Б ългария продължава да е привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции, независимо от по-високата цена на труда. Това се дължи на редица фактори, сред които качествените ни специалисти, конкурентни на тези в Западна Европа и САЩ.
Непрестенната дигитализация и нуждата от качествени кадри са устойчиви тенденции, които ще продължат да са от ключово значение за развитието на IT сектора в България.
Какви са факторите, които отличават България и кои са основните предизивкателства за българските IT компании, споделя днес СофтУни – водещата образователна организация у нас, предлагаща качествено и достъпно практическо образование по програмиране, QA, дигитален маркетинг и дизайн.
Качествените кадри остават ключов фактор
Българските IT компании имат потенциала да се конкурират успешно на глобалния пазар и да продължат да привличат чуждестранни инвестиции.
„Качеството на местните кадри и работата им е по-високо от това на тези в страни като Индия, Бангладеш и Пакистан. А по-важното е, че е конкурентно на това на страните от Западна Европа и САЩ. България остава привлекателна дестинация за аутсорсинг, благодарение на високото качество на работа на местните IT екипи“, споделя Валентин Змийчаров, Образователен Директор на СофтУни.
Ето какво допълва по темата и Теодора Паликарска, маркетинг мениджър в една от големите български ИТ компании с outsourcing профил:
„Качеството тук е много различно. Можем да осигурим проактивност, критично мислене, умение за решаване на проблеми и автономност на решенията, ефективност, бързина и мениджърски потенциал. По-добри сме и в най-базовото – добре написан код. Комуникацията с нашите екипи е по-удобна като времева зона, а програмистите ни се придържат към установени конвенции и регулации на ЕС, които гарантират по-висока сигурност и качество на софтуера.“
Възможностите пред българските IT компании
В България вече има висококачествено технологично образование, което подготвя силни кадри за IT сектора. В страната се предлагат практически насочени обучения, които осигуряват на студентите необходимите знания и умения за успешна реализация на световния пазар.
В резултат на работата си с чуждестранни клиенти, базирана на аутсорсинг проекти, българските IT компании натрупват значителен практически опит. Той може да бъде използван в разработването на собствени софтуерни продукти - посока, която е все по-предпочитана в технологичния сектор у нас.
„Имаме много добри основи за разработване на собствени продукти в IT сферата. Присъствието ни в Европейския съюз отваря много врати. Наличието на много висококвалифицирани специалисти на световно ниво, които работят (предимно) в чуждестранни компании. Развитието на все повече центрове за финансиране и поощряване на нови компании. Добрият пример от вече създадени компании с български корени като Payhawk (за която всички чуваме), но и много други като Chaos, SiteGround, Trading 212, Fadata, Nemetschek Bulgaria, Nexo, OfficeRnD, Shkolo, Dreamix, M2M services, Kelvin Health. Институтът INSAIT, който подготвя топ таланти на световно ниво, е много позитивен фактор в тази насока“, допълва Валентин Змийчаров, Образователен Директор на СофтУни.
Инвестициите продължават
По-рано през годината INSAIT получи 1 милион долара от Google за докторски стипендии. Това е най-голямото дарение на технологичния гигант за докторантски стипендии през 2024 г. досега.
Това далеч не е единственият пример за международния интерес към българските IT компании. От началото на годината досега редица организации успяха да привлекат чуждестранни инвестиции, а именно:
- Varda Space на Делян Аспарухов набра 90млн. долара във втори кръг на финансиране, воден от Caffeinated Capital, с участието на Lux Capital, General Catalyst, Founders Fund и Khosla Ventures
- Dronamics, първият в света лицензиран оператор на товарни дронове, набра 40 млн. долара от инвеститори в 12 държави, сред които Founder's Factory и Speedinvest. Те планират да създадат оперативна база в ОАЕ и да разширят дейността си в Близкия изток и Северна Африка.
- Tiger Technology, софтуерна компания, специализирана в управлението на данни, получи финансиране в размер на 2 млн. евро, за да разшири дейността си и да усъвършенства своя продукт Tiger Bridge.
- Kranus Health, компания за виртуални грижи в областта на урологията, получи още 5 млн. долара финансиране в рамките на Series A рунд, от френските фондове за рисков капитал CapHorn и Future Positive Capital.
Всички тези успешни компании потвърждават факта, че България е благоприятна дестинация за IT инвестиции, благодарение на високото качество на местните кадри, добре развитото технологично образование. И въпреки предизвикателствата, българските IT компании несъмнено са добри конкуренти на глобалния пазар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!