И сторията на създаването на "Майкрософт” е разказвана безброй пъти от един от създателите ѝ - Бил Гейтс. Той е роден през 1955 година в семейството на баща ветеран от Втората световна война и адвокат и майка граждански активист, която е била и в бордовете на редица банки и големи компании. Бил създава първата си видео игра едва на 13 години. Родителите му го изпращат в частно училище в Сиатъл, където той се среща с Пол Алън - по-късно двамата ще създадат "Майкрософт”, съобщи Deutsche Welle.
Сега Бил Гейтс издаде нова автобиография, озаглавена "Изходен код: Началото”. В нея той разказва за ранните години от живота си - как се е смятал за аутсайдер, за бунта в тийнейджърска възраст и за това как се е отписал от престижния Харвардски университет, за да инвестира в индустрия, "която тогава дори не съществуваше още”.
Просто маркетингова стратегия?
Издателят описва книгата като "мъдра, добросърдечна и интересна”, но според разследващия журналист Тим Шуоб това е просто "поредната маркетингова стратегия” на богатия и властен мъж. Той е автор на книга, в която критикува основателя на "Майкрософт". В "Проблемът Бил Гейтс: Митът за добронамерения милиардер” Шуоб пише: "Докато другите милиардери са безскрупулно егоистични, Бил Гейтс винаги се е представял за алтруист и филантроп - за добрия милиардер”. Според него в новата книга на Гейтс няма нищо "ново”, което вече да не е известно за него.
Един откъс от книгата обаче вече привлече вниманието. Гейтс се описва като "сложно дете” и казва, че е бил социално неадекватен. "Ако израствах днес, щяха да ме диагностицират с аутизъм”, пише милиардерът. Според Шуоб обаче дори на този детайл "не е обърнато достатъчно внимание”.
Достъп до световните лидери
Благодарение на "Майкрософт” Гейтс става най-богатият човек в света през 1995 г. Според класацията на "Форбс” той остава такъв чак до 2008 г., когато се пенсионира от компанията и започва да работи по благотворителната си Фондация "Гейтс”. Това обаче не значи, че той трябва да се притеснява за финансовото си състояние - сега той заема 13-о място в класацията на най-богатите хора в света със състояние от около 107 милиарда долара.
Гейтс се радва на доста по-добра репутация от тази на другите технологични магнати. Това му е дало възможността да получи безпрецедентен достъп до властимащите в света, включително се е срещал с китайския президент Си Дзинпин и е вечерял с американския президент Доналд Тръмп. Гейтс се е хвалил също, че е разговарял с Еманюел Макрон и Урсула фон дер Лайен.
Провалът в Африка
Фондация "Гейтс" използва тези контакти, за да инвестира големи суми в борбата с болестите и глада в различни части на света. Въпреки това Тим Шуоб пише в книгата си, че резултатите често остават далеч от обявените цели.
Особено противоречива е работата на фондацията в Африка, където според сведенията Гейтс е инвестирал близо един милиард долара в програмата AGRA ("Алианс за зелена революция в Африка"), стартирала през 2006 г. Целта беше да се удвоят земеделските добиви с помощта на химически торове и хибридни семена и до 2020 г. да се намалят наполовина гладът и бедността в 13 африкански държави. Този срок не беше спазен. Според проучване, публикувано през юни 2020 г., броят на гладуващите в целевите държави дори се е увеличил с 30%.
През август 2024 г. няколко африкански религиозни, земеделски и екологични организации публично поискаха обезщетение от Фондация "Гейтс". В отворено писмо те призоваваха организацията да признае, че усилията ѝ "са се провалили".
"Тази интервенция тласка хранителната система на Африка още повече към корпоративно организиран модел на индустриално земеделие, който намалява правото на местните хора на хранителен суверенитет и застрашава екологичното и човешкото здраве", казват подписалите писмото.
Гейтс проправи пътя на Мъск
Тим Шуоб напомня, че Гейтс все още е "частен инвеститор, който има личен интерес да увеличи богатството си".
"Когато разговаря с някой като Доналд Тръмп или друг избран лидер, той мисли и за своето частно богатство, за своите частни интереси. А след това трябва да мисли и за интересите на фондацията си, която е силно субсидирана от данъкоплатците", допълва журналистът и автор.
Гейтс е тясно свързан с лицата, вземащи решения, чрез държавни поръчки за компании от неговата империя и чрез дарения за политици - като дарението от 50 млн. долара за съперничката на Тръмп Камала Харис.
"В продължение на години Гейтс нормализира и легитимира властта на изключителното богатство в демокрацията, поне в американската политика. Някой като Илон Мъск би могъл да направи още една крачка и да постави началото на ново развитие на този вид олигархия. Но според мен те са част от една и съща история", казва Шуоб и добавя: "Вярвам, че Бил Гейтс е предшественик на хора като Илон Мъск.”
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!