С ъществува малка мастна жлеза, която се намира зад гръдната кост и за която често се казва, че е "безполезна" в зряла възраст.
Ново проучване обаче показва, че тимусната жлеза не е толкова ненужна, колкото специалистите са смятали.
The thymus gland lies in the chest area beneath the breastbone and plays an important role in forming the body’s normal immune system during childhood.
— Conquer Myasthenia Gravis (@ConquerMG) August 10, 2023
It is somewhat large in infants, grows gradually until puberty, then gets smaller and is replaced by fatty tissue as we age. 🧵 pic.twitter.com/sTNgbVikeY
Американски изследователи установиха, че при хората, чиито тимус е отстранен, рискът от смърт се увеличава. Повишеният риск за развитие на рак също е логично следствие от премахването на жлезата, съобщи "Science Alert".
Проучването е чисто наблюдателно, което означава, че не може да докаже, че отстраняването на тимуса директно причинява рак или други фатални заболявания.
Изследователите обаче са обезпокоени от резултатите. "Докато не разберем повече, запазването на тимуса трябва да бъде клиничен приоритет, когато това е възможно", твърдят те.
"Мащабът на риска е нещо, което никога не бихме очаквали", казва онкологът Дейвид Скадън пред Ан Манинг пред Харвардския вестник.
Известно е, че в детска възраст тимусът играе решаваща роля за развитието на имунната система. Когато жлезата бъде отстранена в ранна възраст, при пациентите се наблюдава дългосрочно намаляване на Т-клетките, които са вид бели кръвни клетки, борещи се с микробите и болестите.
Interesting, another organ that has been labelled 'useless'...isn't:https://t.co/8CGaNpVOfT
— LinneaBlue (@LinneaBlu) August 15, 2023
"There's a small fatty gland that sits behind your sternum and is often said to be 'useless' in adulthood.
A recent retrospective study, however, suggests the thymus gland is not nearly… pic.twitter.com/Vq5TG8IIZn
Децата без тимус също така са склонни да имат нарушен имунен отговор към ваксини.
До настъпването на пубертета обаче тимусът изсъхва и произвежда много по-малко Т-клетки за организма. Жлезата може да бъде отстранена без непосредствена вреда и тъй като се намира пред сърцето, често се отстранява по време на кардиоторакална операция.
Въпреки че при някои пациенти с рак на тимуса или хронични автоимунни заболявания, като миастения гравис, се налага тимектомия, при която тимусът се отстранява хирургически, жлезата не винаги е пречка.
Тя дори може да бъде от голяма полза.
Използвайки данни за пациенти от държавна здравна система, изследователите от Бостън сравняват резултатите на пациенти, претърпели сърдечно-съдова хирургия: повече от 6000 души (контроли), на които не е отстранен тимусът, и 1146 души, при които органът е отстранен.
При лицата, на които е извършена тимектомия, вероятността да умрат в рамките на 5 години е била почти два пъти по-голяма в сравнение с контролната група, дори и след отчитане на пола, възрастта, расата, както и на лицата с рак на тимуса, миастения гравис или следоперативни инфекции.
Пациентите, на които е отстранен тимусът, също са били два пъти по-застрашени да развият рак в рамките на 5 години след операцията.
Нещо повече, този рак като цяло е бил по-агресивен и често е рецидивирал след лечението в сравнение с контролната група.
Не е известно защо съществуват тези асоциации, но изследователите подозират, че липсата на тимус по някакъв начин обърква здравословната функция на имунната система на възрастните.
При подгрупа пациенти в проучването, които са претърпели тимектомия, са установени по-малко разнообразни Т-клетъчни рецептори в кръвните изследвания, което може да допринесе за развитието на рак или автоимунни заболявания след операцията.
„Взети заедно, тези резултати потвърждават ролята на тимуса, допринасящ за производството на нови Т-клетки в зряла възраст и за поддържането на здравето на възрастните хора", заключават авторите на изследването.
Според тях резултатите категорично сочат, че тимусът играе функционално важна роля за запазването на здравето ни до самия край.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!