И зненадващо откритие беше направено в горите на Южна Шотландия, недалеч от столицата Единбург. Работници се натъкнаха на изоставен бункер от Втората световна война. Той бил построен за една от най-секретните военни части в британската история, известна с името „Тайната армия на Чърчил“. Тя била съставена от доброволци, а целта й била да защитава Великобритания в случай на нацистко нашествие.
Учените, изследвали новооткрития бункер, го определят като своеобразна бетонна консервна кутия. Той е дълъг около 7 м. и е широк приблизително 3 м. Вътре е можело да се скрият поне седем души и да се складират достатъчно провизии, за да могат войниците да останат в него в продължение на пет седмици. Археолозите откриха в бункера парчета дърво, за които се предполага, че някога са били части от легло. „Хората, които са обитавали тази постройка, са били въоръжени с револвери, картечници, снайпери и голямо количество експлозиви“, отбеляза археологът Мат Ричи пред BBC.
“It’s quite rare to find these bunkers as their locations were always kept secret—most were buried or lost.” https://t.co/tGA4lgoMFY
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag) 10 март 2020 г.
Какво всъщност се знае за „Тайната армия на Чърчил“? Тя нямало да влиза в директни сблъсъци с нацистите, а щяла да води партизанска война. Всеки отряд се състоял от максимум седем или осем души (някои разсекретени документи показват, че най-често отрядът се състоял от пет или шест души). Те трябвало да планират своите действия в специални бункери, като този, открит в Шотландия. Предполага се, че са построени около 500 подобни съоръжения. Местоположението на въпросните бункери било толкова стриктно пазена тайна, че и до днес не се знае къде точно се намират повечето от тях.
Уинстън Чърчил създал своята „Тайна армия“ в един от най-мрачните моменти от историята на Великобритания. През 1940 г. британската армия била успешно евакуирана от бреговете на Дюнкерк, но войниците се завърнали без голяма част от своите оръжия и оборудване. По това време изглеждало, че ако Германия реши да започне офанзива срещу Великобритания, едва ли нещо ще може да я спре.
A secret #WW2 bunker has been unearthed during tree felling work in the Scottish Borders.
— Forces War Records (@F_W_Records) 10 март 2020 г.
It is thought the bunker was used as a base for an Auxiliary Unit - sometimes known as Churchill's "secret army"https://t.co/pIj82jmqNT
Именно това накарало Чърчил да създаде секретната военна част. Тя била съставена предимно от възрастни мъже или млади момчета, които не подлежали на мобилизация. Към нея се присъединили около 3500 души. Любопитна подробност е, че всеки един от тях трябвало да подпише специална декларация, с която се задължавал да пази в пълна тайна от своите семейства и близки съществуването на военната част. „Никога не говорехме за това, което правим“, разказа пред BBC през 2013 г. Тревър Майнърс, който бил част от „Тайната армия на Чърчил“. По това време той бил едва 16-годишен.
Какво всъщност се очаквало от „Тайната армия на Чърчил“? В случай на нацистко нашествие, всеки отряд трябвало да се скрие в един от специално създадените за целта бункери. Доброволците щели да изчакат падането на нощта, за да започнат да саботират германските военни. Те трябвало да унищожават запасите и мунициите на нацистите, да затрудняват тяхното придвижване и да извършват покушения срещу високопоставени представители на германската армия (а и срещу британци, които симпатизирали на Хитлер).
"Rare" bunker was base for Churchill’s secret armyhttps://t.co/mgbDiK8OlO
— Yahoo News UK (@YahooNewsUK) 9 март 2020 г.
Всеки един член на тази секретна военна част преминавал през специално обучение, включващо организиране на засади и поставяне и детониране на взривни устройства. Освен това им били предоставени най-модерните за времето си оръжия. Според британския историк Малкълм Аткин, никой не очаквал доброволците да оцелеят повече от две седмици. Те били подготвени да умрат в битка, а ако имало опасност да бъдат пленени – да се самоубият. За късмет на Великобритания, секретната военна част никога не била използвана по предназначение. Някои от доброволците все пак взели участие в един от най-важните епизоди от Втората световна война – десанта в Нормандия, започнал на 6 юни 1944 г.
Що се отнася до новооткрития бункер, неговото изследване продължава. Достъпът до съоръжението е ограничен, а в духа на „Тайната армия на Чърчил“ точното му местоположение все още не е официално разкрито.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!