22

Б ил Гейтс е помогнал за "поставянето" на основите на нов ядрен реактор от ново поколение. Проектът, който се изпълнява от TerraPower и Министерството на енергетиката, планира да изгради нов натриев тестов реактор на площадка в Кеммерер, Уайоминг, до 2030 г.

От десетилетия ядрената индустрия в САЩ е в упадък. Въпреки че страната е една от първите държави, които произвеждат ядрена енергия за търговски граждански цели, от края на 70-те години на миналия век насам развитието е слабо. Така например от 1978 г. насам е започнало изграждането само на две атомни електроцентрали, и то едва през 2013 г.

Тази индустрия е в застой поради различни широкообхватни предизвикателства, свързани с икономиката, регулаторните рамки и технологичните проблеми, както и поради намаляващото уважение в обществената сфера.

Всички съществуващи атомни електроцентрали в САЩ са традиционни реактори с вода под налягане, които разчитат на технологии, разработени преди повече от 40 години. Те са скъпи за изграждане и още по-скъпи за поддръжка през целия им жизнен цикъл. Разходите не се отнасят само до първоначалното строителство, но и до текущите цени на горивата, експлоатационните разходи и таксите за инженеринг. И още, съществува проблемът с ядрените отпадъци, които в САЩ се съхраняват предимно в резервоари на места, собственост на Министерството на енергетиката.

Индустрията беше фатално наранена и от частичното разтопяване в Три Майл Айлънд през 1979 г., което доведе до нови регулаторни забавяния на 51 нови реактора, които бяха в процес на изграждане по това време. С въвеждането на нови процедури за безопасност и изисквания за обратно монтиране скоростта на строителството се забави, а разходите за много реактори скочиха до небето. След това много от договорите бяха отменени и отрасълът спря да функционира.

Днес ядрената енергия осигурява около една пета от електроенергията в страната.

Но през 2008 г. Бил Гейтс основава TerraPower с цел изграждане на ново поколение ядрени реактори в САЩ. Реакторите, наречени Natrium, са 345-мегаватови модулни реактори с течен натрий, тип "басейн", които работят с нискообогатен уран (това е гориво, което съдържа от 5 до 20 процента делящ се уран). Реакторите са свързани и със система за съхранение на разтопена сол с капацитет 1 гигават час.

Този тип реактори работят с идеята, че течните метали са много по-добри от водата при абсорбирането на топлина, като същевременно поддържат постоянно налягане. Чрез използването на течен натрий, чиято температура на кипене е повече от осем пъти по-висока от тази на водата, централите Natrium могат да абсорбират повече топлина от ядреното ядро. Освен това не е необходимо натрият да се изпомпва, тъй като при издигането си той става по-хладен.

Важното е, че дори и реакторът да загуби мощност, натрият ще продължи да абсорбира топлина, без да достига опасни температури, които биха довели до разтопяване.

"Безопасността не е единствената причина, поради която съм развълнуван от проекта Natrium", обяснява Гейтс.

"Той включва и система за съхранение на енергия, която ще му позволи да контролира колко електроенергия произвежда във всеки един момент. Това е уникално сред ядрените реактори и е от съществено значение за интегрирането им в енергийни мрежи, които използват променливи източници като слънчевата и вятърната енергия", споделя още Гейтс.

"Революционната" нова разработка, която Гейтс отбелязва, е по същество символична. Разрешението за строеж на TerraPower е одобрено за разглеждане, което е само още една стъпка в дългия и бавен бюрократичен процес.  

Гейтс обаче не губи време. Екипът му ще разработи тестово съоръжение, в което ще се изпитват компоненти и ще се прехвърля течен натрий, който, както се надява, в крайна сметка ще се използва в реактора. Ако строителството бъде одобрено, Гейтс се надява реакторът да бъде пуснат в експлоатация до 2030 г.

"За да се осъществи такъв голям и важен проект, е необходимо частните компании да си партнират с публичните лидери и правителствата. Не мога да кажа достатъчно добри думи за кмета Бил Тек, кмета Марк Лангли и забележителните общности тук, в Кеммерер и Даймъндвил, които приеха този проект", казва Гейтс.

