И грите на стихиите и природните събития са накарали японците да вярват, че всичко това има нещо общо с божествените същества Ками.
За тях всяка част от природата има духове. Малко по малко те започнали да правят постройки за тях, за да им покажат респект и ги нарекли джинджа или светилища.
И това се случило много преди да навлезе в Япония будизма.
В ранните дни на шинтоизма не е имало шинтоистски светилища.
Поклонниците се събирали и изпълнявали обикновени обреди близо до свещени предмети като дърветата сакаки, които днес присъстват във всеки храм.
Днес светилищата в Япония са предимно места, където хората могат да се молят. Понякога в тях се провеждат церемонии като сватби и събития за деца. Посещават се предимно в определени празници или от хора, които искат нещо.
Много от тях имат специфично предназначение.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СВЕТИЛИЩАТА
Има светилища за бременни жени, които искат безопасно раждане, има за рибарите, които се молят да се върнат безопасно от морето, има дори и такива за постигане на сексуално удовлетворение. Домовете и офисите също имат малки Шинто светилища, които да предпазват от злите духове, от пожари, земетресения и тайфуни. Повечето Шинто светилища се считат за жилища на богинята на Слънцето.
Гората също се смята за ками. Има стотици свещени планини и свещени водоеми, свързани с водни божества, водопади, за които се смята, че са обитавани от дракони и божества.
Гледайте „Без багаж“ в Япония – тази неделя, 13 ч. по Диема.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!