Н якои хора с определена цинична предразположеност обичат да казват, че това, което не става с пари, става с много пари. Е, скъпи читатели, в тази статия ще става дума за повече пари, отколкото някога е виждал или дори си е представял анонимният автор на тази груба „крилата“ фраза.
Става дума за сумата от 71 милиарда и 300 милиона долара. Толкова ще струва закупуването на известното студио Fox от корпоративния гигант Walt Disney. Мегасделката вече е получила одобрение от съответните институции в Съединените щати и Индия, а на 19 октомври ще бъде обсъдена и от Европейската комисия.
Пътят към историческото събитие започва на 14 декември 2017 г.,
когато Disney за първи път обявяват, че са постигнали споразумение за закупуването на Fox за сумата от 52 милиарда долара. В сделката се включва филмовото студио, международните телевизионни канали на Fox и различните дялове на компанията в редица други фирми от сектора на шоубизнеса.
Comcast, друга гигантска американска медийна корпорация, се противопоставя на тази сделка и прави контраоферта за Fox на стойност 65 милиарда долара в брой. Disney на свой ред контрират само седмица по-късно с предложение в рамките на 71 милиарда и 300 милиона долара.
Comcast се оттегля от наддаването на 19 юли и така поредната гигантска покупка на Disney е налице. След като присъединява към портфолиото от свои интелектуални собствености Marvel Entertainment през 2009 г. и Lucasfilm през 2012 г., сега компанията на Мики Маус е
по-близо отвсякога до установяването на монопол върху американската киноиндустрия.
След като бъде одобрена от всички необходими международни инстанции, сделката ще влезе в сила на практика през първата половина от 2019 г. Критиките към нея, разбира се, не са малко. Много журналисти вече са изказали своите опасения от съсредоточаването на безпрецедентна власт в ръцете на Disney.
Пример за отмъстителните тактики на корпорацията е случай от ноември 2017-та, когато Disney забранява на представители на The Los Angeles Times да посещават прожекции на филми на студиото заради негативното отразяване от страна на вестника на политическото влияние на Disney в щата Калифорния.
Забраната пада четири дни след въвеждането ѝ, тъй като провокира масирана вълна от възмущение и протести от страна на филмови критици, режисьори и дейци. Сега възниква въпросът
какво ще се случи, когато друга медия разгневи студиото на Мики Маус,
което вече ще е придобило и един от водещите си конкуренти на кинопазара.
Причините за опасенията на мнозина са и артистични. Режисьорът на „Логан: Върколакът“ Джеймс Манголд споделя страха си от това, че Disney ще ограничи създаването и разпространението на филми, които не са насочени към типичната целева семейна аудитория на студиото.
„Логан: Върколакът“ излезе през март 2017-та и бе номиниран за „Оскар“ за най-добър сценарий тази година. Бруталният комиксов екшън с Хю Джакман, забранен за зрители под възраст от 16 години, е част от поредицата „Х-Мен“ на Fox и изпрати героя на Джакман след общо девет негови появи на големия екран с подобаващо кървав и емоционален финален филм за неговите приключения.
Остава въпросът дали Джеймс Манголд щеше да получи разрешение от Disney да заснеме лентата по същия начин, или щеше да бъде принуден да укроти визуалния тон на филма в името на компромисен рейтинг PG-13. Същият въпрос се отнася и до скорошните комерсиални хитове на Fox с нашумелия комичен антигерой Дедпуул.
Това ни довежда и до най-важната страна на мегасделката за феновете на попкултурата,
които са източникът на парите в това закупуване. С това споразумение филмовите права върху героите от поредицата „Х-Мен“ ще се върнат към Marvel Entertainment, които на свой ред са част от Disney.
Иначе казано, всички тези популярни супергерои ще могат да се присъединят към споделената филмова вселена на Marvel с всички герои от „Отмъстителите“ и оттук нататък ще минат под контрола на вездесъщия Кевин Файги. Тази новина също не бе посрещната еднозначно от широката общественост и засегнатата аудитория.
Мнозина фенове споделиха страховете на Джеймс Манголд за това, че героите от Х-Мен изискват много по-сериозен тон за правилната им филмова адаптация от семейния такъв, демонстриран в повечето супергеройски филми на Marvel. Не по-малко други контрираха това твърдение със сериозните личностни и политически теми, заложени в последните два филма на студиото за Капитан Америка, посрещнати с овации от критиката и с масова посещаемост по киносалоните.
Но независимо дали очакват това със страх или с нетърпение, всички фенове на комиксовата култура и на популярното кино несъмнено тръпнат при мисълта да видят как на големия екран се срещат Хълк и Върколака, или пък Магнито и Железния човек в касов игрален филм. Също както с новите филми на Disney от поредицата „Междузвездни войни“, за това ще трябва да благодарим – или пък да проклинаме – вечната компания на Мики Маус.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!