„Бохемска рапсодия“ – стандартен филм за изключителен човек

В сяка година Холивуд продуцира по няколко биографични филма, които получават широко разпространение по киносалоните в цял свят. Обичайно те излизат през есента и зимата с цел да претендират за отличия през сезона на кинонаградите. И тъй като това наистина се е превърнало в ежегодна традиция, въпросните биографични филми илюстрират живота и кариерите на всевъзможни хора.

Много от тях са невъзпяти герои –

като дешифровчика и математик Алан Тюринг, изигран от Бенедикт Къмбърбач преди няколко години в „Игра на кодове“. Филмите за подобен тип личности могат да си позволят да се плъзнат по повърхността на живота на своите герои, за да запознаят аудиторията си с най-важните факти.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

In honor of the Royal Pardon, here's the first still from The Imitation Game! #theimitationgame #turing

A post shared by The Imitation Game (@theimitationgame) on

Но задачата става десетократно по-деликатна, когато обект на биографичния филм е човек – не, пардон, икона като Фреди Меркюри. Тогава изискванията са съвсем различни.

Всички, които ще гледат филма „Бохемска рапсодия“, са виждали клипове, а вероятно са гледали и цели концерти на групата Queen. Те са запознати с уникалния, неповторим маниер на Меркюри, когато е на сцената.

Суперфеновете му пък са гледали и всички възможни интервюта и останали видеоматериали с негово участие. Те знаят какъв е акцентът му, леко заваленият му говор, познават зъбатата му усмивка, ексцентричния му избор на думи във всяко изречение. Наясно са и с повечето факти около биографията му.

И неслучайно – Фреди Меркюри е легенда, с която растат вече няколко поколения.

А филмът „Бохемска рапсодия“ прави огромната грешка да плъзне поглед по страницата му в Wikipedia, без да потърси драмата и детайлите зад неговата личност, позната на всички ни и точно затова толкова интригуваща.

Сценарият се движи по строга, до болка позната формула, по която се правят всички спортни филми в Холивуд.

Възход, падение и завръщане –

нашият герой постига успехи, те го главозамайват, следват драматични събития, катарзис и в края героят се завръща на върха.

Тази структура се е превърнала във формула, защото работи – тя въздейства ефикасно на публиката, когато е поднесена с автентичност и искреност от талантливи изпълнители. Но Фреди Меркюри не е Роки Балбоа. И неговият живот, неговата кариера, неговото неизмеримо наследство за света просто не може да се постави в подобни стереотипни рамки.

А в името на това да се придържа към тази формула, филмът допуска и крещящи фактологични грешки. Дори без да съм суперфен на Фреди Меркюри или Queen, знам, че легендарният фронтмен е диагностициран със СПИН в края на 80-те години на миналия век.

Източник: 20th Century Fox. Разпространител за България: Александра Филмс.

Кратка справка с Wikipedia показва, че става дума конкретно за 1987 година. Филмът решава да порази Меркюри с ужасната болест почти три години по-рано, за да покаже фамозното представяне на Queen на звездния благотворителен концерт Live Aid от 1985-та като символично възкресение на фронтмена.

По този начин се поставя удивителният знак в края на сценария,

стереотипното героично пътуване на главния персонаж е завършено. Явно никой от сценаристите не е осъзнал, че когато филмът е за личност като Фреди Меркюри, истината няма нужда от украсяване и всъщност е по-интересна от каквато и да е изпитана сюжетна формула.

За да е картината до край клиширана, личният мениджър на Меркюри – Пол Прентър, е илюстриран като едноизмерен злодей от сценария. С дяволити усмивки, подли лъжи и коварни планове, той разделя певеца от групата му и от близките му. Уволнението му е своеобразният момент на катарзис за Меркюри, след който той се сдобрява с приятелите си.

Звучи доста простичко, нали? Даже малко прекалено. А животът никога не е толкова прост – най-малко пък този на човек като Фреди Меркюри.

Дълбочина на личността му не придават и взаимоотношенията му с повечето поддържащи персонажи, които са сведени до архетипи.

Китаристът Браян Мей е гласът на разума във всяка сцена. Барабанистът Роджър Тейлър пък е вечният контрапункт и противник на Меркюри. Мери Остин, приятелката – и в един момент съпруга – на Меркюри пък е сведена до това да е винаги добронамерена муза за изключителния изпълнител.

Източник: 20th Century Fox. Разпространител за България: Александра Филмс.

Никой от тях няма свое собствено емоционално пътуване в рамките на сюжета – всички те са третирани от сценария като аксесоари към главния герой, а не като личности, не по-малко реални от самия него, каквито са. Единствената изкупителна черта на иначе посредствения филм е именно актьорското изпълнение на въпросния главен герой от Рами Малек.

Американският актьор от египетски и гръцки произход очевидно намира общо със своя герой – занзибарец с амбицията да бъде възприеман като англичанин.

Оттам нататък Малек заковава всеки един аспект от личността на Меркюри –

колоритното му сценично поведение, говора му, пеенето му, акцента му, полуигривия, полусрамежлив поглед, вечно търсещите очи.

Буквално всичко е усвоено и пресъздадено от актьора с цялата харизма, подобаваща на рок икона от края на 20 век. Затова е и още по-дразнещ фактът, че феноменалното му представяне е част от толкова стандартен филм – особено предвид това, че дори на екрана Queen говорят за това как искат да се различават от стандартното.

Източник: 20th Century Fox. Разпространител за България: Александра Филмс

Сред най-интересните епизоди от действието е направата на самата легендарна песен „Бохемска рапсодия“. В него се вижда как групата си сътрудничи, как всеки допринася за завършения вид на песента и как защитават своето произведение от консервативни продуценти.

