В един момент от своя живот Брус Спрингстийн взима трудното решение да се остави в ръцете на специалист.
Тогава певецът много добре разбира, че диагнозата му е депресия, но въпреки това отказва да се лекува.
Това означавало да потъпка собственото си его.
В този период от живота си Спрингстийн е успешен, богат, талантлив, обичан от публиката, експертите го наричат „спасителят на рока”. Спрингстийн обаче е и дълбоко затънал в ужаса на депресията.
Човекът, който застава до певеца в този тежък етап от живота му, е един мъж с „благ глас и мила усмивка”, както го описва самият Спрингстийн – д-р Уейн Майърс.
Това се случва някъде в началото на 80-те години на миналия век, а през следващите 25г., до смъртта на Майърс през 2008г., двамата продължават да се виждат често.
„Седяхме един срещу друг, лице в лице, и по един спокоен и бавен начин жънехме успехи заедно…редом и с някои провали”, разказва Спрингстийн в автобиографичната си книга.
Когато Брус решава да лекува своята депресия, на бял свят се ражда един от най-големите му хитове - Born in the U.S.A.
Както се случва при голяма част от художествените творби, когато започнем да ги анализираме откриваме тяхната историята и мотивите за създаването им.
Годината е 1984. Период, в който Роналд Рейгън води втората си кандидат-президентска кампания на фона на Летните олимпийски игри в Лос Анджелис, а „Рамбо” завладява големия екран.
Изглежда като перфектната среда за разгарянето на американския патриотизъм, докато политическите фигури съвсем леко и умело подготвят следващия си ход.
По това време творческият процес представлява низ от естетика, яснота, интелект. Естетиката е основата, върху която Спрингстийн стъпва, пишейки своите текстове. Той доказва, че, за да правиш успешна рок музика, трябва здраво да запретнеш ръкави.
Една книга променя мирогледа на изпълнителя завинаги. След като прочита мемоарите на Рон Кович, ветеран от Виетнамската война, Брус веднага намира начин да се свърже с бившия военен.
Спрингстийн е почти готов с песен, посветена на жертвалите живота си по време на Виетнамската война, но има усещането, че частта, която ще направи парчето успешно, все още липсва.
Певецът прекарва много време, заринат в книги и сценарии, преди да открие магическата съставка на своя хит.
Брус случайно попада на един сценарий от Пол Шрадер, озаглавен „Родих се в САЩ” (I was born in the U.S.A.), фраза, която ще се превърне в ключова част в припева на хитовото парче.
„Кражбата на тази фраза се превърна в летящ старт за кариерата ми”, споделя певецът.
Няколко години по-късно, когато сценарият на Пол Шрадер се превръща във филмова продукция, която не се увенчава с очаквания успех, Брус Спрингстийн си плаща за „кражбата” на култовата фраза.
Цената: певецът подарява своята песен Light of day за саундтрак на продукцията.
Born in the U.S.A. се превръща безапелационно в най-продавания албум на Спрингстийн. До голяма степен това се дължи на едно парче, а именно това, носещо същото заглавие като на албума.
Политическите маси бързо се ориентират към Спрингстийн, като се опитват да го направят част от своите предизборни кампании с цел привличане на повече избиратели.
Един от тях е включително и президентът Роналд Рейгън.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!