С настъпването на новата година обикновено се отдаваме на размисъл и на преоценка. А новогодишните обещания често се основават на промяна в начина ни на живот и поставяне на по-здравословни цели. В този период обикновено хората, леко гузни след обилните трапези по празниците и вкусните ястия, на които са се насладили, започват стремглаво да търсят нови диети, било то, за да свалят някой натрупан килограм или просто, за да започнат да се хранят с по-качествена храна.
Допитахме се до Google Trends за това как нараства интересът към диетите в мрежата във времето след Коледа. Според най-популярната търсачка в света търсенията за тях се увеличават леко след 25 декември, а пик бележат на 2 януари.
Търсенията по темата за диетите в Google Trends пък е най-голям в областите Добрич, Хасково, Смолян, Пазарджик и Бургас.
Най-голямата грешка обаче, която хората допускат, е да се подложат на прекалено голяма промяна и лишения още от първия ден след празниците. Гладуват, измъчват и организма, и психиката си, което от своя страна накрая ги обрича на провал, защото много скоро след това се предават и се връщат към старите си заучени навици.
Понякога знаем, че нещо трябва да се промени в живота ни, но все още не сме на 100% отдатени на тази промяна. Някои дни сме мотивирани и готови да положим повече усилия, но после ни идва в повече и се отказваме.
Затова, вместо да се изпада в крайности, е по-добре промяната да започне плавно, с малки стъпки и реалистични очаквания и цели.
През последните години все повече хора се интересуват от здравословно хранене и полагат повече усилия да намерят време за физическа активност, на фона на все по-заседналия начин на живот и изобилието от нездравословни храни, с които е залят пазарът.
Учените отдавна съветват да дадем приоритет на пълноценната храна и да спрем да се подчиняваме на маркетингови трикове, които поставят печалбата над здравето ни.
„Колкото повече се образоваме, толкова по-силни сме да поемем контрола“, казва пред Newsweek професор Тим Спектър.
Доказателствата са на лице - храната, която ядем, има дълбоко въздействие върху нашето здраве. Диета с ниско съдържание на фибри и високо съдържание на нездравословни, силно преработени храни е свързана с инсулинова резистентност, повишено възпаление и повишен риск от състояния като диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания, допълва професор Сара Бери.
Спрете да се тревожите за приема на достатъчно количество протеин
Много хора, фокусирани върху здравословното хранене и прогрес над фитнес целите си, обръщат особено внимание на приема на протеин. Интернет пространството е залято със статии, в които различни треньори и бодибилдъри ни уверяват колко важен е той. Огромна част от шума, около този макронутриент е напът да изчезне обаче, тъй като учените сега твърдят, че той е неоправдан.
„Повечето хора консумират много повече протеин, отколкото им е нужен“, казват те, добавяйки, че много възрастни консумират двойно повече от препоръчителните дневни дози. А това не само, че не е необходимо, но дори може да навреди, тъй като в големи количества протеинът не може да бъде усвоен от организма.
Вместо това е добре да се съсредоточите върху балансираното и разнообразно хранене и да дадете приоритет на богатите на фибри растителни протеинови храни като бобови растения, пълнозърнести храни, ядки и семена, които допринасят за по-добро здраве на червата и благоприятстват на цялостното ни общо състояние.
Опитайте здравословни напитки като билкови чайове или такива, подсладени със стевия или друг подсладител без калории например, вместо със захар.
Близо 80% от енергийния ни прием идва от сладки напитки, което допринася за метаболитни нарушения. Вместо това направете водата основна напитка и заменете газираното с по-здравословни варианти като чисто кафе или зелен чай, които насърчават здравето на червата и намаляват риска от сериозни заболявания, добавят учените.
Веганство или месоядна диета
Докато веганството имаше своя момент в светлината на прожекторите преди няколко години, като много хора все още спазват диетата, редица перспективни диети през 2024 г. се фокусираха върху консумацията на животински продукти.
Диетолозите обаче твърдят, че през 2025 г. ще насърчават хората да се хранят с повече продукти на растителна основа, тъй като проучванията сочат, че те подобряват здравето на чревния микробиом, който пък от своя страна е решаващ фактор за цялостното благосъстояние.
Не е нужно да ставате веган, но добавянето на повече зеленчуци, бобови растения, ядки и семена, цели плодове и пълнозърнести храни, като същевременно намалявате червените и преработените меса, е печеливша стратегия.
Намалете свръхпреработените храни
Това са храни, които се произвеждат с помощта на химични методи и съставки. И предупрежденията за вредите от тях заеха огромна част от медийното пространство през изминалата година. И то с право, казват експертите.
„Над 60% от храненето на съвременнич човек се състои от свръхпреработени храни, които са свързани с повишен риск от заболявания, включително затлъстяване, диабет тип 2 и дори мозъчни проблеми и деменция“, казват те.
Ограничаването им от своя страна може да помогне за намаляване на метаболитните и сърдечно-съдовите заболявания, които са едни от най-големите убийци в днешни дни.
Затова учените съветват да се научим как да четем етикетите на храните и да избираме цели, минимално преработени такива, доколкото това е възможно.
Периодичното гладуване има реални ползи
Това представлява хранене само в определени часове, за да може храносмилателната система да си почине.
Една проста версия на това е да се храните в рамките на определен времеви прозорец всеки ден - например късна закуска и ранна вечеря.
Периодичното гладуване набира популярност заради своите ползи за здравето, включително подобряване на енергията, настроението и контрола над теглото. Нови изследвания показват, че по-ранният прозорец за хранене, като вечеря до 19:00 часа, може да подобри настроението и метаболизма.
Това е проста, но ефективна стратегия, която ще допринесе за по-добро здраве, дори ако прозорецът, в който не консумирате храна, е 12 часа.
Храни, които да добавите към вашата диета през 2025 г.
Учените препоръчват да заменим така популярните тестени или зърнени закуски с по-здравословни варианти като ядки, семена, цели плодове и пълнозърнести храни.
Ръженият хляб, зеленчуците, яйцата, зехтинът и черният шоколад пък са общодостъпни храни, които диетолозите съветват задължително да добавим към диетата си през новата година.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!