У чени и изобретатели търсят нови и до голяма степен недоказани методи за спасяване на почвата за селско стопанство, тъ като екстремните метеорологични условия и човешката дейност влошават обработваемата земя по света, пише Ройтерс. Една компания инжектира течна глина в калифорнийската пустиня, за да улови влагата и да помогне на растенията да се развиват, друга подсилва почвата в Малайзия с екскременти от ларви на мухи. В оранжерия в Нова Скотия канадският учен Вики Левеск добавя биовъглен, изгорели остатъци от растения и дървесни отпадъци, към почвата, за да помогне на ябълките да станат по-хубави.
Отдавна установените техники за опазване на почвата, като по-малко обработка и сеитба на култури извън сезона, се оказват несъвместими с все по-честите суши, наводнения и екстремни температури. Ерозията на почвата изчерпва способността ѝ да произвежда храна и може да доведе до 10 процента загуба на глобалното производство на култури до 2050 г., според Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО).
Новите решения за "поправка на почвата", които подобряват физическите ѝ свойства, могат да допълнят традиционните начини, ако се окажат печеливши и ефективни.
Биовъглен, течна глина и екскременти от ларви на мухи са в ограничено търговско производство. Разработването на такива решения се ускори през последните години, тъй като деградацията на почвата се влоши, каза Оле Кристиан Сивертсен, главен изпълнителен директор на компанията за течна глина "Дезърт контрол" (Desert Control), която направи първата си търговска продажба през декември.
"Байер" (Bayer), най-голямата компания за семена в света, е сред тези, които търсят нови начини за регенериране на почвата чрез "Лийпс бай Байер" (Leaps by Bayer), нейното звено за рисков капитал, сподели Матиас Бернингер, ръководител на отдела за устойчивост на компанията.
Заедно с други компании, "Байер" вече работи върху нехимически начини за добавяне на хранителни вещества към културите, като вкарване на микроби в почвата. Но продуктите, насочени към регенериране на земеделска земя, отиват все по-далеч. Някои, като течна глина и биовъглен, добавят хранителни вещества, като същевременно подобряват способността на почвата да задържа вода и изискват по-малко приложения от тора. "Ние започнахме да се фокусираме върху почвата по начини, които са далеч от традиционните", коментира Бернингер.
Тъмни земи
Биовъгленът е изкуствено средство за създаване на богат на въглерод продукт за стимулиране на почвите, моделиран по изключително плодородни участъци от тропическите гори на Амазонка, наречени "Тъмни земи", формирали се с течение на времето като страничен продукт от готвене, животинско разлагане и тор. Биовъгленът може да бъде "страхотна възможност" за улавяне на поддържащия растенията въглерод в почвата, заяви Левеск, добавяйки, че той също действа като водна гъба.
Нейното изследване, започнало през 2012 г., показа, че глинеста почва, обработена с биовъглен, отделя драстично по-малко азотен оксид, благоприятствайки атмосферата и улавяйки повече въглерод в земята, където може да стимулира растежа на растенията.
Някои видове биовъглен увеличават добивите от оранжерийни домати и сладки чушки съответно с 32 и 54 процента, като същевременно изискват по-малко тор, поради биовъглена, който стимулира възпроизводството на бактерии, благоприятстващи растежа.
Необходими са обаче още изследвания, преди учените да разберат колко ефективно биовъгленът може да регенерира различни видове почви по света, посочва Левеск.
Където глината се свързва с пясъка
Базираната в Норвегия "Дезърт контрол" е отделила 18 години и 25 милиона долара за разработване на течна глина за подобряване на почвата. Миналата година тя е инжектирала своя продукт в парче пустиня в САЩ, където глината се свързва с пясъка, за да задържа по-добре вода и хранителни вещества.
Предварителните данни от петгодишно изпитване показват, че в пясък, обработен с глина, сърцевината на салатата сорт "Ромен" е средно 21-53 процента по-голяма от тази на отгледана при същите условия без глина, каза Робърт Масън от Университета на Аризона.
През ноември "Дезърт контрол" подписа договор на стойност 182 000 долара с компанията "Лимонейра" (Limoneira), която първоначално ще приложи течна глина върху 4000 дървета в две от своите цитрусови ферми в засегнатите от суша щати Калифорния и Аризона. В зависимост от резултатите "Лимонейра" възнамерява да разшири приложението през четвъртото тримесечие. Всяко приложение продължава до пет години.
Черната муха войник
В Малайзия "Нутришън технолоджис" (Nutrition Technologies) произвежда "подобрител на почвата" от екскременти и кожа на ларвите на черната муха войник. Това води до 12 процента увеличение на подхранващата растения органична материя в почвата, нещо, което иначе намалява с времето, според изследването на компанията.
"Нутришън технолоджис", която стартира през 2015 г., продава средно по 200 тона подобрител месечно в Малайзия, главно на фермери, които го прилагат при отглеждането на листни зеленчуци, краставици и плодове, казва Мартин Зорила, главен технологичен директор на компанията.
Въпреки че повечето малайзийски производители на торове сега продават такъв подобрител, обемите все още са твърде ниски, за да привлекат вниманието на световните селскостопански компании, споделя Зорила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!