мистерията „Анастасия Романова“: Истината за руската принцеса
Мъжеубийци с отрязани гърди или свирепи прелъстителки: Истината за амазонките
Най-известните проклятия в историята: Загадъчна смърт и мистериозни изчезвания
Мечът на Кубрат и Орелът на Аспарух - къде се намират големите български съкровища?
Призрачният град на вечния огън: Ужасяващата съдба на Сентралия
Шишенци, Цонево, Мусачево: Най-зловещите български села
Зорница и Вечерница, Перун, Лада: Митове и легенди за божествата на славяните
Имай, Баран, Артиш... Познавате ли тези прабългарски божества?
Коя е Лилит - най-загадъчната личност в човешката история
Янус, Фебруум, Марс... Знаете ли божествените имена на месеците?
Дълбоко пазени тайни: Какво крие Черно море
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!