Т ези, които са чували за Кама Сутра, няма как да не си зададат въпроса как сексуалното поведение през вековете е формирало цивилизацията ни такава, каквато я познаваме.
Когато повечето хора си помислят за Кама Сутра, в съзнанието им изникват образи на екстатични оплетени двойки. Но истината е, че този изпитан от времето текст е много, много повече от древен предшественик на "Радостта от секса".
Наръчник за живота и любовта
Написана на санскрит, свещения език на хиндуизма, "Кама Сутра" ("Принципи на любовта") е обширен текст, който обхваща всички аспекти на романтиката, съблазняването и щастието. Сексът е само един от компонентите на този философски сборник. И далеч не е фокусиран върху богато украсени изображения на съвокупляващи се двойки, оригиналът на Кама Сутра дори не съдържа илюстрации.
Текстът, включващ седем книги, е изключително подробен и обхваща всичко - от това как да разберете дали някой ви намира за привлекателен и как да флиртувате, до динамиката на брака и семейния живот. Когато текстът се занимава със секса, той разглежда много внимателно и най-малките тънкости на акта, като почти съдебно анализира всичко - от начина, по който телата си взаимодействат, до звуците, които влюбените издават, докато са в разгара на страстта.
Внимателно са описани различните категории стенания, включително "хленчене", "бърборене", "стенание" и "писък". Всъщност авторът мъдро ни напомня, че "викове като тези на гълъбите, кукувиците, зелените гълъби, папагалите, пчелите, маврудите, гъските, патиците и пъдпъдъците са важни варианти за използване в стоновете".
Писателят е също толкова взискателен и към описанието на сексуалните пози, като назовава една от забележителните им разновидности - "въртяща се пълзяща", а в един момент описва как "бедрата се използват като клещи".
Макар да е написана преди хиляди години, Кама Сутра е също така поразително отворена, прогресивна и не се страхува да предизвиква социалните ограничения. В нея има цели раздели за това как да изневерим, включително стратегии за съблазняване на чужди партньори. В текста се обсъждат и еднополовите отношения, както и хората, които се противопоставят на половите норми и въплъщават "трета природа".
Пред Би Би Си Уенди Донигър, водеща изследователка на "Кама Сутра", говори за този аспект на книгата и подчертава, че "идеите за пола са изненадващо модерни... а стереотипите за женската и мъжката природа са неочаквано фини. Тя разкрива и отношение към образованието на жените и сексуалната свобода, както и неосъдителни възгледи за хомосексуалните актове, които са поразително по-либерални от тези в други текстове в древна Индия".
Произходът на текста
Не знаем точно кога е написана Кама Сутра, макар че обикновено се смята, че е написана някъде през III век. Авторството се приписва на индийския философ Ватсияна, чийто живот е почти пълна загадка за нас, въпреки че се смята, че е живял и работил в древния индийски град Паталипутра, който днес се нарича Патна.
В текста авторът описва себе си като "религиозен ученик", който е "изцяло ангажиран със съзерцанието на Божеството". Това предполага, че авторът на тази най-известна "мръсна книга" в историята всъщност е бил безбрачен.
Възникване на Запад
През многото векове след създаването си Кама Сутра е възприета като основна част от индийския литературен канон, като по време на епохата на Моголската империя с любов се правят илюстровани издания. Но как от произведение на езотеричната азиатска мъдрост тя се превръща в постоянна част от световния попкултурен пейзаж - безкрайно преиздавана, интерпретирана и пародирана?
Това до голяма степен се дължи на усилията на викторианския изследовател и писател сър Ричард Бъртън. Един от най-влиятелните учени ориенталисти по онова време, неговите приключения включват пътуване до Мека, преоблечен като мюсюлмански поклонник, и поход до Големите африкански езера.
В многобройните му трудове се срещат и разбиващи табута мнения за сексуалността. Само един пример: той имал склонност да записва размера на пениса на мъжете в различните части на света. Така че не е изненадващо, че е бил очарован от Кама Сутра, като през 1883 г. си сътрудничи с индийските учени Бхагван Лал Индраджи и Шиварам Парашурам Бхиде, за да създадат версия на английски език.
Трайно въздействие
Издаването на "Кама Сутра" в Обединеното кралство е било смел ход, като се има предвид колко строги са били викторианските закони за непристойно поведение. За да заобиколи капризите на своето време, Бъртън поръчва книгата да бъде отпечатана "само за частно разпространение" чрез измислена организация, която нарича Лондонско общество на Кама Шастра.
Културното ѝ въздействие е почти незабавно. Всъщност в края на викторианската епоха книгата става широко разпространена като пиратско издание, като в нелегалните издания често липсва каквото и да е споменаване на самия Бъртън. Влиянието и легендата за нея нарастват експоненциално, когато тя е "официално" публикувана във Великобритания и САЩ през 60-те години на ХХ век, точно навреме, за да съвпадне със сексуалните и културните революции, които се разпространяват на Запад.
Емблематичен артефакт на епохата на "свободната любов", книгата има постоянно променящо се значение за учените: като завладяващо описание на древните индийски социални нрави, като протофеминистки трактат и - по отношение на изданието на Бъртън - като забележително произведение на викторианската ориенталистика.
Разбира се, що се отнася до обикновените хора и потребителите на попкултура, "Кама Сутра" завинаги ще остане нарицателно за амбициозни подвизи в спалнята. Макар че за текста със сигурност повече се говори, отколкото се чете, неговото наследство може да се види във всичко - от филми и порнофилми до - може би неизбежно - водеща марка презервативи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!