О т „Mr Tambourine Man“ до „Like a Rolling Stone“ - не може да се отрече, че Боб Дилън е оставил огромна следа в музикалната индустрия. Вдъхновен от музиката на Ханк Уилямс, Елвис Пресли и Литъл Ричард - и това са само някои от тях, емблематичният американски певец и автор на песни е гласът на цяло едно поколение.
Дилън е повлиял на меломаните по целия свят със своите изразителни текстове, новаторско звучене и социалното съзнание, вплетено в творчеството му. Животът и постиженията му предлагат задълбочено пътуване през силата на музиката като средство за промяна, размисъл и разказване на истории.
За да отпразнуваме премиерата на „A Complete Unknown“ („Напълно непознат“), новият биографичен филм за Боб Дилън с участието на Тимъти Шаламе, тази статия се впуска в живота и постиженията на Боб Дилън, един от най-продаваните музиканти в света, който продължава да ни вдъхновява.
- Ранни години
Роден като Робърт Алън Цимерман на 24 май 1941 г. в Дулут, Минесота, Дилън израства в малкото градче Хибинг, където работят сини якички. Индустриалният фон на детството му и сплотената еврейска общност, от която е част, дълбоко оформят мирогледа му. Като дете Дилън е запленен от музиката. Слуша кънтри, блус и рокендрол по радиото. Изпълнители като Ханк Уилямс и Литъл Ричард запалват ранната му любов към музиката. Годините в гимназията прекарва в усъвършенстване на уменията си, създаване на групи и експериментиране с новопоявилите се звуци на рокендрола.
Привличат го литературата и поезията, особено творбите на Дилън Томас. По-късно приема сценичния си псевдоним от Томас. Тези ранни преживявания подготвят почвата за бъдещето му на новаторски артист.
- Пристигане на Източното крайбрежие
Решен да се срещне с още едно от своите влияния - бийт-поезията и народния певец Уди Гътри - Дилън се премества на Източното крайбрежие през 1961 г. Ню Йорк е мястото, където той става част от фолк сцената в Гринуич Вилидж. След четири месеца Дилън е нает да свири на хармоника за звукозаписната сесия на Хари Белафонте.
През септември 1961 г. Робърт Шелтън дава висока оценка на Дилън в рецензия за концерт в „Ню Йорк Таймс“. Търсачът на таланти и продуцент Джон Хамънд е толкова впечатлен, че подписва договор с Columbia Records.
- Преосмисляне на музиката
Дебютният албум на Дилън от 1962 г. включва фолклорни и блус стандарти, вдъхновени от Гътри. Но вторият му албум, „The Freewheelin' Bob Dylan“, го изстрелва към славата. Песни като „Blowin' in the Wind“ и „A Hard Rain's A-Gonna Fal“l показват умението му да съчетава лични мисли със социални и политически коментари.
Средата на 60-те години на миналия век бележи възхода му към суперзвездата и най-иновативния му период. Албуми като The Times They Are A-Changin' (Времената се променят) и Bringing It All Back Home (Връщане на всичко у дома) отразяват бурните събития от онова време, като разглеждат гражданските права, войната и културните промени. Тези песни се превръщат в химн на епохата.
- Like a Rolling Stone
До 1965 г. основният репертоар на Дилън изобилства от протестни песни с политически натоварени текстове. Решението му да „стане електрически“ на фолк фестивала в Нюпорт е едновременно противоречиво и революционно. С албуми като „Highway 61 Revisited“ и „Blonde on Blonde“ той размива границите между фолклора и рока, създавайки нов музикален жанр.
Песни като Like a Rolling Stone предефинират обхвата на това, което една песен може да бъде по-дълга, лирична и емоционално сурова. Въпреки че някои фенове на фолка не приеха новата посока на певеца, тя позволи на редица меломани да паднат в краката му.
- Въздействие и лични борби
Към края на 60-те години на ХХ век натискът на славата започва да тежи на Дилън. Инцидент с мотоциклет през 1966 г. го принуждава да се изолира, което му позволява да пренастрои както личния, така и професионалния си живот.
Концерт в памет на Уди Гътри през 1968 г. е мястото, където Дилън прави първата си изява след инцидента. Този период води до създаването на „The Basement Tapes“ с The Band и вдъхновения от кънтри албум John Wesley Harding. Преминаването му към по-сдържана и интроспективна музика бележи нова глава в кариерата му.
- 70-те години и след това
От дълбоко личните творби през 70-те години до приемането му в Залата на славата на авторите на песни през 1982 г. Дилън продължава да почита занаята и творчеството си и през 21-ви век.
Кариерата му показва неуморно търсене на художествената истина. Способността му да се развива, оставайки верен на себе си, го превръща във вечна фигура в музиката и културата. Той е вдъхновил поколения по целия свят.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!