"Днешният ден нямаше да се случи без Програмата за демонстрация на усъвършенствани реактори на Министерството на енергетиката, която подкрепя проекта с най-голямата единична вноска, която федералното правителство някога е отпускало за частен проект. Ако искаме да решим проблема с изменението на климата, ще са необходими смелост, ангажираност и партньорство между федералното правителство и частната индустрия - въпрос, който министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм е изтъквала многократно", споделя Гейтс.

Въпреки този малък напредък на схемата на Гейтс, все още ще има хора, които са скептично настроени към цялостния ѝ успех или обещанията. Изследванията хвърлиха студена вода върху някои от твърденията, свързани с предложените реактори от следващо поколение, включително реакторите с течен натрий. Според доклад, изготвен от Съюза на загрижените учени през 2021 г., натриевите реактори може да са по-малко "ураноефективни", да не намалят количеството на произвежданите ядрени отпадъци и да се сблъскат с рискове за безопасността, които са уникални за тях и отсъстват при техните предшественици.  

Следователно бъдещето на ядрената енергетика в САЩ все още е отворен въпрос, но тъй като климатичната катастрофа продължава да се проявява, ние се нуждаем от нови алтернативи, които не разчитат на традиционните изкопаеми горива. Ще видим дали Гейтс наистина има отговор.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 22
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

22 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
белезници

Задържаха мъж, заплашвал в TikTok да извърши нападение на коледен базар в Бремерхафен

Свят Преди 27 минути

Полицията е успяла бързо да идентифицира мъжа, след като е получила сигнала за видеото в социалната мрежа

Снимката е илюстративна

В Австрия задържаха българка по подозрение в шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 41 минути

Смята се, че е работила с шестимата ни сънародници, арестувани във Великобритания

Apple разработва и умен домашен звънец с AI

Apple разработва и умен домашен звънец с AI

Технологии Преди 2 часа

Той ще разпознава лицето на звънящия и ще отключва вратата автоматично

Френски парламент

Новото правителство на Франция няма да бъде обявено в неделя

Свят Преди 10 часа

Източникът не каза дали новият кабинет ще бъде представен в понеделник

Либералите в ЕП предлагат изключването на ДПС от редиците си

Либералите в ЕП предлагат изключването на ДПС от редиците си

България Преди 10 часа

Причината са последните събития около лидерството на партията

<p>&bdquo;Останете с нас, ние едва започнахме&ldquo;</p>

Студенти след протеста в Славия: „Останете с нас, ние едва започнахме“

Свят Преди 11 часа

Te говориха тази вечер след протеста в Славия и благодариха на всички граждани, които са били на срещата

.

При израелски удари в ивицата Газа са убити поне 30 души

Свят Преди 11 часа

Израелските сили за отбрана наредиха затварянето на една от най-големите болници в северната част на Газа

,

Според Белия дом един отслабен Иран може да преследва сдобиване с ядрено оръжие

Свят Преди 12 часа

Иран претърпя неуспехи в регионалното си влияние след нападенията на Израел срещу неговите съюзници

и

Лидерът на Сирия: Държавата трябва да контролира всички оръжия

Свят Преди 12 часа

„Сирия е страна за всички и ние можем да съжителстваме заедно“, добави той

Путин се срещна с премиера на Словакия Роберт Фицо

Путин се срещна с премиера на Словакия Роберт Фицо

Свят Преди 12 часа

Разговорите се провеждат във формат "на четири очи"

Пореден протест в Белград заради фаталния инцидент в Нови Сад (СНИМКИ)

Пореден протест в Белград заради фаталния инцидент в Нови Сад (СНИМКИ)

Свят Преди 13 часа

Миналия месец 15 души загинаха след срутването на козирка на железопътна гара

Нетаняху: Ще действаме със сила и решителност срещу хутите

Нетаняху: Ще действаме със сила и решителност срещу хутите

Свят Преди 14 часа

Групировката изстреля ракета, която рани 16 души в Тел Авив

Малък самолет се разби в Бразилия, най-малко 10 жертви

Малък самолет се разби в Бразилия, най-малко 10 жертви

Свят Преди 14 часа

Няма оцелели в катастрофата

Снимката е илюстративна

Време за равносметка: Най-интересните събития от годината

България Преди 14 часа

Коментират Нина Спасова, Константин Вълков и Владимир Левчев