2

С ветът се е променил значително от началото на епидемията от ХИВ. Разработването на нови лекарства позволи на хората, живеещи с вируса, да водят здравословен живот и дори да не предават инфекцията. Но за да може това заболяване да бъде извадено от списъка на основните заплахи за общественото здраве, е необходима ваксина. 

Заедно с туберкулозата, ХИВ (вирусът на човешкия имунодефицит) е водеща инфекциозна заплаха за здравето в световен мащаб. През 2022 г. е имало 1,3 милиона нови инфекции и около 630 000 души са починали от причини, свързани с ХИВ. Националните и международните организации са си поставили за цел да сложат край на епидемията от ХИВ до 2030 г. Смята се, че наличието на ваксина е много важен инструмент за осъществяването на тази цел. 

Водеща причина за смърт сред хората: Рекорден брой болни от туберкулоза

Стремежът към разработване на ваксина срещу ХИВ 

Създаването на ваксина е трудна задача. Вирусът е приспособим противник и различните подходи, които са били експериментирани през годините, досега не са показали значителна защита в клиничните изпитвания. 

"ХИВ е невероятно коварен вирус, когато става въпрос за избягване на човешката имунна система. Той бързо се скрива в клетките, интегрира се в ДНК, убива имунни клетки и има защитен гликанов щит върху обвивния си протеин, който маскира антигенните цели от имунните ефектори", казва д-р Йохан Векеманс, старши научен и клиничен съветник на разработването на ваксина срещу ХИВ. 

"Той е майстор в предизвикването на имунни реакции и антитела, които не са неутрализиращи и не са защитни. Това са едни от основните научни предизвикателства, но вероятно водещото предизвикателство е свързано с много голямо разнообразие, което проявява протеинът на обвивката на ваксината срещу ХИВ", посочва Векеманс.  

Така че ХИВ може да се скрие и да унищожи имунната система. Ако се получи имунен отговор, той е неефективен. А разнообразието от щамове на вируса, дори в рамките на един човек, прави традиционните подходи неефективни. Тези свойства превръщат в предизвикателство изкореняването на вируса, след като той е заразил даден индивид, и предотвратяването на инфекцията, така че все още не е разработено успешно лекарство или превантивна ваксина. 

Най-новите изследвания 

Неуспехът да се разработи успешен кандидат със сигурност е разочароващ, но изследователите не са се отказали. Всяко неуспешно изпитване дава нови сведения и разбиране за този вирус и се надяваме да разберем как да се преборим с него завинаги. Идеалната ваксина би активирала имунен отговор, който произвежда широко неутрализиращи антитела, убиващи разнообразието от вируси и предотвратяващи заразяването на клетките. Предизвиканото от ваксината активиране на защитни Т-клетки би добавило още едно рамо на имунния отговор, което може да търси и убива заразените клетки, което потенциално би напреднало в перспективите за разработване на лекарство. 

"Преминаваме от подход, който традиционно е доста емпиричен при разработването на ваксини, към подход, който има за цел да бъде по-дедуктивен и основан на доказателства. Такъв е случаят с целевото генериране на неутрализиращи антитела, както и с целевото генериране на защитни Т-клетъчни отговори. Важно е да се разбере, че се учим от природата", казва Векеманс.  

Именно изследването на пациенти с ХИВ с хронични инфекции например е довело до прозрения за широко неутрализиращите антитела. Възможността за предизвикване на такъв имунен отговор се разглежда като важен път за създаване на превантивна ваксина. Направени са някои успешни стъпки напред в тази посока. Кандидат за ваксина успя да развие прекурсори на широко неутрализиращи антитела във фаза I на клинично изпитване, посочват учените.  

В момента се провеждат две клинични изпитвания на ваксината, които се опитват да насочат имунния отговор, като едното се провежда в САЩ, а другото - в Африка от африкански учени. При тези проучвания разработените имуногени, които предизвикват отговора, се доставят чрез технологията на матрична РНК (мРНК). 

"В областта на лечението също се провеждат активни изследвания. И може би е полезно да се подчертае, че в тези две области може да има кръстосано обучение. Бихме могли да разберем по-добре как да предотвратим и как да се отървем от вируса чрез лечебни подходи, като комбинираме инструменти", продължава Векеманс. 

Фаза I на клинично изпитване за дизайн на Т-клетъчна ваксина е приключила през юли миналата година, като резултатите се очаква да бъдат публикувани скоро. Други подходи се проучват в предклинични изпитвания и се базират на знания, натрупани в продължение на десетилетия, както и на нови технологии, включително алгоритми за машинно обучение. 

