Е дин опит за отвличане едва не коства живота на дъщерята на кралицата на Великобритания Елизабет II. На фона на претенциите на принц Хари за постоянна полицейска охрана, когато посещава родината си, британската преса припомня опитът за отвличане на принцеса Ан.
Вечерта на 20 март 1974 г. Иън Бал използва колата си, за да принуди лимузината, в която се возят принцеса Ан и съпругът ѝ капитан Марк Филипс, да спре. След това той започва да стреля по колата, което кара предания Филипс да застане като щит пред жена си, преди да опита да я изведе от колата.
Полицаят, охраняващ принцеса Ан Джим Бийтън, опитва да се намеси, за да защити принцесата, но
не успява да извади пистолета си и е прострелян три пъти в гърдите и ръцете.
В последвалото меле в опит да бъде спрян Бал са простреляни още трима души, включително шофьорът на принцесата и още един полицай. В крайна сметка нападателят е спрян като е прикован към земята от полицай Питър Едмъндс, след като е ударен в главата от минаващия наблизо бивш боксьор Рони Ръсел, който отвежда принцеса Ан в безопасност.
Въпреки нападението
и днес принцесата е от членовете на кралското семейство, които биват охранявани само по време на официални ангажименти
и задължения, докато кралицата, принц Чарлз, принц Уилям и херцогиня Катрин имат постоянна полицейска охрана.
На фона на историята с отвличането в неделя принц Хари, който избра да спре да работи за Короната и да заживее като обикновен гражданин в САЩ, поиска да му бъде възстановена постоянната охрана от полицията, когато той и семейството му посещават Обединеното кралство.
Бившият ръководител на полицейското звено, отговарящо за охраната на кралското семейство Дей Дейвис обаче обясни, че принц Хари не може да избира кога да има охрана и кога не. Припомняме, че охраната му беше свалена от министъра на вътрешните работи Прити Пател, когато херцогът на Съсекс заживя със семейството си извън страната.
Дей Дейвис посочи, че принцеса Ан няма постоянна охрана, въпреки че е имало опит за отвличането ѝ и е стреляно по колата ѝ.
Брат ѝ принц Едуард и съпругата му Софи Уесекс също са охранявани само по време на официални ангажименти. Внучките на кралицата Зара Тиндейл, принцесите Беатрис и Юджини изобщо нямат охрана, а принц Андрю загуби правото на охрана, когато се оттегли от кралските си задължения през ноември 2019 г.
Преди дни стана ясно, че адвокати на принц Хари са изпратили писмо до вътрешното министерство, в което предупреждават, че
ще бъде поискано съдебно преразглеждане на решението херцозите на Съсекс да нямат постоянна полицейска охрана,
когато са във Великобритания. Принц Хари бил готов сам да плати за охраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!