С лед седем десетилетия на трона кралица Елизабет II е широко считана в Обединеното кралство за силната фигура в бурни времена.
В бившите британски колонии обаче мнозина свръзват с нея имперското минало, чиито щети все още се усещат там.
Така че, докато Обединеното кралство празнува платинения юбилей на кралицата – 70 години на трона – с шествия и партита, някои в Британската общност използват случая, за да настояват за официално прекратяване на връзката с монархията и колониалната история, която представлява.
„Когато си мисля за кралицата, мисля за една сладка възрастна дама“, казва Розалея Хамилтън от Ямайка, която се бори за страната си да стане република. „Не става дума за нея. Става дума за богатството на семейството ѝ, изградено върху гърба на нашите предци. Борим се с наследството на минало, което е било много болезнено."
Империята, в която е родена Елизабет, отдавна е изчезнала, но тя все още царува далеч отвъд бреговете на Великобритания. Тя е държавен глава в 14 други държави, включително Канада, Австралия, Папуа Нова Гвинея и Бахамските острови. Доскоро беше на 15, но Барбадос прекъсна връзките си с монархията през ноември, а няколко други карибски страни, включително Ямайка, казват, че планират да последват примера.
Честванията на британския юбилей, които достигат кулминацията си през четиридневния празничен уикенд, започващ в четвъртък, имат за цел да покажат разнообразието на Обединеното кралство и Британската общност. Огромен юбилейен конкурс в центъра на Лондон в неделя ще включва изпълнители от Карибския карнавал и боливудски танцьори.
Но представата на Великобритания за приветливо и разнообразно общество е разбита от разкритието, че на стотици, а може би и хиляди хора от Карибите, които са живели законно в Обединеното кралство в продължение на десетилетия, им е отказано жилище, работа и медицинско лечение, а в някои случаи са били депортирани, защото не са имали документи, за да докажат статута си.
Британското правителство се извини и се съгласи да плати обезщетение, но скандалът "Windrush" от 2018 г. предизвика дълбок гняв както в Обединеното кралство, така и в Карибите.
Юбилейното пътуване до Белиз, Ямайка и Бахамите през март на внука на кралицата принц Уилям и съпругата му Кейт, което имаше за цел да заздрави връзките в Британската общност, изглежда имаше обратен ефект. Снимките на двойката, която се ръкува с деца през ограда с вериги и се вози в Land Rover с отворен покрив на военен парад, напомниха на мнозина за колониализма.
Синтия Бароу-Джайлс, професор по политически науки в Университета в Западна Индия, каза, че британците „изглежда са слепи за реакциите“, които кралските посещения предизвикват в Карибите.
Протестиращи в Ямайка поискаха Великобритания да плати репарации за робството, а премиерът Андрю Холнес учтиво каза на Уилям, че страната „продължава напред“ - сигнал, че планира да стане република. На следващия месец премиерът на Антигуа и Барбуда Гастон Браун каза на сина на кралицата принц Едуард, че неговата страна също един ден ще отстрани кралицата като държавен глава.
Уилям заяви, че хората трябва да решават сами бъдещето си. „Подкрепяме с гордост и уважаваме вашите решения относно бъдещето ви“, каза той на Бахамите. „Взаимоотношенията се развиват. Приятелството трае."
Властите на Обединеното кралство се надяват, че страните, които стават републики, ще останат в Британската общност - организацията от 54 държави, съставена предимно от бивши британски колонии, чиято глава е кралицата.
Силният личен ангажимент на кралицата към Британската общност изигра голяма роля за обединяването на разнообразна група, чиито членове варират от огромната Индия до малкото Тувалу. Но организацията, която има за цел да защитава демокрацията, доброто управление и правата на човека, е изправена пред несигурно бъдеще.
Докато правителствените ръководители на Британската общност се подготвят да се срещнат в Кигали, Руанда, този месец за среща на върха, отложена поради пандемията от COVID-19, някои се питат дали организацията може да продължи, след като най-големият син на кралицата, принц Чарлз, я наследи.
„Много от по-неудобните истории на Британската империя и Британската общност чакат да излязат наяве веднага след като Елизабет II си отиде“, каза кралският историк Ед Оуенс.
Кризата в Британската общност отразява намаляващото глобално влияние на Великобритания.
Зимбабве беше изключено от Британската общност при покойния президент Робърт Мугабе и в момента иска обратно приемане. Но мнозина в столицата Хараре изразиха безразличие към юбилея на кралицата, тъй като някога силното влияние на Великобритания намалява и страни като Китай и Русия се радват на по-близки отношения с бившата британска колония.
„Тя е без значение тук“, каза социалният активист Питър Няпедва.
Сю Онслоу, директор на Института за изследвания на Британската общност в Лондонския университет, каза, че кралицата е била „невидимото лепило“, което държи Британската общност заедно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!