Р азположен в подножието на Пирин планина, през последните години Банско се превърна в един от най-новите центрове за дистанционна работа в света, пише BBC.
Пристигайки за първи път в Банско, може да имате чувството, че сте се пренесли в по-прости времена. Щъркели гнездят на телеграфните стълбове, баби със забрадки на главите клюкарстват под ябълковите дървета. Много от хората в града се придвижват с каруци, теглени от коне.
Над червените покриви на старовремските къщи се извисяват върхове на Пирин.
Това лято над 700 предприемачи и хора на свободна практика препълниха кафенетата на този провинциален град в Югозападна България с население от 10 000 души, а във въздуха се чуваха езици от иврит до японски. В сграда на централния площад млад германец възхваляваше достойнствата на четиричасовата работна седмица пред препълнена зала, а в местния парк стотици дигитални номади наблюдаваха свои колеги, които говореха на различни теми - от изкуствен интелект до стратегии за работа в здравния сектор.
Вече четвърта година Банско е домакин на фест, празник на дигиталните номади в света. Това събитие включва групови вечери и рафтинг, организирани от малка армия доброволци.
Нарастващото население на Банско от дигитални номади е най-видимо по време на фестивала. Според Nomad List градът е "най-последователно разрастващият се център за работа от разстояние" в света през последните пет години. От 2018 г. насам той е нараснал с 231%, повече от Варшава, Мадрид и любимеца на технологичните медии Талин.
„Tихият убиец“: Ето как работата в офис вреди на здравето ви
Това изглежда донякъде необичайно: проучванията сочат, че дигиталните номади обикновено предпочитат крайбрежните градове (Лисабон, Барселона), островите и плажните дестинации (Мадейра, Канарските острови, Бали).
Защо все повече хора се насочват към малък планински курорт във вътрешността на България?
Историята започва с Матиас Цайтлер, германски предприемач, който пристига в Банско през 2016 г., докато проучва местата, където да създаде пространство за работа извън офиса. Цайтлер е привлечен от природната красота на района и предимствата му: бърз Wi-Fi, достъп до разходки сред природата и ниски данъци - които, само 10% за физически и юридически лица. BBC посочва, че данъците в Банско са сред най-ниските в Европа.
"Дойдохме тук през лятото с няколко приятели, наехме къща и решихме, че това може да бъде добро място за работно пространство", казва Цайтлер. През 2016 г. той открива първото пространство за съвместна работа в града, което се разраства бързо, а през 2020 г. стартира фестивалът на дигиталните номади.
В момента в Банско живеят повече от 300 души, работещи от разстояние, като населението се увеличава по време на ски сезона. След като снеговете се стопят, горите, тюркоазените езера и върховете на съседния национален парк "Пирин", включен в списъка на ЮНЕСКО, предлагат много възможности за отдих на открито.
"Хората в Банско харесват тази международна атмосфера", смята Цайтлер. По думите му нарастващият брой на чуждестранните и смесени семейства в града - включително украинските бежанци - създава мултикултурна атмосфера в училищата. "Имаме един клас, в който има ученици от осем държави. Всички те говорят български", посочва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!