Б ататът е здравословна храна, но тъй като е източник на въглехидрати, консумацията му трябва да е умерена, тъй като може да замени други въглехидрати като ориз, картофи, макаронени изделия и хляб в храната.
Препоръката е да консумирате най-много 1/3 от средната доза на ден, около 100 г, като трябва да се опитате да разделите това количество на две хранения.
- Бататът е богат на фибри, поради което се счита за въглехидрат с нисък гликемичен индекс, т.е. въглехидратите се освобождават по-бавно в кръвта и предотвратяват пиковете на кръвната глюкоза, вследствие на което се произвеждат по-малки количества инсулин, което предотвратява натрупването на мазнини в корема. Освен това той благоприятства усещането за ситост.
- Бататът съдържа витамин С, който е хранително вещество, намаляващо вероятността от дегенерация на макулата, причиняваща загуба на зрението при по-възрастните хора. Освен това предотвратява помътняването на лещите, овлажнява очите и подобрява нощното виждане. В него има и витамин В6, който намалява риска от макулна дегенерация.
- Бататът помага за възпрепятстване на развитието на рак, особено на рак на дебелото черво. Диетичните фибри в тази храна предотвратяват този вид рак, като не позволяват на токсични съединения от други храни да навлязат в лигавицата на дебелото черво. Витамин А в храната, от друга страна, предлага защита срещу рак на белия дроб и устата.
- Бататът трябва да се сготви добре, за да се отстранят естествено срещащите се токсични вещества.
- Бататът може да подобри мозъчната функция. Той е с високо съдържание на диосгенин - съединение, за което е установено, че насърчава растежа на невроните.
- Бататът помага за намаляване на теглото. Той е богат на фибри, които увеличават чувството за ситост.
- Бататът е ефективен за намаляване на риска от рак, тъй като съдържа много антиоксиданти.
- Бататът трябва да се консумира варен или печен предимно в солени ястия.
- Бататът може да помогне за намаляване на кръвното налягане. Една чаша сурови батати (150 грама) покрива 47% от препоръчителната дневна стойност за калий. Калият има ефект за намаляване на кръвното налягане чрез отслабване на напрежението в стените на кръвоносните съдове, както и действа като диуретик, като по този начин намалява обема на извънклетъчната вода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!