В световен мащаб се смята, че до 9,4% от населението страда от пъпки по челото поради акне, а действителното разпространение се увеличава в зависимост от възрастта. Например, до 90% от тийнейджърите развиват пъпки по челото и други части на лицето.
Първоначално често се е смятало, че акнето се дължи само на мазната храна. Днес знаем, че това е много сложно възпалително заболяване, което може да се прояви в лека, умерена или интензивна форма.
Въпреки че акнето засяга всички хора, то е много по-често срещано в началото на пубертета и през целия юношески период. Това се дължи на увеличеното производство на андрогени от надбъбречните и половите жлези.
Освен лицето, могат да бъдат засегнати и следните области:
• Шия
• Гръден кош
• Рамене
• Горната част на гърба
Когато тялото започне да узрява, хормоните стимулират мастните жлези да синтезират повече себум. Те могат да активират жлезите до точката на свръхактивност, образувайки излишен себум и твърде много мъртви кожни клетки.
Когато това се случи, порите се запушват и бактериите могат да се задържат там и да се размножават. В резултат на това кожата се подува и зачервява. Така се предизвиква акнето и се появяват пъпки по челото.
Като цяло акнето е възпалително заболяване, което може да бъде трудно за лечение. Препоръчват се две решения: локална или системна терапия. Изборът на едното или другото зависи от тежестта, характеристиките и причините за проявата на проблема.
Лекарствата за акне намаляват производството на мазнини, ускоряват обмяната на кожните клетки, борят се с бактериалната инфекция или намаляват възпалението. Освен това предотвратява образуването на белези.
Акнето може да бъде излекувано когато се действа навреме. Това е от голямо значение, тъй като намалява възможността от последствия под формата на белези. Хигиената на кожата също е част от вашето лечение, както и премахване на навици като изстискване на пъпките по лицето.
Хората, които имат пъпки по челото си, вероятно са поддържали недостатъчна хигиена на лицето или са използвали козметични продукти, които не са предназначени за техния тип кожа за определен период от време.
Порите на кожата са много чувствителни към мръсотия. Когато тя проникне там, това може да доведе до тяхното много бързо запушване, особено ако не се използват препоръчаните хигиенни продукти.
Ежедневното почистване служи за дълбоко премахване на мазнините в порите.
Оставяме ви някои основни препоръки, които ще ви помогнат да премахнете пъпките по челото:
• Използвайте нежни почистващи продукти за кожата вместо ексфолианти и сапуни. Избягвайте на всяка цена силна или много ароматна козметика.
• Ако търсите козметични продукти и такива за грижа за кожата, уверете се, че те не са комедогенни. Ако даден продукт ви причини пъпки или черни точки, изхвърлете го.
• Избягвайте да търкате лицето си интензивно с кърпа, за да го подсушите.
Можете също така да прилагате домашни средства за акне като алое вера, мед, ябълков оцет и други. Те могат да ви помогнат в борбата с пъпките по челото, когато проявата им е лека.
Още от автора:
Как с натурални средства да озарите кожата на лицето
Девет трика при ежедневно носене на обувки на висок ток
Грешки, които съсипват косата ви през лятото
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!