"Основният урок е фактът, че не трябва да стреляме на тъмно. И е наистина важно да разберем и овладеем защитния имунен отговор", обяснява Векеманс. 

Открит e латентен ХИВ в мозъка на заразени хора

Какви са перспективите за справяне с ХИВ? 

Въпреки че все още няма ваксина, ние не сме беззащитни срещу вируса. Образованието и превенцията са много важни. Някои лекарства могат да предотвратят инфекциите и има нови версии, които биха могли да бъдат по-дълготрайни и дори по-лесни за прилагане. 

Въпреки липсата на лек за хората, живеещи с ХИВ, са направени огромни стъпки напред. Новите антиретровирусни лекарства позволяват напълно здравословен живот. Освен това е доказано, че след като вирусният товар стане неоткриваем, е невъзможно вирусът да се предаде нататък.  

Въпреки напредъка обаче хората, живеещи с ХИВ, продължават да изпитват стигма и дискриминация поради политически, религиозни и социално-икономически условия. Това допринася за това най-застрашените да нямат достъп до животоспасяващи лекарства и важна информация за болестта. 

* Вижте и това видео от архива ни: Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Докато стоях в задръстването успях да си продам колата и да купя друга
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

70 000 българи с ревматоиден артрит искат по-добър достъп до здравни грижи и лечение

България Преди 16 минути

Заболяването е автоимунно и може да доведе до тежка инвалидизация

Снимката е илюстративна

Грипна епидемия във Велико Търново и Сливен от 3 февруари

България Преди 1 час

До 4 февруари във Варна са на онлайн обучение

.

Арестуван български наркотрафикант избяга от болница в Атина

Свят Преди 3 часа

В момента той се издирва от правоприлагащите органи

За 9-а поредна седмица: Плевен на протест заради безводието

За 9-а поредна седмица: Плевен на протест заради безводието

България Преди 3 часа

Демонстрантите затвориха главния път за София

.

Подводни кабели: Kой ги застрашава и как могат да се опазят

Свят Преди 3 часа

Все по-често има случаи на саботаж и повреда на подводни кабели, по които се пренасят около 95% от световния трафик на данни

вучич

Вучич: Сърбия се нуждае от сръбско правителство, а не управления наложени отвън

Свят Преди 4 часа

Той добави, че иска да благодари и на всички обикновени хора в цяла Сърбия, които "изпращат думи на подкрепа"

Тръмп

Тръмп отново призовава Канада да стане „51-вият щат"

Свят Преди 4 часа

Каква е причината в следващите редове

Израелският премиер Бенямин Нетаняху и съпругата му Сара

Започна наказателно разследване срещу съпругата на Нетаняху

Свят Преди 5 часа

Това съобщиха от офиса на държавния прокурор на Израел

Путин

Какво казва Путин за освобождаването на "Аушвиц"

Свят Преди 5 часа

Повече от 1,1 милиона души, предимно евреи, загиват в "Аушвиц" в газови камери или от глад, студ и болести

Мона Лиза

Въвеждат допълнителен билет за „Мона Лиза“

Свят Преди 5 часа

Картината ще бъде изложена и в самостоятелна зала в Лувъра

.

Избраха двамата кандидати за Видински митрополит

България Преди 5 часа

Това се наложи след обявяването на Даниил за български патриарх

Трафикът по границите: Къде е най-натоварено в неделя

Трафикът по границите: Къде е най-натоварено в неделя

България Преди 6 часа

Временно преминаването през граничния пункт "Малко Търново" ще се извършва на едно трасе

<p>Смъртоносни наводнения в Австралия: Властите призоваха за евакуация (ВИДЕО)</p>

Смъртоносни наводнения в Австралия: Властите призоваха за евакуация

Свят Преди 6 часа

Според прогнозите интензивните валежи и разрушителните ветрове може да продължат и в началото на следващата седмица

<p>Властите в Санторини издадоха предупреждение</p>

Властите в Санторини издадоха предупреждение за сеизмична активност

Свят Преди 7 часа

Експерти препоръчаха затваряне на училищата на 3 февруари

<p>Студентите в Сърбия прекараха нощта по улиците на Нови Сад (СНИМКИ)</p>

Студентите в Сърбия прекараха нощта по улиците на Нови Сад

Свят Преди 7 часа

Нощта е преминала без инциденти