И зследване на учени от университета на Бирмингам, Великобритания, сочи повишен риск от психични, сърдечно-съдови и други заболявания при пациенти с болести на венците, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес", предаде БТА.
Учените са извършили първи по рода си анализ на медицинските досиета
на 64 379 пациенти, в които е описана история на периодонтални заболявания като гингивит и периодонтит - заболяване на околозъбните тъкани, което настъпва поради липса на лечение на инфекции на венците.
От проучените пациенти 60 995 души били с гингивит и 3 384 с периодонтит.
Техните досиета били сравнени с информация за 251 161 пациенти без заболявания на венците. Средната възраст на пациентите била 44 г., 43 на сто от тях били мъже, 30 на сто били пушачи.
Учените проверили колко от пациентите в двете групи имали сърдечно-съдови заболявания, кардиометаболитни смущения като високо кръвно налягане, диабет тип 2, автоимунни болести като артрит, диабет тип 1, псориазис и психични разстройства като депресия и тревожност, както и психични болести.
Резултатите от изследването, публикувани в специализираното издание "Би Ем Джей Оупън", сочат, че пациентите с документирана история на периодонтални заболявания в началото на изследването
е по-вероятно в рамките на три години да развият някои от посочените болести
в сравнение с пациентите, които не страдат от болести на венците. При хората с болести на венците с 37 на сто е увеличен рискът от психично разстройство или заболяване, с 33 на сто - от автоимунно заболяване, с 18 на сто - от сърдечно-съдова болест и със седем на сто - от кардиометаболитно разстройство.
"Лошото здраве в устната кухина е изключително широко разпространено
- и във Великобритания, и по света. Когато този проблем се задълбочи, той води до съществено влошаване на качеството на живот. Досега обаче не бе известна връзка между лошото здраве в устата и много хронични болести, особено психични", каза съавторът на изследването д-р Джот Сингх Чандан от Института за приложни здравни изследвания на университета на Бирмингам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!