В комуникацията между двама души, които са във връзка, е важно да се изразяват желанията и проблемите, без да се наранява партньора. Някои ситуации обаче могат да предизвикат силни негативни емоции като страх и гняв. Поради тази причина е важно да се поеме емоционална отговорност в комуникацията и да се избягват нападките и обидите, особено безпочвените.
Изграждането на добра комуникация като двойка изисква време, усилия и отдаденост. Въпреки това е по силите на всеки, който реши да работи върху себе си и върху това как се отнася към другите. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да направите точно това.
1. Обработете емоциите си
Отделете време за обработка на емоциите си, вместо да реагирате импулсивно на момента. Бързите и необмислени реакции обикновено не довеждат до добри резултати в междуличностните взаимоотношения. Отделянето на време, за да се успокоите, да подредите мислите си и след това да изразите себе си по чувствен начин може да подобри комуникацията ви с партньора. Това от своя страна пък да спомогне за укрепване на връзката най-вече на емоционално ниво.
2. Опитайте техники за комуникация
Използвайте техники за по-добра комуникация във връзката. За да улесните общуването помежду ви, може да опитате следните стратегии:
- Помолете, вместо да искате. Така ще дадете възможност на партньора си да покаже колко много иска да помогне, вместо да го принуждавате да го направи.
- Избягвайте "винаги" и "никога". Тези наречия правят твърденията ви прекалено категорични. По-добре е да изразите мислите си по-конкретно.
- Не свързвайте действията с личностни черти. Посочете конкретните действия, които ви безпокоят, без да свързвате другия човек с тях.
- Попитайте, вместо да потвърждавате. Дайте възможност на партньора си да изрази мнението си, вместо да приемате нещата за даденост. Това може да допринесе за по-конструктивен разговор.
3. Изберете подходящото време и внимавайте с невербалните сигнали
Говорете в подходящо време и внимавайте за невербалния си език. Не говорете, когато сте ядосани, тъжни или отегчени. По-добре кажете, че искате да говорите, но имате нужда от време. Уверете се, че вашият невербален език съответства на думите ви. Не крийте своите емоции, но контролирайте начина, по който ги изразявате. Това може да бъде трудно, но с достатъчно усилия ще се справите.
4. Различавайте асертивността от агресията
В живота е необходимо да определяме и защитаваме нашите граници, дори когато това е трудно. В тези ситуации асертивността е полезно качество, което се основава на честност, емпатия и решителност. Това позволява да се защитават границите, без да се използва агресия и така можете да се изразите, без да се наранявате партньора.
Конфликтите в една двойка са много разнородни. Ревността, употребата на вещества, проблемите с тъстовете или сватовете, насилието, например, може да изискват намесата на професионалист. Терапията за двойки може да помогне за подобряване на комуникация и справяне с проблемите.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!