П осрещането на бебе е невероятно изживяване, но наред с всички позитиви и трепети, идват тревоги и въпроси от сорта на "Ще се справя ли?" Посетихте всички курсове за бременни, изчетохте всички книги за новородени и изведнъж се озовавате у дома с мъничето и се питате: А сега какво?
Не се безпокойте! Не се разочаровайте от себе си. Всички ние, майки и татковци, изпитваме смесени чувства, подправени със солидна доза съмнения. Точно за това си говорим в новия епизод на "Ох, на мама! Podcast" - две майки на по две деца (и то с малка разлика във възрастта) - главният редактор на Ohnamama.bg Наталия Такова-Мазгарева и Деляна Славова споделят емоциите си около появата на новите членове на семейството и заедно даваме практични съвети как да действаме по "наболели въпроси":
Почистване и грижа за пъпа на вашето бебе
Много майки се притесняваме от първата „среща“ с пъпчето на бебето. Ето няколко полезни съвети в прости стъпки:
- Измивайте ръцете си винаги, преди да докосвате пънчето. Избягвайте да го докосвате, когато е възможно.
- Използвайте само вода или физиологичен разтвор, за да поддържате зоната на пъпа на бебето си чиста, освен ако върху областта не попадне урина или изпражнение.
- Уверете се, че не мокрите пънчето при къпане.
- Освен това, пънчето ще изсъхне и заздравее много по-бързо, ако го излагате на въздух повече.
- Опитайте се да не го покривате с пелената. Сгънете пелените надолу и далеч от пънчето, ако можете.
- Никога не се опитвайте да издърпате пънчето, дори ако изглежда, че е готово да падне.
- След като пънчето на пъпната връв падне, поддържайте областта чиста и суха, докато зоната заздравее напълно.
Помощ, бебето е подсечено! Ами сега?
Важно за подсичането!
Обривът от пелени, или т. нар. „подсичане“ е често срещана форма на раздразнена кожа, която изглежда като петна от възпалена кожа по дупето на вашето бебе. Често е свързано с мокри пелени, чувствителност на кожата и протриване. Обикновено засяга малките бебета, въпреки че всяко дете, което редовно носи пелена, може да се сдобие с подсечена кожа.
Най-добрият начин за предотвратяване на подсичането е да поддържате зоната чиста и суха, а като превантивна мярка или при вече появила се зачервена кожа да използвате крем за всекидневна употреба при кожни раздразнения.
Спи ли новороденото, не спи ли? И какво изобщо значи „сън“...
Едномесечните бебета обикновено спят около 16 – 19 часа в денонощие. Как ще се раздели през деня, зависи от бебето, но 4-5 дневни дремки е доста типично, с 8-9 часа сън през нощта (с прекъсвания за хранене, разбира се!).
Не звучи точно като вашето дете? Всичко е наред – различните бебета имат различни навици и предпочитания, също както и възрастните! През първите няколко месеца трудно може да изградите стабилен режим на бебето и това е напълно нормално, опитайте да се водите по него и неговите нужди. То само ще си изгради режим на сън, хранене и бодърстване.
Всякакви проблеми със съня трябва да бъдат обсъдени с педиатъра, който може да ви даде персонализирани съвети, но ето някои общи проблеми за съня през първия месец:
Едномесечното бебе не иска да спи. Има толкова много причини, поради които може да е трудно да накарате бебето да заспи. То може търси вашата близост, да е изпитва дискомфорт или да се преуморило от твърде много будуване или да е направило твърда дълга дрямка преди това и сега да не заспива в обичайното си време.
Ще засуче ли бебето? Кърмя ли правилно?
Много често майките имаме тревогата дали бебето ни ще засуче и кърмим ли „правилно“?
Всъщност, от решаващо значение за получаваното количество мляко е през първите седмици гърдите ви да бъдат стимулирани, а млякото да бъде отстранено. Премахването му помага на тялото да разбере колко му е необходимо, за да осигури изобилие през следващите седмици, а по този начин да се поддържат нарастващите нужди на вашето бебе. Просто казано, това е равнозначно на принципа за търсене и предлагане.
В някои изключения се препоръчва бебета да бъдат хранени осем или повече пъти за 24 часа. Бебето ще ви даде сигнали, за да сте наясно, че е гладно и готово за кърмене. Такива са например движения на устата, безпокойство, ръце в устата, напрегнато тяло и уста, плач. Опитайте се да разпознаете, че бебето ви е гладно, преди да започне да плаче, защото това е късен сигнал. Когато идентифицирате сигналите, се пригответе да поставите бебето си на гърдата, за да го нахраните.
„Чувствам се безкрайно уморена и нервна“
Имате красиво бебе, започвате да се чувствате по-добре след раждането, така че защо се чувствате толкова тъжни и плачете без видима причина?
Тези чувства са наистина чести, особено през първите няколко дни след раждането – те вероятно са просто т.нар. майчина или родилна тъга и ще преминат до няколко дни, след като хормоните ви се стабилизират. Но ако все още се чувствате наистина тъжни след две или повече седмици, може да се нуждаете от допълнителна подкрепа от вашия личен лекар.
И за финал - не се безпокойте, мили майки! Първите дни, дори седмици, с новия член на семейството са колкото радостни, толкова и предизвикателни. Заредете се с търпение, потърсете подкрепа от най-близките си и скоро всичко ще се нормализира!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!