Ако лентата показваше повече именно от това – творческия процес, задкулисните действия, историите, които не са описани в Wikipedia, взаимоотношенията между членовете на групата – и въплъщаваше именно този експериментален, бунтовен дух, то щеше да е именно филмът за Фреди Меркюри, който бихме искали да видим. За съжаление, в този му вид „Бохемска рапсодия“ е просто среща с най-големите хитове на Queen в киносалон със страхотно озвучение и нищо повече.

За някои това може да е достатъчно, за да си платят цената на билета. Те вероятно ще заявят, че филмът ги е покорил със зрелищните си концертни сцени.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This one’s for the misfits. #BohemianRhapsody is in theaters November 2nd. For tickets, see link in bio.

A post shared by Bohemian Rhapsody (@bohemianrhapsodymovie) on

На тях трябва да се постави елементарния въпрос дали отиват на кино, за да гледат художествен игрален филм или скъпа възстановка на няколко концерта с Рами Малек на мястото на Фреди Меркюри. Въпросът изглежда напълно реторичен предвид факта, че реални концерти на Queen в оригинал се ремастерират и до днес с най-добрите аудиовизуални технологии на нашето време и се разпространяват по киносалоните в цял свят.

Такъв беше случаят през февруари у нас, когато в редица кина из страната, точно навреме за празника на влюбените на 14-ти, в ремастериран вид и с Dolby Atmos озвучение се излъчи оригинален концерт на легендарната група от 1984 година. Гледането на такова шоу е истинско музикално преживяване, но то, по естество и цели, е коренно различно от един биографичен игрален филм. А уж такъв се опитва да бъде „Бохемска рапсодия“ на Браян Сингър.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

В държавно учреждение: - За да получите формуляр А, трябва първо да попълните формуляр Б, който ви го даваме само ако имате формуляр А.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Може ли Канада да се присъедини към ЕС?</p>

"Най-европейската от неевропейските страни": Може ли Канада да се присъедини към ЕС?

Свят Преди 1 минута

44% от канадците заявяват, че подкрепят идеята за членство в ЕС

Нов или втора употреба е първият български F-16, проверка на фактите

Нов или втора употреба е първият български F-16, проверка на фактите

България Преди 13 минути

Как се разпространи невярната информация, че новият изтребител е използван

Земетресение разлюля Източна Турция

Земетресение разлюля Източна Турция

Свят Преди 33 минути

Трусът е регистриран в 03:39 ч. на дълбочина от 6,95 километра, епицентърът му е бил в град Башкале в окръг Ван

<p>Китай екзекутира мъж за убийството на 10-годишно дете</p>

Китай екзекутира мъж за убийството на 10-годишно японско дете в Шенжен

Свят Преди 33 минути

Инцидентът увеличи притесненията сред японците в Китай

„Топлофикация София“ започва поетапно спиране на парното

„Топлофикация София“ започва поетапно спиране на парното

България Преди 48 минути

Отчетът на измервателните уреди ще започне от 7 май

4422 дни служба: Как папа Франциск промени Ватикана и света

4422 дни служба: Как папа Франциск промени Ватикана и света

Свят Преди 1 час

Понтификатът на папа Франциск започна на 13 март 2013 година и приключи на 21 април 2025 г.

<p>Путин иска директни преговори със Зеленски</p>

Владимир Путин иска директни преговори с Володимир Зеленски

Свят Преди 1 час

Руският президент каза, че Русия „винаги е гледала положително на всякакви мирни инициативи“

Германия бие тревога, страната е "наводнена" от кокаин

Германия бие тревога, страната е "наводнена" от кокаин

Свят Преди 1 час

Увеличение се наблюдава и при криминалните деяния, свързани с новопоявилите се синтетични наркотици

Тръмп потвърди, че ще присъства на погребението на папа Франциск

Тръмп потвърди, че ще присъства на погребението на папа Франциск

Свят Преди 1 час

Понтификът, който ръководеше Католическата църква в продължение на 12 години, предпочете да бъде погребан извън стените на Ватикана, в римската базилика "Санта Мария Маджоре"

Кралицата на Норвегия влезе в болница

Кралицата на Норвегия влезе в болница

Свят Преди 1 час

87-годишната кралица Соня бе хоспитализирана заради дихателна недостатъчност

Пътувате към Румъния или Гърция? Вижте къде има затруднения в трафика

Пътувате към Румъния или Гърция? Вижте къде има затруднения в трафика

България Преди 1 час

Причината - ремонтни дейности на някои от граничните пунктове

Кристи Ноем

Обраха министъра на вътрешната сигурност на САЩ

Свят Преди 1 час

Крадец отмъкна чантата на Кристи Ноем от ресторант

Пожари, жертви и разрушения след масирана руска атака с дронове сещу Одеса

Пожари, жертви и разрушения след масирана руска атака с дронове сещу Одеса

Свят Преди 1 час

Щети са нанесени на гражданска инфраструктура, жилищни сгради, учебно заведение и по автомобили

Светът потъна в скръб: Държавите, които обявиха траур в памет на папа Франциск

Светът потъна в скръб: Държавите, които обявиха траур в памет на папа Франциск

Свят Преди 1 час

Лидери от различни държави и религиозни общности изразиха своята дълбока скръб и почит към живота и делото на духовния водач

<p>Обявиха кога ще бъде погребан папа Франциск</p>

Ватиканът обяви датата на погребението на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Тялото му е било положено в ковчег в личната му резиденция